Průlomový verdikt: Policie nemá tajit bývalé estébáky ve svých řadách

Praha - Policie nemá tajit informace o tom, kteří policisté byli v minulosti u Státní bezpečnosti, jaké funkce u komunistické tajné policie vykonávali nebo na jakých případech pracovali. Rozhodl tak Městský soud v Praze v případě sporu vyšetřovaného muže a krajského policejního ředitelství pro Prahu. Napsal to dnes server Aktuálně.cz.

"Profesní kariéra úředních osob správních orgánů či policistů je věcí veřejnou a veřejnost má právo být o ní informována," uvedl soud. Policie musí vydat také údaje o hodnocení policistů včetně jejich případných pracovních pochybení. "Neobsahují žádné údaje o jeho privátní sféře (údaje o rodině, o zdraví a podobně), a soud proto nevidí důvod, proč by takové informace nemohly být veřejně dostupné," rozhodli soudci.

Muž si stěžoval na chování příslušníků kriminální policie, kteří ho vyšetřovali. Nebyl ale spokojený s tím, jak se s jeho stížností naložilo, a požádal proto policii o informace. Chtěl kopie písemností založených ve spisu a požádal také o informaci, zda policisté, kteří jeho stížnost vyřizují, byli v minulosti trestáni za nějaké pochybení v práci.

A dožadoval se také informace, zda policista, který prověřuje stížnost, byl příslušníkem nebo spolupracovníkem StB. "A pokud ano, tak v které době, jakou funkci vykonával nebo jakou činností či formou spolupráce byl pověřen," uvedl konkrétně muž ve stížnosti. Podle muže se jméno policisty objevilo v takzvaných Cibulkových seznamech.

Pražské policejní ředitelství informace odmítlo vydat, protože prý nejde o veřejné informace, ale o osobní údaje policistů. Muž tedy Obvodní ředitelství zažaloval. V žalobě uvedl: "Požadovaná informace o profesní minulosti policisty zaměřená na otázku jeho působení u bývalé StB je věcí veřejnou. Není přitom vůbec významné, zda policie v současnosti takovou informací disponuje."

Teprve před šesti roky ministerstvo vnitra oficiálně přiznalo, že v policejních složkách pracuje 800 bývalých příslušníků StB.

StB představovala od počátku komunistický útvar, který již v letech 1945-1948 prokazatelně prováděl protizákonné operace ve prospěch KSČ, jako bylo sledování a odposlouchávání významných členů ostatních stran či vytváření falešných důkazů, které měly očernit a zlikvidovat odpůrce KSČ.

Již v této době používala StB nezákonné metody jako bylo mučení, vynucování přiznání a používání drog. Po únoru 1948 tyto praktiky staly naprosto běžnými a obecnými, notně podporovány sovětskými školiteli a pozorovateli. Byly hojně používány zejména při přípravě vykonstruovaných procesů proti politickým a ideovým odpůrcům komunismu či nespolehlivým občanům. Případy úmrtí nebo doživotního zmrzačení vyslýchaných byly tolerovány, nebo dokonce považovány přímo žádoucí. Po výslechu StB zemřeli například filozof Jan Patočka či kněz Josef Toufar. StB též z nejvyšší pravděpodobností prováděla vraždy nepohodlných osob, (např. Přemysl Coufal, Pavel Švanda). Značný vliv měli v 50. letech uvnitř StB poradci z řad NKVD.

Podle řady autorů, odborníků i vyšetřovatelů zločinů StB (např. Pillerova komise, Antonín Kratochvíl, Karel Kaplan) byli vyšetřovatelé StB (zejména v období největšího teroru) v drtivé většině primitivové bez zkušeností a schopností, kteří neuznávali (a často ani neznali) zákony a jedinou autoritou pro ně byla strana a její přání. Nedostatky důkazů i vlastních schopností nahrazovali bestiálními metodami výslechů. Řada autorů srovnává StB s gestapem (např. Antonín Kratochvíl, Vladimír Škutina, Artur London), někteří pak podotýkají, že gestapu šlo více o „skutečné viníky", uvedl server police-cr.cz.

Související

Andrej Babiš

Babišův spor o evidenci u StB: Nejvyšší soud dostal dovolání expremiéra

Slovenský nejvyšší soud minulý týden obdržel dovolání předsedy hnutí ANO a českého expremiéra Andreje Babiše proti pravomocnému verdiktu bratislavského krajského soudu, který v červnu zamítl jeho žalobu kvůli evidenci u československé tajné policie StB jako agenta. Termín rozhodnutí nejvyššího soudu v případu nebyl stanoven, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Alexandra Važanová.

Více souvisejících

StB soudy Policie ČR

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Krajský úřad omezil vstup na Jesenicko. Tisíce neregistrovaných dobrovolníků mohou zablokovat cesty

Lidé se až na výjimky od pátečního poledne nedostanou na Jesenicko. Rozhodl o tom krajský úřad v Olomouci. Nekoordinovaný pohyb dobrovolníků podle něj může znamenat nebezpečí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy