Čeští stíhači mají v Pobaltí napilno. Gripeny vzlétly ke 13 ostrým akcím

Čeští stíhači absolvovali v Pobaltí za dobu svého dosavadního působení 13 ostrých vzletů. Ve vzduchu strávili také stovky hodin při cvičných letech. Hlídání nebe nad pobaltskými republikami budou mít čeští piloti gripenů na starosti do konce roku. Přelet stíhaček je naplánován na první lednové dny.

Čeští piloti s letouny JAS-39 Gripen působí na estonské základně Ämari od začátku září. "Předání operačního úkolu je plánováno na 31. prosince. Přelet gripenů a první části personálu by se pak měl uskutečnit ve čtvrtek 2. ledna," uvedl velitel uskupení podplukovník Pavel Pavlík. Druhá polovina jednotky se vrátí o týden později. České vojáky vystřídají na estonské základně příslušníci polských vzdušných sil s letouny F-16.

K takzvaným ostrým vzletům čeští stíhači startovali za necelé čtyři měsíce třináctkrát. V minulosti spojenci v takových případech zasahovali především u ruských strojů. Takzvané ostré vzlety se většinou týkají letadel, která nekomunikují, nemají zapnuté letové odpovídače nebo letí bez platného letového plánu.

Podle Pavlíka kromě ostré hotovosti startují piloti i ke cvičným letům. "Spolupracujeme s aliančními kolegy ve vzduchu i na zemi," poznamenal. Ve společných výcvikových misích podle něj stíhači strávili stovky hodin, spolupracují i s jednotkami takzvané alianční předsunuté přítomnosti, které do Pobaltí kvůli obavám z ruských hrozeb vyslalo NATO. Piloti v Pobaltí trénují i lety v nízkých výškách nad mořem.

Kromě českých letců v Pobaltí působí i belgické a dánské letectvo s letouny F-16 z litevské základny Šiauliai.

Pro české letectvo je estonská mise šestým střežením spojeneckého vzdušného prostoru. Kromě Pobaltí třikrát čeští stíhači působili na Islandu.

Související

Více souvisejících

Gripen Armáda České Republiky NATO F-16 estonsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy