Čeští stíhači mají v Pobaltí napilno. Gripeny vzlétly ke 13 ostrým akcím

Čeští stíhači absolvovali v Pobaltí za dobu svého dosavadního působení 13 ostrých vzletů. Ve vzduchu strávili také stovky hodin při cvičných letech. Hlídání nebe nad pobaltskými republikami budou mít čeští piloti gripenů na starosti do konce roku. Přelet stíhaček je naplánován na první lednové dny.

Čeští piloti s letouny JAS-39 Gripen působí na estonské základně Ämari od začátku září. "Předání operačního úkolu je plánováno na 31. prosince. Přelet gripenů a první části personálu by se pak měl uskutečnit ve čtvrtek 2. ledna," uvedl velitel uskupení podplukovník Pavel Pavlík. Druhá polovina jednotky se vrátí o týden později. České vojáky vystřídají na estonské základně příslušníci polských vzdušných sil s letouny F-16.

K takzvaným ostrým vzletům čeští stíhači startovali za necelé čtyři měsíce třináctkrát. V minulosti spojenci v takových případech zasahovali především u ruských strojů. Takzvané ostré vzlety se většinou týkají letadel, která nekomunikují, nemají zapnuté letové odpovídače nebo letí bez platného letového plánu.

Podle Pavlíka kromě ostré hotovosti startují piloti i ke cvičným letům. "Spolupracujeme s aliančními kolegy ve vzduchu i na zemi," poznamenal. Ve společných výcvikových misích podle něj stíhači strávili stovky hodin, spolupracují i s jednotkami takzvané alianční předsunuté přítomnosti, které do Pobaltí kvůli obavám z ruských hrozeb vyslalo NATO. Piloti v Pobaltí trénují i lety v nízkých výškách nad mořem.

Kromě českých letců v Pobaltí působí i belgické a dánské letectvo s letouny F-16 z litevské základny Šiauliai.

Pro české letectvo je estonská mise šestým střežením spojeneckého vzdušného prostoru. Kromě Pobaltí třikrát čeští stíhači působili na Islandu.

Související

Více souvisejících

Gripen Armáda České Republiky NATO F-16 estonsko

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy