Metnar odmítl stažení českých vojáků z mise v Mali

Jednostranné stažení českých vojáků z výcvikové vojenské mise v Mali by podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) narušilo jednotný přístup Evropské unie. Poznamenal, že EU aktuálně o ukončení výcvikové mise neuvažuje.

Podotkl zároveň, že mise má platné pozvání od Mali, které není závislé na konkrétní vládě. Metnar tak reagoval na dnešní požadavek ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který chtěl otázku setrvání českých vojáků v misi probrat kvůli převratu z minulého týdne na dnešní vládě. Stanovisko Metnara ČTK sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Maliská armáda se minulý týden v úterý chopila moci a zajala úřadujícího prezidenta Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Současné dění v zemi odsoudila řada států a organizací.

"Jsme tam pozváni na základě toho, že nás pozvala nějaká vláda. Pokud je svržena, tak se naši vojáci ocitají trochu ve vzduchoprázdnu. Připadá mi, že to je docela zásadní situace, že čeští vojáci jsou někde ve světě a tam byla svržena vláda. Měli bychom se zajímat o jejich další osud a o to, jaký má smysl mise," řekl Zaorálek před dnešním jednání vlády.

"Obecně v Mali nejsou jednoduché poměry. Je otázka, do jaké míry jsme schopni tam plnit úkoly, které jsme si tam s Francouzi a dalšími předsevzali, protože bylo zřejmé, že jdeme do nejednoduchého prostoru. Mně osobně připadá důležité ve chvíli, kdy máme někde české občany a vojáky, se velice zajímat o to, co tam dělají, jestli jsou tam s požehnáním těch, kteří za tu zemi odpovídají, anebo jestli se ocitají ve vzduchoprázdnu," dodal Zaorálek.

Metnar poznamenal, že neví, odkud Zaorálek při svém vyjádření čerpal. Ministerstvo podle něj situaci nepřetržitě vyhodnocuje, rozhodnuto například bylo o pozastavení výcviku do odvolání. Bezpečnost vojáků označil za nejvyšší prioritu. "EU však aktuálně neuvažuje o ukončení své výcvikové mise EUTM v Mali. Mise má platné pozvání k působení v zemi, které není odvislé od konkrétní vlády," poznamenal. Dodal, že podobný postup se předpokládá u souběžné mise OSN MINUSMA.

"V případě jednostranného stažení sil bychom narušili jednotný přístup EU. Vzhledem k naší současné roli, kdy velíme silám EUTM, bychom ohrozili i jednotky dalších států a výrazně poškodili prestiž ČR v očích evropských partnerů," zdůraznil. "Přítomnost výcvikové mise EU v Mali rovněž umožňuje vytvářet tlak na urychlený návrat k civilní demokratické vládě v souladu s ústavou," dodal.

V Mali působí zhruba 120 českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie, v níž Česko od června převzalo velení. Souběžně s misí EU má v Mali svou misi MINUSMA také Organizace spojených národů (OSN), kde má ČR pět vojáků. Cílem mise OSN je zajistit bezpečnost a vytvořit podmínky pro další humanitární a politickou asistenci malijské vládě.

Česko zároveň plánuje vyslat vojáky také do evropské protiteroristické jednotky Takuba pod francouzským velením. Tato mise ale ještě nebyla Parlamentem odsouhlasena.

Generální štáb armády ČR minulý týden uvedl, že všichni čeští vojáci v Mali jsou v pořádku.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar Armáda České Republiky Mali

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy