Jak zabránit krádežím? U Jílkové se řešila sebeobrana i zbraně

Zákonná zabezpečovací zařízení jsou mnohdy na zločince krátká. Mnoho lidí, zejména v okolí Prahy, se bojí, že budou znovu vykradeni. Měli bychom mít právo zastavit ve svém obydlí případného lupiče zbraní, aniž by nám hrozilo vězení za nepřiměřenou obranu? Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové bylo "můj dům, můj hrad".

Mezi diskutujícími byli Zdeněk Hraba, senátor (STAN), Jiří Dientsbier, senátor (ČSSD), Petra Pecková, starostka Mnichovic, Džamila Stehlíková, psychiatrička a exministryně pro lidská práva, Oldřich Kocourek, bývalý policista a Jiří Hruška, galerista ze Slaného.

Moderátorka Jílková se zeptala senátora Hraby, v čem konkrétně by chtěl posílit právo občanů se bránit proti případným vetřelcům, když už i dnes proti nim můžeme zasáhnout. Ten jí odpověděl, že vyhodnocení nutné obrany závisí na posouzení policie a prokuratury, a že nejsou ojedinělé případy trestně stíhaných lidí za nepřiměřenou obranu. Má obecně pocit, že zákony často zvýhodňují pachatele na úkor obětí. Stehlíková by nicméně měla obavy z případného zneužití. 

Senátor Dientsbier následně namítl, že současná právní úprava je dostačující, a že v případě ohrožení života nebo majetku jsme oprávnění případně i usmrtit. Na Hrabově návrhu mu vadí úsilí o legalizaci jasně a prokazatelně nepřiměřené obrany. Starostka Pecková nicméně namítla, že chce mít možnost bránit se proti případnému nebezpečí všemi dostupnými prostředky, aniž by jí za to hrozilo jakékoliv popotahování. 

Hraba následně hovořil o dvojím možnosti obrany, kdy musí případná oběť dokazovat policii, kdy probíhal útok, a zda směřoval na majetek nebo na život. Svůj návrh hájil i zavedeným institutem hrubé nedbalosti, který by pokryl případné riziko zneužití. Dienstbier se ale stále obával nebezpečí aplikace nového zákona na osoby, které se na cizím pozemku ocitly omylem. Bývalý policista Kocourek nicméně trval na tom, že bychom měli mít právo bránit své vlastnictví.

Pecková namítla, že jí vadí, když jsou poškození zatíženi důkazním břemenem. "Proč bych já měla něco dokazovat?! Ať ten zloděj vysvětlí, proč překonal potřebnou překážku, a proč vnikl na cizí pozemek!," zlobila se Pecková. Jílková pak následně cupovala Hrabův návrh, který zřejmě nikomu nepomáhá, když vylučuje možnost usmrcení nebo vážného zranění případného útočníka. "V Českém rozhlase dne 21. ledna jste řekl, že nesmí dojít k usmrcení, a nemělo by dojít k závažnému zranění," citovala Jílková Hrabu.

Trestné činy páchané pod vlivem drog

Galerista Hruška poznamenal, že současnou právní úpravu považuje za dostatečnou, a vyjádřil výhrady vůči praxi Spojených států, kdy díky dobrým advokátům se každý dokáže "vysekat" z jasně prokazatelné trestné činnosti. Dále vyjádřil obavy z možného impulzivního jednání lidí, kteří sice disponují zbrojním průkazem, ale nemají takříkajíc praxi. Obecně měl vzato, že bezpečnostní situace je v ČR dobrá, a že by zákonodárci měli řešit zneužívání návykových látek, pod jejichž vlivem je často páchána trestná činnost.

Hraba nicméně kritizoval současnou praxi, kdy když například zloděje srazí okradený ze schodů, tak mu hrozí trestní stíhání za těžké ublížení na zdraví. Dientsbier následně hovořil o situacích, kdy dojde k nepřiměřené obraně. Jedná se například o to, když dotyčný střelí zezadu zloděje, který krade televizi. Peckové se ale nelíbilo to, že by se jako oběť vůbec musela hájit, a vynakládat peníze na advokáta. Na Jílkové argumenty, že návrh zákony z Hrabovy dílny nic nevyřeší, odpověděla, že nikoliv. Usmrcení nebo těžké ublížení na zdraví by se stíhalo pouze v případě, kdy by byl pachatel prokazatelně ve stavu, kdy by se nemohl bránit.

Pán z publika konstatoval, že zbrojním průkazem rozhodně nemohou disponovat osoby, které zbraň neovládají. Dále vyjádřil výhrady k tomu, proč by měl tolerovat, že někdo překoná plot, vstoupí na cizí pozemek, a krade. Stehlíková ale varovala před nebezpečnou praxí Spojených států, kdy počet omylem usmrcených jasně převyšuje oběti krádeží a loupeží. Nejsou ojedinělé případy, kdy otec zastřelí svého syna, který se vrací pozdě z diskotéky, v domnění, že se jedná o lupiče. Pecková se pak podělila o příběh své babičky, kterou varovala před případným použitím pohrabáče na případného lupiče.

Měli bychom se humanizovat?

Hruška oponoval, že žijeme v 21. století, a že bychom se měli humanizovat. Nevěří, že by seniorku, která se bránila pohrabáčem, někdo zavřel do vězení. "Soudy nejsou padlé na hlavu," domluvil. Jílková řekla, že soud například osvobodil paní staršího věku, která ubodala lupiče. "Co z toho ale budete mít, když vás osvobodí po několika dnech strávených ve vazbě, po rozpadu manželství, po ztrátě zaměstnání a vysokých nákladech na advokáta," vložil se do toho Hraba. Pán z publika vyjádřil obavy z možného zneužití. Uvedl modelovou situaci, kdyby hypoteticky pozval k sobě domů milence manželky za účelem jeho usmrcení kvůli "násilnému" vniknutí.

Kocourek dále hájil právo hájit svůj majetek. Zástupce veřejnosti, který dostal od Jílkové prostor, si postěžoval na špatnou situaci současné justice. Následně bylo řečeno, že právo bránit se případnému útočníkovi by v případě schválení bylo přímo zakotvené v Listině základních práv a svobod, tedy v ústavním pořádku. Jílková pak poukázala na nebezpečí držení zbraně lidmi s duševní poruchou - viz případ v Německu, kdy střelec usmrtil dokonce i vlastní matku. O střelbě v ostravské nemocnici a dalších kauzách nemluvě. Následovala slovní přestřelka.

Stehlíková varovala před lidmi s psychiatrickými onemocněními, kteří se často dožadují práva držet zbraň. Sama má s nimi zkušenost ze své praxe. Hraba pak v blížícím se závěru diskuze ještě varoval před legislativou EU, která má tendenci zakazovat i nošení nožů, kdy musejí lidé odůvodňovat, proč je u sebe mají. Taktéž konstatoval, že si lidé v bývalé Jugoslávii často nelegálně opatřují zbraně. "Zakážeme i auta, protože je duševně nemocní zneužijí k zabíjení?"," položila Pecková řečnickou otázku. Jílková pak oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž bude svoboda projevu a její omezování.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo zbraně obrana

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy