Babiše nechtějí za prezidenta ani některé výrazné tváře ANO. Chce to větší noblesu, řekl Vondrák

V pátek si Češi začnou vybírat nového prezidenta, který po deseti letech nahradí Miloše Zemana. Jak se ukazuje, ani podpora Andreje Babiše ze strany členů ANO není bezpodmínečná. Dvojice výrazných tváří hnutí z Moravskoslezského kraje potvrdila, že expremiéra nebude volit. 

Babiš je nepochybně posílen pondělním nepravomocným rozsudkem v kauze Čapí hnízdo, kdy byl zproštěn obžaloby. Vítr z plachet mu však zároveň mohla vzít veřejná vyjádření dvojice výrazných představitelů hnutí ANO v Moravskoslezském kraji.

Hejtman Ivo Vondrák potvrdil v pořadu Ptám se já, že bývalého premiéra v prezidentských volbách volit nebude. Doba si podle něj žádá hlavu státu, která bude zahlazovat hluboké příkopy ve společnosti. 

"Neříkám, že někdo další z kandidátů toho bude schopen, ale myslím, že to není funkce pro Andreje Babiše. Bude to chtít výrazně větší noblesu a toleranci k tomu, co říkají ostatní," uvedl Vondrák a prozradil, že již minule volil Jiřího Drahoše, nikoliv Miloše Zemana. 

Volební lístek se jménem předsedy hnutí nevhodí v obálce do urny ani ostravský primátor Tomáš Macura. "Andrej Babiš nenaplňuje moje představy a ideály, které si spojuji s funkcí prezidenta republiky," vysvětlil serveru Seznam Zprávy.

Macura bez dalších podrobností sdělil, že uvažuje o dvou kandidátech a rozhodne se na základě zbývajících debat. Vondrák přiznal, že bude volit generála Petra Pavla. "Připadá mi jako člověk, který se dokáže přesně vyjadřovat, má temnou část minulosti, ale nemůžu také říct, že jsem naprosto čistý člověk. Kdo nežil v té době, neví, jaké to bylo," nechal se slyšet.

Moravskoslezský hejtman ovšem dodal, že klidně může být jediným členem hnutí ANO, který bude takhle volit.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Andrej Babiš Ivo Vondrák (hejtman) Tomáš Macura (primátor Ostravy)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

před 1 hodinou

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl

Mýtus o tom, že roboti a jiné technologie berou lidem práci, podle ředitele globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefana La Rovera, neodpovídá realitě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy