Před 105 lety vzniklo Československo. Už 16. října 1918 bylo na záchranu habsburského mocnářství pozdě

Když císař Karel I. vydal 16. října 1918 manifest pro federalizaci rakousko-uherské monarchie, bylo již pozdě na záchranu Habsburské říše. O necelé dva týdny později, 28. října 1918, byl vyhlášen samostatný Československý stát, který, s krátkou přestávkou v důsledku druhé světové války, trval až do roku 1992. Tehdy došlo k rozpadu na Českou a Slovenskou republiku.

Vznik samostatného státu pro Čechy a Slováky byl umožněn nejen porážkou Německa a Rakouska-Uherska v první světové válce, ale také kvůli neschopnosti rakouských vládních kruhů vyřešit dlouhodobé národnostní konflikty v monarchii.

Významnou roli v procesu vzniku státu hrála činnost politických zástupců Čechů a Slováků v zahraničním odboji během války a vojenské úspěchy legií, které bojovaly nejen proti Německu a Rakousko-Uhersku, ale také proti ruským bolševikům. Tyto faktory společně přispěly k vytvoření samostatného Československého státu.

28. října 1918 byl tedy vyhlášen samostatný československý stát jako jeden z nástupnických států Rakouska-Uherska. První samostatný stát Čechů a Slováků byl založen na základě zásady sebeurčení národů a vzniku etnických státních hranic nezávisle na výsledcích první světové války, kterou formuloval americký prezident Woodrow Wilson ve čtrnácti bodech přednesených 8. ledna 1918 na zasedání Kongresu USA.

Prvním československým prezidentem se stal 14. listopadu 1918 Tomáš G. Masaryk, vůdce prvního československého odboje, který našel podporu pro samostatné Československo u amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, se kterým ho pojilo politické spojenectví orientované na vybudování nové poválečné demokratické Evropy. Masaryk spojenectví charakterizoval takto:

„Můj styk s presidentem Wilsonem byl čistě věcný, spoléhal jsem, jak v celé své akci, na naši spravedlivou věc a na váhu svých argumentů. Věřil jsem, jako věřím posud, že se slušní vzdělaní lidé dají argumenty poučit a přesvědčit…“

Díky Masarykově koncepci vycházející z euroamerického pojetí demokracie, se Československo stalo jednou z prvních evropských úspěšných parlamentních demokracií se zastoupením mnoha stran a bylo tak stabilní, že odolalo mezinárodní ekonomické krizi 30. let. První republika trvala jen dvě dekády, než nacistické Německo okupovalo české země v letech 1938-9. I když Československo již neexistuje, Češi stále považují 28. říjen za den založení svého státu.

Politici včetně prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS), zástupci armády i váleční veteráni si dnes u Národního památníku v Praze na Vítkově připomenou 105. výročí vzniku Československa. 

Související

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Československo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy