Českou poštu čeká transformace. Pověřený šéf naznačil, v čem má spočívat

Transformace České pošty bude mít dopad na počet poboček, portfolio produktů a služeb i na legislativu. Vedle toho pošta bude muset v běžném provozu zvyšovat obchodní výkonnost, optimalizovat náklady a navýšit produktivitu práce. Po nástupu do funkce to uvedl pověřený generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán (49), který dosud řídil pobočkovou síť.

"Jako firma teď musíme udělat maximum proto, abychom současnou situaci zvládli co nejlépe. A uvědomuji si, že lehké období nás nečeká. Dopisy strmě klesají, zákon DEPO to jen umocní. Balíkový trh je dlouhodobě rozdělen mezi logistické konkurenty a k přesunům v objemech přepravovaných balíků mezi jednotlivými společnostmi dochází jen minimálně. Trh roste v jednotkách procent ročně. Přesto věřím, že na něm budeme lídrem a zvýšíme svůj tržní podíl," uvedl Štěpán.

Štěpán ve funkci vystřídal Romana Knapa, který po dohodě s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) na konci února ve funkci skončil. Ministerstvo na nového ředitele vypsalo tendr, ale v něm nikdo z deseti kandidátů, včetně Knapa, neuspěl. Nový výběrové řízení chce ministr vypsat, až bude vyjasněná podoba transformace podniku.

V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala ztrátu 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy v roce 2021 vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Pošta provozuje v zemi zhruba 3200 poboček a poskytuje na základě licence od Českého telekomunikačního úřadu základní poštovní služby na celém území státu.

Pošta od státu ročně dostává na poskytování základních služeb a provoz pobočkové sítě až 1,5 miliardy korun. V minulých letech ale výplata této částky vázla kvůli zkoumání Evropskou komisí. Rakušan letos uvedl, že navrhne zrušení limitu 1,5 miliardy korun pro vyplácenou úhradu.

Související

Více souvisejících

Česká pošta

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy