Covid i chřipka trápí Česko. Epidemie respiračních nemocí ale zatím nepanuje

Hygienici evidovali v uplynulém týdnu na přelomu října a listopadu nárůst nemocnosti u takzvaných chřipkových onemocnění. V mezitýdenním srovnání přibylo i potvrzených případů nemoci covid-19. 

Hygienická služba ČR v úterý informovala, že nárůst nemocnosti činil v minulém týdnu 6,7 procenta oproti předchozímu. Na sto tisíc obyvatel nyní připadá 1161 případů akutních respiračních infekcí. "Nárůst odpovídá sezonnímu období a nedosahuje epidemických hodnot," uvedli hygienici na sociální síti X. 

V Česku se také během uplynulého týdne potvrdilo 5110 případů onemocnění covid-19, ukazují oficiální data ministerstva zdravotnictví. V předchozím týdnu jich bylo 4411, tedy o necelých sedm stovek méně. Hospitalizováno je momentálně 451 lidí, z toho 26 pacientů se nachází na jednotkách intenzivní péče.

Nemocnost u chřipkových onemocnění rostla v mezitýdenním srovnání už v říjnu, na konci měsíce připadalo 1060 případů akutních respiračních infekcí na 100 tisíc obyvatel. 

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v říjnové tiskové zprávě zmínil, že je vzhledem k aktuální vlně respiračních nemocí vhodné se nechat očkovat proti chřipce a covidu-19. Kvůli nemocem z nachlazení, které se šíří aerosolem a kapénkami, zase vyzval k dodržování vhodných preventivních opatření. 

"Pokud se necítíte dobře, máte rýmu, kašel a teplotu s bolestmi svalů a kloubů, zůstaňte doma – zabráníte tím šíření virů nebo bakterií na jiné osoby. Nemáte-li teplotu, je možné, že s rýmou a kašlem jezdíte do školy nebo práce, chodíte nakupovat, účastníte se kulturních a sportovních akcí – chovejte se v tomto případě zodpovědně a ohleduplně: při kašli si zakrývejte ústa, ideálně jednorázovými kapesníky, pokud nenosíte z ohleduplnosti k ostatním respirátor třídy FFP2 a vyšší," uvedli experti.

V případě absence respirátoru, roušky nebo kapesníku se doporučuje kašlat do rukávu v oblasti předloktí, nikoliv do dlaně. Tou totiž mohou lidé následně sahat na tyče v prostředcích hromadné dopravy, na kliky nebo zboží v obchodě. "Optimální je ale nosit už zmíněný respirátor, nebo alespoň roušku, která částečně mechanicky brání nebo snižuje šíření patogenů," podotkli odborníci.

"Buďme ohleduplní k sobě navzájem a dodržujme pravidla, kterými snižujeme riziko vlastního onemocnění a šíření respiračních onemocnění nejen na osoby, na kterých záleží nám, ale i na ty, na kterých záleží někomu jinému," dodal ústav. 

Související

Více souvisejících

nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka hygienici

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy