Konec dálničních známek? Česko chystá dopravní revoluci

Praha - České dálnice se opět o něco více přiblíží světovému standardu. Ministerstvo dopravy plánuje zrušit zastaralé dálniční známky a nahradit je systémem takzvaného videotollingu, tedy elektronického kupónu vázaného na státní poznávací značku vozidla. K jeho zavedení by mohlo dojít už v lednu roku 2019. Vyplývá to z návrhu změny způsobu úhrady časového poplatku, který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Zpoplatněné užívání určitých úseků dálnic v České republice funguje již přes 21 let a resort dopravy dospěl k názoru, že by bylo účelné změnit současný způsob úhrady časového poplatku prováděný formou zakoupení papírového kupónu. Jako jeden z důvodů uvádí značný počet padělaných kupónů, které byly zpočátku téměř nerozeznatelné pro běžného uživatele.

"V roce 2015 se do oběhu dostaly stovky až tisíce padělků. V budoucnu by mohla ztráta z příjmů, z důvodu rozšíření kvalitních padělků, dosáhnout až stovek miliónů korun. Vzhledem k narůstající kvalitě padělků i přes neprolomení všech bezpečnostních prvků, lze předpokládat prohloubení tohoto problému. V roce 2016 byly rovněž zachyceny padělky dálničních kupónů i přes jejich výraznou změnu a snahu je odlišně a více zabezpečit. Při současné podobě dálničních kupónů nelze zcela zabránit možnosti je padělat," stojí v návrhu ministerstva dopravy.

Zavedení elektronického způsobu úhrady a kontroly zaplacení časového poplatku rovněž nabídne uživatelům možnost on-line platby k uhrazení časového poplatku, například formou mobilní aplikace nebo koupí na internetu. Sníží se tak náklady na tisk a distribuci a v neposlední řadě řidiči nebudou muset každoročně bojovat s přilepenou starou dálniční známkou.

Resort dopravy si od videotollingu slibuje také snížení počtu přestupků spočívajících v neuhrazení časového poplatku. V současné době podle ministerstva probíhají pouze namátkové fyzické kontroly vozidel v systému časového zpoplatnění a je pravděpodobné, že nezanedbatelný počet vozidel nemá uhrazený časový poplatek při užití zpoplatněné pozemní komunikace.

Jako příklad uvádí ministerstvo Slovenskou republiku, kde videotolling funguje od začátku letošního roku. "V rámci zavádění podobného systému na Slovensku bylo odhadováno až 20 % vozidel bez uhrazeného časového poplatku. Po zavedení videotollingu se předpokládá pokles podílu vozidel bez uhrazeného časového poplatkuna 6 %," píše se v návrhu, který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Známky nemáme, nahlašte SPZ

Takzvaný videotolling v praxi staví na úhradě časového poplatku, respektive „elektronického kupónu", který prokazuje úhradu časového poplatku pro konkrétní vozidlo ve zvolené době jeho platnosti. Elektronický kupón je ve formě elektronického záznamu svázán s jednoznačným identifikátorem vozidla, kterým je kombinace registrační značky, vozidla a státu, kde je vozidlo registrováno a dobou, pro kterou byl pro toto vozidlo časový poplatek uhrazen.

Místo nalepovací známky si tak uživatel zakoupí licenci na SPZ svého vozidla a nic dalšího nemusí řešit. "Vozidla nebudou vybavena žádným technickým zařízením, ani označením prokazujícím úhradu časového poplatku. Poplatek se hradí na obchodním místě nebo prostřednictvím elektronických kanálů a o úhradě poplatku se vede evidence v centrální databázi. To se týká i vozidel osvobozených od časového poplatku, která budou také zapsána v centrální evidenci," uvádí resort.

Samotná kontrola se pak bude uskutečňovat kamerovým systémem a rozpoznáním tabulky s registrační značkou vozidla a následným porovnáním s evidencí uhrazených časových poplatků v centrální databázi. "S využitím videodetekce registračních značek projíždějících vozidel je možné vytvořit systém, který oproti současnému způsobu úhrady časového poplatku nabídne možnost automatické kontroly uhrazení časového poplatku za konkrétní vozidlo a uživatelům možnost on-line úhrady časového poplatku," stojí v návrhu.

Vozidla tak nebudou vybavena žádným technickým zařízením, ani označením prokazujícím úhradu časového poplatku. Poplatek se podle plánů resortu bude hradit na obchodním místě nebo prostřednictvím elektronických kanálů a o úhradě poplatku se povede evidence v centrální databázi. "Přehled uhrazených časových poplatků za jednotlivá vozidla bude uchovávat centrální databáze, prostřednictvím které bude probíhat na zpoplatněných pozemních komunikacích nepřetržitá automatizovaná kontrola úhrady časového poplatku u vozidel podléhajících časovému zpoplatnění i namátková kontrola (Policie ČR, Celní správa) uhrazení časového poplatku," píše resort v návrhu, který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Na videotolling si ještě počkáme

Předpokládá se, že v případě zavedení videotollingu by mělo dojít k navýšení příjmů Státního fondu dopravní instarstuktury o nejméně 40 až 120 milionů korun ročně. Systém ale bude výhodný nejen pro stát, nýbrž i pro samotné řidiče.

Elektronické dálniční kupóny by totiž měly zajistit spolehlivý, nepřetržitý a bezporuchový výběr časových poplatků, vysokou účinnost výběru časových poplatků a snížit nebo minimálně nepřekročit současné náklady na výběr časových poplatků. Na jejich uvedení do praxe si však ale ještě počkáme.

Termín zavedení se podle návrhu ministerstva dopravy předpokládá nejdříve od 1. ledna 2019 s tím, že skutečný termín zavedení bude závislý na průběhu projednávání legislativních změn a výsledku zadávacího řízení. V praxi se ho tak můžeme dočkat i o několik let později.

Související

Na dálnici D1 se tvoří kolony. (26.10.2024) Prohlédněte si galerii

Dálnice D1 hlásí kolonu, ve které se řidiči zdrží desítky minut

Velký provoz na silnicích a dálnicích se dal v sobotu očekávat, protože jde o první den pětidenních podzimních prázdnin. Poměrně dlouhá kolona se utvořila na páteřní dálnici D1 ve směru na Prahu. Řidiči musí počítat se zdržením v řádu desítek minut. 

Více souvisejících

Dálnice dálniční známky dálniční poplatky

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy