Praha - Už za několik málo dní začnou dětmi dlouho očekávané letní prázdniny, a to nejen v Česku, ale i v přilehlých zemích. Pro řidiče to znamená jediné - úporné kolony, hustý provoz a zvýšené riziko dopravních nehod.
Dlouhé volno spojené s teplým počasím vyžene o víkendu na silnice řidiče nejen v Česku, ale například i v Dolním Sasku, Durynsku nebo v rakouském Dolním Rakousku či Vídni. Například v Hesensku nebo a Sársku ale už dětem prázdniny začaly a do Evropy vyrazí i řada rodin ze Skandinávie a dalších vzdálených zemí.
Německý automotoklub ADAC proto upozorňuje řidiče na zvýšený výskyt dopravních kolon, nehod a celkově komplikovanější provoz, který na mnoha místech navíc podnítí probíhající uzavírky a opravy na silnicích.
Ji tradičně se nejhustší provoz očekává na hlavních tazích a na hraničních přechodech, je proto dobré si předem zjistit, kde může doprava váznout, a připravit si záložní objízdnou trasu pro případ vážnějších komplikací.
Vyplatí se také vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. Termín, kdy vyrazíme na dovolenkový pobyt, či se z něho naopak budeme vracet, je proto dobré pečlivě naplánovat.
Kritický také bude druhý červencový víkend. Před ním se totiž nacházejí dva státní svátky a lze proto předpokládat, že o tomto prodlouženém víkendu také řada Čechů vyrazí na alespoň krátkou dovolenou.
Z pohledu letního cestování jsou za nejrizikovější dny považovány pátky a soboty. Absolutně nejhorší je potom cestovat do zahraničí 28. až 30. července. V tuto dobu začínají prázdniny v nejlidnatějších německých spolkových zemích, a ÚAMK proto očekává dopravní kolaps téměř všech tras do letních destinací v Evropě.
Jiný kraj, jiný mrav
V rámci Evropy platí většinou pro řidiče stejná pravidla. Je zakázáno požívat před jízdou alkohol a telefonovat za volantem. Trestá se také kouření ve vozidle,nachází-li se v něm osoba mladší 18 let.
Poměrně mastné pokuty mohou řidiče čekat za překročení maximální povolené rychlosti, která se navíc letos ve Francii snižuje mimo obec na 80 km/h.
Nevyplatí se také spoléhat na to, že pokud vám naměří překročenou rychlost v zahraničí a domů vám přijde pokuta, že ji v případě nezaplacení nebude nikdo řešit. Praxe bývá většinou opačná, avšak o poznání dražší.
Řidiči by si měli před letními dovolenými zkontrolovat zejména povinnou výbavu, reflexní vestu a lékárničku. Mohou se setkat s policejními kontrolami, které se zaměří právě na tyto komponenty.
Pokud řidiči používají při cestách do zahraničí navigaci, měli by si také stáhnout aktuální data, která mnozí výrobci před prázdninami aktualizovali. V případě navigace v mobilu většinou tato nutnost odpadá a o vše se postará systém sám.
Vyjma Německa je také potřeba myslet na dálniční známky, které nejsou potřeba na všech úsecích. To platí například v Polsku, kde lze po některých dálnicích přejet beze známky. V jiných zemích, jako je například Itálie, funguje systém mýtných bran, a například na Slovensku už papírové známky nahradily modernější systémy.
Natankujte doma, jinde si připlatíte
Co se cen benzínu týče, i letos je pro motoristy výhodnější natankovat před hranicemi. Levnější benzín se dá sehnat například v Rakousku, jinde už to ale není tak slavné. Zatímco tam zaplatíte za litr naturalu zhruba 31 korun, na Slovensku je to už například 34 korun.
V Německu dokonce necelých 37 korun a ve Francii dokonce 39 korun. Tradičně nejvyšší cena je v Itálii, kde za litr naturalu zaplatíte v přepočtu zhruba 42 korun. Do této země je také zakázáno benzín dovážet.
Příznivé ceny jsou také v Maďarsku, kde řidiči za litr benzinu zaplatí zhruba 30 korun, a v Chorvatsku, kde se cena pohybuje kolem 32 korun. Nafta je na tom poměrově podobně, jen většinou o pár korun na litr levněji.
Související
Na silnicích pozor. Problémy budou i v pondělí, avizují meteorologové
Počasí komplikuje dopravu. Na D3 havarovalo několik aut, problémy hrozí i dnes
doprava , cestování , řidiči , dopravní zácpa
Aktuálně se děje
před 41 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák