Smlouva na mýtné platí. ÚOHS zamítl stížnost, firma Kapsch hrozí Česku arbitráží

Smlouva ministerstva dopravy s vítězem mýtného tendru, konsorciem Czech Toll/Sky Toll platí. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž zamítl stížnost firmy Kapsch, jež podpis smlouvy napadla. Dospěl k názoru, že ministerstvo uzavřením smlouvy neporušilo nařízení ÚOHS. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Proti nepravomocnému rozhodnutí lze podat rozklad, což má Kapsch v plánu. Společnost s verdiktem nesouhlasí a je připravena řešit věc i u soudu, případně mezinárodní arbitráže.

Ministerstvo dopravy i CzechToll rozhodnutí vítají s tím, že přípravy nového systému pokračují.

"ÚOHS se ve svém rozhodnutí vůbec nevypořádal se zásadní otázkou, proč neochránil naše právo, aby byly řádně vypořádány všechny naše námitky vůči mýtnému tendru. Trváme na tom, že mýtná smlouva byla podepsána nezákonně, proto ve lhůtě podáme rozklad k předsedovi ÚOHS," uvedl na dotaz ČTK mluvčí Kapsche David Šimoník. Neuspěje-li Kapsch ani s rozkladem, je připraven řešit spor u soudu, zvaží i podání podnětu k mezinárodní arbitráži nebo Evropské komisi.

Ministerstvo je naopak s rozhodnutím spokojeno. "Antimonopolní úřad nám dal v první instanci zapravdu, že jsme mohli smlouvu s nově vysoutěženým provozovatelem systému elektronického mýta podepsat. Konsorcium CzechToll a SkyToll tedy dál pokračuje v přípravě nového mýtného systému, který spustí koncem roku 2019," komentoval rozhodnutí mluvčí Jakub Stadler.

Jako výbornou zprávu označila rozhodnutí společnost CzechToll. "Mýtný tendr byl férový a všichni uchazeči měli stejnou příležitost podat co nejlepší nabídku," uvedl mluvčí společnosti Miroslav Beneš.

Kapsch podal stížnost po zářijovém rozhodnutí antimonopolního úřadu, v němž ÚOHS zčásti řízení zastavil a zčásti zamítl námitky firmy Kapsch, která v napadeném tendru neuspěla. Rozhodnutí ale nenabylo právní moci a podle námitky Kapsche tak platilo předběžné opatření, které ministerstvu zakazovalo uzavřít smlouvu s vítězem tendru až do pravomocného rozhodnutí.

Úřad ale dospěl k jinému názoru a ministerstvo podle dnešního rozhodnutí postupovalo správně. Resort dopravy už dřív tvrdil, že předběžné opatření pozbylo platnosti a smlouva je v pořádku.

V mýtném tendru zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou za desetiletý provoz 10,75 miliardy korun.

ÚOHS se zadávacím řízením na systém elektronického mýtného začal zabývat z vlastní iniciativy loni v říjnu. Právě v tomto správním řízení vydal loni v listopadu předběžné opatření, které ministerstvu zakazovalo uzavřít s vítězem tendru smlouvu až do pravomocného rozhodnutí.

@UOHS_CZ zamítl v první instanci návrh společnosti Kapsch na zákaz plnění smlouvy na poskytování služeb elektronického mýtného. https://t.co/rnkAVGWhNe

— UOHS (@UOHS_CZ) 10. prosince 2018

"V následujících měsících pak Úřad zahájil na návrh společnosti Kapsch další čtyři správní řízení týkající se téže veřejné zakázky. Všechna tato správní řízení byla postupně spojována, a to na požádání navrhovatele i zadavatele, do společného správního řízení," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

V tomto sloučeném řízení ÚOHS rozhodl letos v září. V rozhodnutí zamítl návrhy společnosti Kapsch, a také zastavil správní řízení, které o necelý rok dříve zahájil z moci úřední, tedy na vlastní popud a ne na podnět Kapsche. Úřad poukázal na to, že v této části rozhodnutí bylo jediným účastníkem řízení ministerstvo dopravy, které se obratem vzdalo možnosti podat proti rozhodnutí rozklad. Tím příslušná část rozhodnutí úřadu nabyla právní moci, a přestalo podle ÚOHS platit předběžné opatření zakazující uzavření smlouvy s vítězi tendru.

Související

Martin Kupka

Mýtné na dálnicích příští rok zdraží, oznámil Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve dnešním dílu pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi (ČT) oznámil, že od příštího března by se mýtné na českých dálnicích mohlo zvýšit o deset až 15 procent. Důvodem pro toto navýšení je možnost využití změny evropské směrnice, která umožňuje zahrnutí poplatků za emise do výše mýtného. 
Ilustrační fotografie.

Dopravci loni zaplatili za mýto v Česku téměř 15 miliard korun

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celkové náklady na provoz a rozvoj systému podle firmy zůstaly pod miliardou korun, v poměru k výnosům tedy stejně jako v roce 2021 nepřekročily hranici sedmi procent.

Více souvisejících

Mýtné ÚOHS Kapsch CzechToll/SkyToll Ministerstvo dopravy

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy