Žádné dluhy, slibuje nový šéf ČD. Nákup nových vozů se ale chystá...?

Praha - České dráhy musí podle nově jmenovaného generálního ředitele Dalibora Zeleného především zastavit zadlužování společnosti. Současně je podle něho ale nutné zajistit obnovu zastaralého vozidlového parku, zejména na méně vytížených rychlíkových tratích v osobní dopravě.

"Chtěli bychom v oblasti osobní dopravy zajistit zastavení zadlužování naší firmy především cestou hledání jiných možností, jak získat investiční prostředky, a to přehodnocením starých a nedokončených investičních záměrů, aby bylo na to, co potřebujeme," řekl Zelený. Přehodnotit by se tak mohl záměr pořídit dalších osm rychlovlaků Railjet, jejichž nákup za zhruba 2,8 miliardy schválila koncem června dozorčí rada.

Vozidel schopných zajistit mezinárodní dálkovou dopravu mají České dráhy podle Zeleného dostatek. Chybí naopak vozidla, která by cestujícím zajistila komfort odpovídající 21. století i na méně využívaných tratích, kde v současnosti jezdí zejména desítky let staré vagony.

Zelený dále dodal, že v rámci úspor se nechystá zeštíhlení počtu zaměstnanců. Tomu se prý bude bránit. Naopak chce posílit takzvané provozní zaměstnance. A kdyby přeci jen měl provést personální čistku, bude hledat spíše v nejvyšších patrech firmy.

Do budoucna Zelený nevyloučil ani sloučení nákladní dopravy se slovenskou do společného holdingu. Podle něj je to prý spíše přání politiků, on ale připraví ekonomické a obchodní podklady, které by měly určit, zda by taková spolupráce byla výhodná.

Šéf nejsilnějších odborů na železnici Jaroslav Pejša se domnívá, že takový krok není dobrý nápad, informuje rozhlas.cz. Neumí si ho představit, cargo na Slovensku prý vypadá jinak než v České republice.

„Slovenské cargo je v tuto chvíli jenom slupkou. Bylo rozhodnuto slovenskou vládou o tom, že cargo vytvoří dceřiné společnosti, z níž jedna bude mít na starosti vozy, druhá opravárenství a třetí kombinovanou přepravu. Tak já nevím, jestli bychom se spojovali s některou z těch dceřiných společností, nebo si nakupovali účast nebo tak," řekl Pejša.

Z vedení ČD Cargo včera představenstvo drah odvolalo Petra Žaludu, kterého Zelený v úterý vystřídal na postu šéfa celé skupiny ČD. "On sám měl zájem svoji činnost u ČD ukončit," řekl Zelený Českému rozhlasu - Radiožurnálu. Představenstvo dnes rozhodlo o konci Žaludy na postu předsedy i řadového člena představenstva ČD Cargo. Kdy fakticky bývalý šéf drah zmíněné funkce opustí, ale nový generální ředitel nevěděl.

Političtí oponenti Rusnokovy vlády připomínají, že vláda nemá důvěru sněmovny, a přesto kabinet mění lidi ve vysokých funkcích. Nejvíce takový postup odsuzují politici ODS a TOP 09, ale pozadu nezůstala ani sociální demokracie. Její stínový ministr a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec se chce seznámit s podklady, které dozorčí radu k výměně vedení drah vedly, a připomíná, že by členové rady měli nést osobní odpovědnost.

Související

Ilustrační foto

V Německu skončila stávka na železnici. Strojvůdci už vyhrožují další

V Německu v pátek skončila železniční stávka, kterou strojvedoucí zahájili v noci z úterý na středu. Zřejmě ale nebyla poslední, protože odborový svaz strojvedoucích GDL už pohrozil dalším pozastavením práce, pokud dopravce Deutsche Bahn nepřipraví dostatečně dobrou nabídku vyšších mezd a lepších pracovních podmínek. 

Více souvisejících

České Dráhy Dalibor Zelený Vlaky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy