Politici mají létat se spoluobčany. Budeme šetřit, existují linky, vzkazuje Babiš

Z vládní letky by měly do konce roku zmizet celkem tři letadla a někteří ústavní činitelé se proto obávají o osud svých diplomatických cest. Premiér Andrej Babiš se k tomu vyjádřil tak, že mohou využívat běžných komerčními linkami stejně jako ostatní občané.

Podle informací CNN Prima News disponuje vládní letka dvěma Airbusy A-319 z roku 2007, jedním malým letadlem typu Bombardier Challenger 601 z roku 1992 a dvěma starými ruskými stroji Jak-40 z let 1978 a 1979. Zmiňovaná sovětská letadla vlastněná armádou se letos na podzim vyřadí z provozu nejen kvůli svému stáří, nýbrž i nízké kvalitě. Do srpna příštího roku čeká stejný osud i Challenger.

„Potvrzujeme ukončení provozu letounů typu Jak-40 do října 2020 a ukončení provozu letounu typu Challenger CL-601 do srpna 2021,“ informovala Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení Generálního štábu Armády České republiky.

Pro přepravu politiků využívá česká armáda ještě také letouny CASA C-295, přičemž do roku 2022 by měly přibýt ještě další dva. Vojákům je k dispozici také šest vrtulových L-410. To jsou ale vojenské letouny, které nenabízí dostatečný komfort, jelikož jsou určeny pro výcvik vojáků a přepravu materiálů.

Z výše uvedených důvodů budou pro delší cesty vládních a ústavních činitelů, které často doprovází i podnikatelská delegace, určeny pouze dvě letadla Airbus. Někteří ministři se proto obávají, že v budoucnu nebudou mít čím létat.

Hamáček: Letka se musí obnovit

Že je obnova letky nezbytná, a že k ní i dojde, potvrdil také ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Obáváme se toho. Opakovaně poukazujeme na nutnost obnovy dopravních letadel. Bylo to i několikrát tématem jednání vlády, nicméně je to v gesci ministerstva obrany,“ nechal se slyšet.

"Armáda je a bude i nadále připravena a schopna plnit úkoly související s přepravou ústavních a vládních činitelů. Pořízení dalšího letounu není na programu dne,“ vyjádřil se k tomu ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) se slovy, že se nové letouny nakupovat nebudou.

Babiš: Musí se šetřit, létají linky

"Budeme šetřit. Víc letadel nepotřebujeme, létají i linky,“ řekl premiér Babiš se slovy, že i on jako člen minulé vlády cestoval výhradně linkou economy class. "Jako premiér jsem letěl linkou za vlastní peníze na intronizaci (nového císaře Naruhita, pozn. red.) do Japonska i se svojí paní. Nebo na zasedání OSN do New Yorku. Nebo ještě jako ministr financí do USA. Všechny tyto lety jsem realizoval linkami za vlastní,“ podotkl.

Mimo jiné také připomněl, že se během koronakrize téměř nelétalo a že se ani nic zásadního nedělo. "Je potřeba podpořit ekonomickou diplomacii pro naše firmy. Cestování poslanců a senátorů má určité rezervy,“ nechal se slyšet předseda vlády

Vládní letka je určená pro členy vlády a poslance. Její linky startují z vojenského letiště v pražských Kbelích a v souladu s protokolem je při přidělování letadel dodržovaná předepsaná hierarchie: prezident, předseda Senátu, předseda Sněmovny, premiér, kteří se ale mohou mezi sebou dohodnout, kdo v jakém pořadí poletí.

Letadla se s potížemi setkávala už dříve. V roce 2016 uvízl Jan Hamáček coby tehdejší předseda Sněmovny i s delegací v Malajsii kvůli poruše airbusu, a to na dva dny. Problém spočíval v záložním systému zobrazení umělého horizontu kombinujícího náklon, klesání a stoupání letounu. S provozními potížemi se setkal i druhý airbus.

Challenger se zase v roce 2011 setkal s problémem při vysunování přistávacích klapek. Dva roky předtím mu během letu dokonce prasklo čelní sklo, přičemž se na palubě tehdy nacházel někdejší ministr Martin Bursík.

Poškozené sklo se nevyhnulo ale ani exprezidentovi Václavu Klausovi, bývalému ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a exšéfovi diplomacie Cyrilu Svobodovi, který se do takové situace dostal dokonce dvakrát za sebou. "Zubatá nás minula o pár metrů,“ řekl mu tehdy pilot.

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů. Analýza

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

Více souvisejících

diplomacie politika Andrej Babiš Vojenská letadla letadla, letectví Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 52 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy