Z vládní letky by měly do konce roku zmizet celkem tři letadla a někteří ústavní činitelé se proto obávají o osud svých diplomatických cest. Premiér Andrej Babiš se k tomu vyjádřil tak, že mohou využívat běžných komerčními linkami stejně jako ostatní občané.
Podle informací CNN Prima News disponuje vládní letka dvěma Airbusy A-319 z roku 2007, jedním malým letadlem typu Bombardier Challenger 601 z roku 1992 a dvěma starými ruskými stroji Jak-40 z let 1978 a 1979. Zmiňovaná sovětská letadla vlastněná armádou se letos na podzim vyřadí z provozu nejen kvůli svému stáří, nýbrž i nízké kvalitě. Do srpna příštího roku čeká stejný osud i Challenger.
„Potvrzujeme ukončení provozu letounů typu Jak-40 do října 2020 a ukončení provozu letounu typu Challenger CL-601 do srpna 2021,“ informovala Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení Generálního štábu Armády České republiky.
Pro přepravu politiků využívá česká armáda ještě také letouny CASA C-295, přičemž do roku 2022 by měly přibýt ještě další dva. Vojákům je k dispozici také šest vrtulových L-410. To jsou ale vojenské letouny, které nenabízí dostatečný komfort, jelikož jsou určeny pro výcvik vojáků a přepravu materiálů.
Z výše uvedených důvodů budou pro delší cesty vládních a ústavních činitelů, které často doprovází i podnikatelská delegace, určeny pouze dvě letadla Airbus. Někteří ministři se proto obávají, že v budoucnu nebudou mít čím létat.
Hamáček: Letka se musí obnovit
Že je obnova letky nezbytná, a že k ní i dojde, potvrdil také ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Obáváme se toho. Opakovaně poukazujeme na nutnost obnovy dopravních letadel. Bylo to i několikrát tématem jednání vlády, nicméně je to v gesci ministerstva obrany,“ nechal se slyšet.
"Armáda je a bude i nadále připravena a schopna plnit úkoly související s přepravou ústavních a vládních činitelů. Pořízení dalšího letounu není na programu dne,“ vyjádřil se k tomu ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) se slovy, že se nové letouny nakupovat nebudou.
Babiš: Musí se šetřit, létají linky
"Budeme šetřit. Víc letadel nepotřebujeme, létají i linky,“ řekl premiér Babiš se slovy, že i on jako člen minulé vlády cestoval výhradně linkou economy class. "Jako premiér jsem letěl linkou za vlastní peníze na intronizaci (nového císaře Naruhita, pozn. red.) do Japonska i se svojí paní. Nebo na zasedání OSN do New Yorku. Nebo ještě jako ministr financí do USA. Všechny tyto lety jsem realizoval linkami za vlastní,“ podotkl.
Mimo jiné také připomněl, že se během koronakrize téměř nelétalo a že se ani nic zásadního nedělo. "Je potřeba podpořit ekonomickou diplomacii pro naše firmy. Cestování poslanců a senátorů má určité rezervy,“ nechal se slyšet předseda vlády
Vládní letka je určená pro členy vlády a poslance. Její linky startují z vojenského letiště v pražských Kbelích a v souladu s protokolem je při přidělování letadel dodržovaná předepsaná hierarchie: prezident, předseda Senátu, předseda Sněmovny, premiér, kteří se ale mohou mezi sebou dohodnout, kdo v jakém pořadí poletí.
Letadla se s potížemi setkávala už dříve. V roce 2016 uvízl Jan Hamáček coby tehdejší předseda Sněmovny i s delegací v Malajsii kvůli poruše airbusu, a to na dva dny. Problém spočíval v záložním systému zobrazení umělého horizontu kombinujícího náklon, klesání a stoupání letounu. S provozními potížemi se setkal i druhý airbus.
Challenger se zase v roce 2011 setkal s problémem při vysunování přistávacích klapek. Dva roky předtím mu během letu dokonce prasklo čelní sklo, přičemž se na palubě tehdy nacházel někdejší ministr Martin Bursík.
Poškozené sklo se nevyhnulo ale ani exprezidentovi Václavu Klausovi, bývalému ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a exšéfovi diplomacie Cyrilu Svobodovi, který se do takové situace dostal dokonce dvakrát za sebou. "Zubatá nás minula o pár metrů,“ řekl mu tehdy pilot.
Související

Lipavský má plán, jak zakročit proti ruským diplomatům a zabránit sabotážím

Čeští diplomaté se stahují z Damašku. Diplomacie vyslala důrazné varování
diplomacie , politika , Andrej Babiš , Vojenská letadla , letadla, letectví , Armáda České Republiky
Aktuálně se děje
před 56 minutami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 2 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 3 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 4 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 5 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 6 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 7 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera
Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.
Zdroj: Jakub Jurek