Podpora v nezaměstnanosti? ÚS vynesl průlomový verdikt

Brno - Rozhodné období pro přiznání podpory v nezaměstnanosti zůstane i nadále dvouleté. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh na zrušení sporného ustanovení zákona o zaměstnanosti, který podal Krajský soud v Hradci Králové. Zákon říká, že rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu jsou poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

V rozhodném období musí člověk získat zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Započítává se také třeba péče o dítě nebo bezmocného člověka. Podle ústavních soudců zákon není diskriminační. "Konstrukce napadené právní normy je založená na zcela neutrálním kritériu," řekla soudkyně zpravodajka Milada Tomková. Zákon také odpovídá evropským standardům.

Dříve bylo rozhodné období v Česku o rok delší. Podle hradeckého soudu je současná právní úprava v některých případech diskriminační. Jde například o zaměstnance, jimž v době dlouhé pracovní neschopnosti skončil pracovní poměr na dobu určitou a po uzdravení se zařadili do evidence uchazečů.

Dvouleté rozhodné období mají dvě třetiny států Evropské unie, někde se posuzují tři roky, jinde je úprava naopak přísnější. Poměr mezi započitatelnou dobou a rozhodným obdobím je ve většině Evropy obdobný jako v Česku. Ani po zkrácení ze tří let na dva roky tak právní úprava není protiústavní. ÚS také připomněl, že člověk, který nezíská podporu v nezaměstnanosti, nezůstane bez pomoci státu. Zůstane mu otevřená cesta k dávkám státní sociální podpory či dávkám v hmotné nouzi.

V konkrétním případě krajský soud řešil situaci někdejšího zaměstnance státního úřadu, který měl pracovní smlouvu na dobu určitou. Smlouva skončila v lednu 2011, přičemž od prosince 2010 byl přes rok v pracovní neschopnosti. Když v únoru 2012 přišel na úřad práce, podporu v zaměstnanosti nezískal, protože měl v rozhodném období započitatelných jen 11 měsíců a 19 dní.

ÚS uvedl, že některé podobné problémy bylo možné řešit rozšířením přechodných období při novelizaci zákona o zaměstnanosti. U nároků vzniklých v prvním roce účinnosti nové právní úpravy by se tak například mohla alternativně počítat doba zaměstnání podle dřívějšího znění zákona. "Nicméně tento 'nedostatek' nelze hodnotit jako neústavní - spíše jde o politickou vůli parlamentní většiny nebo možná i o (ne)schopnost domyslet důsledky úpravy," stojí v nálezu.

V řízení o ústavní stížnosti soud obdržel také vyjádření vlády, podle kterého se uvažuje o dílčí změně zákona. V rozhodném období by se mohla za určitých okolností započítávat i dočasná pracovní neschopnost, což by vyřešilo některé specifické případy. Návrh je už ve Sněmovně.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Podpora v nezaměstnanosti Úřad práce

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 16 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně plánuje požádat soud o nařízení prodeje Chromu – nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě. Tento návrh přichází poté, co soudce Amit Mehta v srpnu rozhodl, že Google má monopol na online vyhledávání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy