Dusno v Ostravě: Lidé z ubytoven sepsali petici a vyrazili na radnice

Ostrava – Od května musí mít žadatelé o doplatky na bydlení souhlas obce s vyplacením této dávky. Ne všechny obce ale souhlas svým obyvatelům daly. Problémy jsou třeba v Bohumíně a některých ostravských obvodech, kde lidí dnes vyšli do ulic, aby vyjádřili svůj nesouhlas s postupem úřadů.

Souhlas obce je od května nezbytnou součástí žádosti o vyplacení doplatku na bydlení. Jenže někteří žadatelé ho od svých obcí nedostali. Bohumín žadatelům souhlas odmítl udělit úplně, některé ostravské obvody ho podmínily různými pravidly a například centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz se k žádostem nevyjádřil, což ale fakticky také znamená, že lidé dávku nedostanou.

Lidem se to ale nelíbí a proto vyšli do ulic. Před radnicí centrálního ostravského obvodu se sešla asi stovka lidí z ubytoven v Cihelní a Sadové ulici. „Žádáme paní starostku, aby se nad námi smilovala, když do konce měsíce nedostane majitel na bydlení, tak jsme na ulici," komentoval akci mluvčí petice Ladislav Grundza. Sám na ubytovně žije osm let a s bydlením, za které měsíčně zaplatí 4300 korun je spokojený. Zaměstnání nemá, protože mu prý žádnou práci nikdo dát nechce.

Co budou lidé bez doplatků dělat, netuší. Neví ani, kam půjde, pokud peníze od úřadů nedostane. I ostatní lidé se bojí, že situaci bez doplatků na bydlení nezvládnou. „Nás je sedm, pět dětí a dva dospělí. Nevím, kam půjdeme, asi si usteleme na radnici nebo postavíme stany," řekl Peter Dzurko. Podle něj jsou lidé naštvaní a hrozí, že vyjdou do ulic.

Petici s 300 podpisy, ve které lidé z ubytoven žádají o přehodnocení situace, předali sekretariátu starostky. Nepřijala je osobně, protože v tu dobu měla jednání. „Co jsem si přečetla v petici, tak určitě souhlasím s tím, co tam je tvrzeno, že není správné, když každé město či obvod k tomu přistupuje různě a není jednotný přístup. To je právě i ta věc, kterou jsme kritizovali, a popudila nás k tomu, abychom dali stanovisko, že se k žádostem vůbec nebudeme vyjadřovat," komentovala petici starostka Petra Bernfeldová (Ostravak).

Vadí jí to, že obce nemají nastavena jasná kritéria, podle kterých by se dalo situaci posuzovat. I proto chtěla vyvolat diskuzi, aby se zákonodárci celou věcí znovu zabývali. Sociální odbor je podle starostky připravený s lidmi individuálně pracovat. Zároveň ale dodává, že ubytovny by měly být přechodným řešením, některé rodiny v nich ale žijí dlouhé roky. Vyrůstají v nich tak další generace, které si na tento „luxus" zvyknou.

Podle aktivisty Kumara Vishwanathana z obecně prospěšné společnosti Vzájemné soužití je správné, že lidé vyšli na úřady říci své obavy. „Chápu, že některé obce to bojkotují, protože ten zákon je špatný. Nevyhovuje to lidem ani samosprávám," uvedl aktivista. Jenže byznys s chudobou to podle něj neomezí, naopak se roztočí ještě horším způsobem. „Majitelé budou kupovat zchátralé domy a nabízet tam lidem nájemní, a ne ubytovací smlouvu a bude to všechno zpátky, ale v horší podobě. Tohle nikomu neprospívá, je to nedomyšlený zákon," domnívá se Vishwanathan.

Podle jeho odhadu by o doplatek mohlo přijít v regionu asi 2200 lidí, na ulici by tak skončilo až 700 lidí včetně dětí.

Doplatek na bydlení bude nově poskytován ubytovnám, které splní hygienické standardy kvality bydlení. Zároveň bude možné poskytnout doplatek na bydlení osobám, které bydlí na ubytovně, pouze se souhlasem obce. „Hygienické standardy kvality bydlení a souhlas obce se budou vyžadovat od května 2015. Bude také stanovena maximální výše nájemného podle částky dané v místě obvyklé a normativních nákladů na bydlení podle zákona o státní sociální podpoře," uvádí se v materiálech ministerstva práce. 

Nová pravidla pro vyplácení pomoci v hmotné nouzi by měla podle státu přispět k tomu, že skončí bující obchod s chudobou v ubytovnách.

Problém podle premiéra Bohuslava Sobotky způsobil návrh poslance ODS Zbyňka Stanjury. Právě on navrhl, aby obce musely na doplatky kývnout. Doufá proto, že ministerstvo práce brzy vydá novelu, která by tyto problémy ukončila. 

Podle Michaely Marksové Tominové návrh umožní lepší kontrolu, většina starostů podle ní tuto změnu vítá, protože obce chtějí mít kontrolu nad tím, komu doplatky vyplácí. Přesto ještě hodlá se Svazem měst a obcí jednat a popřípadě provést nějaké změny.

Související

Více souvisejících

Ostrava ubytovny Sociální dávky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy