Milion Čechů pod hranicí příjmové chudoby? Politici se shodli na viníku

Praha - V Česku žije pod hranicí tzv. příjmové chudoby na 1,02 milionu Čechů. To je necelých 10 procent obyvatel země. Český statistický úřad včera zveřejnil i data o počtu lidí, kteří se potýkají s chudobou a sociálním vyloučením. Podle vládního politika Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) však není problémem příjmová chudoba, ale nízké platy. Za to mohou podle opozičního Tomia Okamury (SPD) i nadnárodní společnosti.

Česko sice patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení, přesto musí značná část lidí obracet každou korunu. 1,02 milionu obyvatel Česka žilo loni pod hranicí příjmové chudoby, tedy stejně jako v předchozím roce 9,7 procenta. V EU hrozí chudoba průměrně téměř 24 procentům obyvatel.

Bělobrádek: Pod hranicí příjmové chudoby je u nás dva a půl krát méně, než v EU

Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Loni pro jednotlivce částka činila 10.691 korun. Byla tak o 471 korun vyšší než v roce 2015.

Vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz sdělil, že problémem není příjmová chudoba, ale samotná nízká úroveň tuzemských mezd. "U nás panuje velká mzdová rovnost, pod hranicí 60 % mediánové mzdy žije méně než deset procent lidí, dva a půl krát méně, než je průměr Evropské unie," konstatuje Bělobrádek. 

Na otázku, zda má vláda a její kroky na tento ukazatel vliv, reagoval tím, že vláda sotva může "mzdové nůžky" ještě více sevřít. "Spíše musí vytvářet podmínky pro růst mezd celkově - a tím i pro růst penzí," domnívá se. Jednou z hlavních příčin celé situace je podle něho vyvádění sta miliard zisků do daňových rájů. Důležité je podle Bělobrádka "podporovat investice do inovací a výrob s vysokou hodnotou, místo do laciných montoven nabízejících špatně placenou práci a zvyšovat minimální mzdu," což dle jeho slov vláda již učinila. 

Okamura: Česko má jednu z nejhorších legislativ ve věci regulace vývozu kapitálu ze země

Podobný pohled na věc má i opoziční poslanec Tomio Okamura (SPD). "Miliardy odtékají do zahraničí prostřednictvím nadnárodních firem, které z podhodnocené práce našich lidí financují blahobyt ve své domovské zemi," sdělil pro EuroZprávy.cz Okamura. V souvislosti s tím zmínil, že zahraniční mateřské společnosti  často účtují umělé náklady českým firmám. 

Na vině současné situace jsou však dle Okamury i české vlády. "Česká republika má totiž kvůli neschopným a laxním vládám jednu z nejhorších legislativ v Evropě ohledně regulace vývozu kapitálu ze země," myslí si. 

"Čech s rodinou prostě nemůže pracovat za mzdu, kterou bere Mongolec nebo Severokorejka," konstatuje. Problematiku nízké mzdy však mohou ovlivnit i sami zaměstnanci. V tomto smyslu zmiňuje firmu Mitas, kde zaměstnanci dokázali zaměstnavatele přesvědčit, aby zvedl platy. 

Podle Bělobrádka není třeba kvůli tomuto ukazateli vyvolávat hysterii. "Je třeba si uvědomit. že definice příjmové chudoby je relativní veličina, která ukazuje jen to, kolik lidí je na tom hůře, než většina ostatních," dodal vicepremiér. 

Co se týče ukazatele chudoby a sociálního vyloučení, Česko patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení. V EU hrozí průměrně téměř 24 procentům obyvatel. V ČR je nejhorší situace v Moravskoslezském kraji a na severozápadě země, kde chudoba a vyloučení ohrožují víc než pětinu lidí. Nejlepší je naopak stav ve středních Čechách a v Praze, kde je v ohrožení desetina lidí.

Související

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády

Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura podepsal memorandum o spolupráci pro letošní volby do Poslanecké sněmovny s představiteli stran Svobodní, Trikolora a Právo respekt odbornost (PRO). Podle signatářů dokumentu jde o strategické spojenectví, které má zajistit, aby vlastenečtí voliči měli zastoupení v parlamentu a ideálně i v příští vládě. Strany se dohodly, že vytvoří společnou kandidátku a po volbách ustaví společný poslanecký klub.

Více souvisejících

Tomio Okamura Pavel Bělobrádek Minimální mzda finance důchody chudoba peníze mince CZK mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 2 hodinami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy