Milion Čechů pod hranicí příjmové chudoby? Politici se shodli na viníku

Praha - V Česku žije pod hranicí tzv. příjmové chudoby na 1,02 milionu Čechů. To je necelých 10 procent obyvatel země. Český statistický úřad včera zveřejnil i data o počtu lidí, kteří se potýkají s chudobou a sociálním vyloučením. Podle vládního politika Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) však není problémem příjmová chudoba, ale nízké platy. Za to mohou podle opozičního Tomia Okamury (SPD) i nadnárodní společnosti.

Česko sice patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení, přesto musí značná část lidí obracet každou korunu. 1,02 milionu obyvatel Česka žilo loni pod hranicí příjmové chudoby, tedy stejně jako v předchozím roce 9,7 procenta. V EU hrozí chudoba průměrně téměř 24 procentům obyvatel.

Bělobrádek: Pod hranicí příjmové chudoby je u nás dva a půl krát méně, než v EU

Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Loni pro jednotlivce částka činila 10.691 korun. Byla tak o 471 korun vyšší než v roce 2015.

Vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz sdělil, že problémem není příjmová chudoba, ale samotná nízká úroveň tuzemských mezd. "U nás panuje velká mzdová rovnost, pod hranicí 60 % mediánové mzdy žije méně než deset procent lidí, dva a půl krát méně, než je průměr Evropské unie," konstatuje Bělobrádek. 

Na otázku, zda má vláda a její kroky na tento ukazatel vliv, reagoval tím, že vláda sotva může "mzdové nůžky" ještě více sevřít. "Spíše musí vytvářet podmínky pro růst mezd celkově - a tím i pro růst penzí," domnívá se. Jednou z hlavních příčin celé situace je podle něho vyvádění sta miliard zisků do daňových rájů. Důležité je podle Bělobrádka "podporovat investice do inovací a výrob s vysokou hodnotou, místo do laciných montoven nabízejících špatně placenou práci a zvyšovat minimální mzdu," což dle jeho slov vláda již učinila. 

Okamura: Česko má jednu z nejhorších legislativ ve věci regulace vývozu kapitálu ze země

Podobný pohled na věc má i opoziční poslanec Tomio Okamura (SPD). "Miliardy odtékají do zahraničí prostřednictvím nadnárodních firem, které z podhodnocené práce našich lidí financují blahobyt ve své domovské zemi," sdělil pro EuroZprávy.cz Okamura. V souvislosti s tím zmínil, že zahraniční mateřské společnosti  často účtují umělé náklady českým firmám. 

Na vině současné situace jsou však dle Okamury i české vlády. "Česká republika má totiž kvůli neschopným a laxním vládám jednu z nejhorších legislativ v Evropě ohledně regulace vývozu kapitálu ze země," myslí si. 

"Čech s rodinou prostě nemůže pracovat za mzdu, kterou bere Mongolec nebo Severokorejka," konstatuje. Problematiku nízké mzdy však mohou ovlivnit i sami zaměstnanci. V tomto smyslu zmiňuje firmu Mitas, kde zaměstnanci dokázali zaměstnavatele přesvědčit, aby zvedl platy. 

Podle Bělobrádka není třeba kvůli tomuto ukazateli vyvolávat hysterii. "Je třeba si uvědomit. že definice příjmové chudoby je relativní veličina, která ukazuje jen to, kolik lidí je na tom hůře, než většina ostatních," dodal vicepremiér. 

Co se týče ukazatele chudoby a sociálního vyloučení, Česko patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení. V EU hrozí průměrně téměř 24 procentům obyvatel. V ČR je nejhorší situace v Moravskoslezském kraji a na severozápadě země, kde chudoba a vyloučení ohrožují víc než pětinu lidí. Nejlepší je naopak stav ve středních Čechách a v Praze, kde je v ohrožení desetina lidí.

Související

Více souvisejících

Tomio Okamura Pavel Bělobrádek Minimální mzda finance důchody chudoba peníze mince CZK mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy