Praha - V Česku žije pod hranicí tzv. příjmové chudoby na 1,02 milionu Čechů. To je necelých 10 procent obyvatel země. Český statistický úřad včera zveřejnil i data o počtu lidí, kteří se potýkají s chudobou a sociálním vyloučením. Podle vládního politika Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) však není problémem příjmová chudoba, ale nízké platy. Za to mohou podle opozičního Tomia Okamury (SPD) i nadnárodní společnosti.
Česko sice patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení, přesto musí značná část lidí obracet každou korunu. 1,02 milionu obyvatel Česka žilo loni pod hranicí příjmové chudoby, tedy stejně jako v předchozím roce 9,7 procenta. V EU hrozí chudoba průměrně téměř 24 procentům obyvatel.
Bělobrádek: Pod hranicí příjmové chudoby je u nás dva a půl krát méně, než v EU
Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Loni pro jednotlivce částka činila 10.691 korun. Byla tak o 471 korun vyšší než v roce 2015.
Vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz sdělil, že problémem není příjmová chudoba, ale samotná nízká úroveň tuzemských mezd. "U nás panuje velká mzdová rovnost, pod hranicí 60 % mediánové mzdy žije méně než deset procent lidí, dva a půl krát méně, než je průměr Evropské unie," konstatuje Bělobrádek.
Na otázku, zda má vláda a její kroky na tento ukazatel vliv, reagoval tím, že vláda sotva může "mzdové nůžky" ještě více sevřít. "Spíše musí vytvářet podmínky pro růst mezd celkově - a tím i pro růst penzí," domnívá se. Jednou z hlavních příčin celé situace je podle něho vyvádění sta miliard zisků do daňových rájů. Důležité je podle Bělobrádka "podporovat investice do inovací a výrob s vysokou hodnotou, místo do laciných montoven nabízejících špatně placenou práci a zvyšovat minimální mzdu," což dle jeho slov vláda již učinila.
Okamura: Česko má jednu z nejhorších legislativ ve věci regulace vývozu kapitálu ze země
Podobný pohled na věc má i opoziční poslanec Tomio Okamura (SPD). "Miliardy odtékají do zahraničí prostřednictvím nadnárodních firem, které z podhodnocené práce našich lidí financují blahobyt ve své domovské zemi," sdělil pro EuroZprávy.cz Okamura. V souvislosti s tím zmínil, že zahraniční mateřské společnosti často účtují umělé náklady českým firmám.
Na vině současné situace jsou však dle Okamury i české vlády. "Česká republika má totiž kvůli neschopným a laxním vládám jednu z nejhorších legislativ v Evropě ohledně regulace vývozu kapitálu ze země," myslí si.
"Čech s rodinou prostě nemůže pracovat za mzdu, kterou bere Mongolec nebo Severokorejka," konstatuje. Problematiku nízké mzdy však mohou ovlivnit i sami zaměstnanci. V tomto smyslu zmiňuje firmu Mitas, kde zaměstnanci dokázali zaměstnavatele přesvědčit, aby zvedl platy.
Podle Bělobrádka není třeba kvůli tomuto ukazateli vyvolávat hysterii. "Je třeba si uvědomit. že definice příjmové chudoby je relativní veličina, která ukazuje jen to, kolik lidí je na tom hůře, než většina ostatních," dodal vicepremiér.
Co se týče ukazatele chudoby a sociálního vyloučení, Česko patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení. V EU hrozí průměrně téměř 24 procentům obyvatel. V ČR je nejhorší situace v Moravskoslezském kraji a na severozápadě země, kde chudoba a vyloučení ohrožují víc než pětinu lidí. Nejlepší je naopak stav ve středních Čechách a v Praze, kde je v ohrožení desetina lidí.
Související

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády

Fiala chtěl řešit bezpečnost se šéfy všech stran. Okamura mu do toho hází vidle
Tomio Okamura , Pavel Bělobrádek , Minimální mzda , finance , důchody , chudoba , peníze , mince , CZK , mzdy / platy
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 52 minutami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 1 hodinou

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 2 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 2 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 3 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 3 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 6 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 7 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu
včera

Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc
včera

Tragická nehoda na D2. Stala se v koloně před Brnem, tři lidé zemřeli
včera

Rusko není schopno ovládnout celou Ukrajinu. Po smrti Putina nás nečeká nic hezkého, varuje expert
včera

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
včera
Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.
Zdroj: Jakub Jurek