EU a Česko se utopí v byrokracii, varuje předseda Zemědělského svazu

Praha - Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha se pozastavuje nad objemem nedočerpaných prostředků z evropských dotačních fondů za programovací období 2007-2013. Česko za toto období nechalo ležet ladem přes 26 miliard korun. Pýcha se obává i dalšího zúčtovacího období a možného dalšího nárůstu byrokracie v celém procesu čerpání dotací.

Česko za období 2007-2013 nepodařilo vyčerpat zhruba 26,5 miliard korun z evropských fondů. „Celkové čerpání tak je přibližně na 96,4 % celkové alokace. Byť hodnoty celkového nedočerpání nejsou definitivní, tak to na první pohled a s ohledem na minulé odhady nevypadá tak špatně,“ píše Pýcha na blogu serveru iDnes.cz. Jedním dechem ale dodává, že 26 miliard je poměrně významná suma mohla být v Česku účinně využita. „Zvlášť, když si uvědomíme, že po odchodu Británie z EU se z ČR stane s velkou pravděpodobností čistý plátce, který bude do Evropských fondů více platit, než čerpat,“ dodává.

I když se teď současná vláda může ohánět tím, že hrozilo, že suma nevyužitých prostředků bude podstatně vyšší, podle Pýchy i tato vláda, lidově řečeno zaspala. Snahu, kterou totiž česká vláda vyvinula, aby dočerpala co nejvíc, šla na úkor přípravám na nové programové období.“ V současném programovacím období zazávazkování prostředků ze všech operačních programů překročilo cca 26 % v celkové výši 159,8 mld. Kč a příjemcům bylo proplaceno téměř 43 mld. Kč, tj. 7 % alokace,“ píše Pýcha.

Pýcha z postu šéfa Zemědělského svazu ČR udává jako příklad správného čerpání dotací Program rozvoje venkova. „Skoro se mi chce říci, že Ministerstvo zemědělství (MZe) a Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který dotace rozdělují si zachovali ještě trochu rozumu a systém pro čerpání příliš nezbyrokratizovali,“ míní Pýcha. Na druhou stranu ale připouští, že oproti minulému programovému období narostla v procesu čerpání byrokracie.

Stěžejním problémem tohoto konkrétního programu je ale fakt, že jeho podmínky a cíle se míjí se strategií Ministerstva. „Hlavním a nejdůležitějším kritériem pro přidělování podpor je bohužel výše resp. níže projektů. Tj. nikoliv, zda je projekt dobrý, zda podporuje komodity, či sektory, které jsou popsány ve zmíněné strategii, jestli je investice smysluplná. Cílem je podpořit pokud možno všechny malé žadatele s jasným záměrem, podpořit co nejvíce potenciálních voličů,“ uvádí Pýcha.

Zvýšení konkurenceschopnosti EU podle Pýchy brání byrokracie a administrativa okolo operačních programů a děsí se i dalšího programovacího období. "Každá reforma kterou jsem zažil slibovala snížení byrokracie a nakonec to dopadlo obráceně, byrokracie přibylo. Pokud tohle někdo nedokáže radikálně změnit, tak EU svou ekonomiku, v našem případě zemědělství, v byrokracii utopí," píše Pýcha.

Dodává, že ani Česko jako takové na tom není o moc lépe. Vlády si prý nadefinují na počátku svého funkčního období řadu priorit, ale ty "se utopí" v naší a evropské byrokracii, případně se změní. Příkladem je prý i návrh rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem kolem 50 miliard korun. "Neustálé zvyšování mandatorních výdajů, které je financováno dluhem je neudržitelné, k budoucím generacím nezodpovědné a je jen na nás, jestli dokážeme jako společnost překonat nabízené pozlátko, které budou muset v budoucnosti naše děti zaplatit," uzavírá.

Související

Ilustrační fotografie.

Česko loni získalo z rozpočtu EU o 61,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 61,2 miliardy korun více, než do něj odvedla. Z celkové sumy takzvané čisté pozice tvoří 10,3 miliardy korun příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU). Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni Česko získalo včetně peněz z plánu obnovy 88,4 miliardy korun.

Více souvisejících

eurofondy státní dluh zemědělci Ministerstvo financí EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy