EU a Česko se utopí v byrokracii, varuje předseda Zemědělského svazu

Praha - Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha se pozastavuje nad objemem nedočerpaných prostředků z evropských dotačních fondů za programovací období 2007-2013. Česko za toto období nechalo ležet ladem přes 26 miliard korun. Pýcha se obává i dalšího zúčtovacího období a možného dalšího nárůstu byrokracie v celém procesu čerpání dotací.

Česko za období 2007-2013 nepodařilo vyčerpat zhruba 26,5 miliard korun z evropských fondů. „Celkové čerpání tak je přibližně na 96,4 % celkové alokace. Byť hodnoty celkového nedočerpání nejsou definitivní, tak to na první pohled a s ohledem na minulé odhady nevypadá tak špatně,“ píše Pýcha na blogu serveru iDnes.cz. Jedním dechem ale dodává, že 26 miliard je poměrně významná suma mohla být v Česku účinně využita. „Zvlášť, když si uvědomíme, že po odchodu Británie z EU se z ČR stane s velkou pravděpodobností čistý plátce, který bude do Evropských fondů více platit, než čerpat,“ dodává.

I když se teď současná vláda může ohánět tím, že hrozilo, že suma nevyužitých prostředků bude podstatně vyšší, podle Pýchy i tato vláda, lidově řečeno zaspala. Snahu, kterou totiž česká vláda vyvinula, aby dočerpala co nejvíc, šla na úkor přípravám na nové programové období.“ V současném programovacím období zazávazkování prostředků ze všech operačních programů překročilo cca 26 % v celkové výši 159,8 mld. Kč a příjemcům bylo proplaceno téměř 43 mld. Kč, tj. 7 % alokace,“ píše Pýcha.

Pýcha z postu šéfa Zemědělského svazu ČR udává jako příklad správného čerpání dotací Program rozvoje venkova. „Skoro se mi chce říci, že Ministerstvo zemědělství (MZe) a Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který dotace rozdělují si zachovali ještě trochu rozumu a systém pro čerpání příliš nezbyrokratizovali,“ míní Pýcha. Na druhou stranu ale připouští, že oproti minulému programovému období narostla v procesu čerpání byrokracie.

Stěžejním problémem tohoto konkrétního programu je ale fakt, že jeho podmínky a cíle se míjí se strategií Ministerstva. „Hlavním a nejdůležitějším kritériem pro přidělování podpor je bohužel výše resp. níže projektů. Tj. nikoliv, zda je projekt dobrý, zda podporuje komodity, či sektory, které jsou popsány ve zmíněné strategii, jestli je investice smysluplná. Cílem je podpořit pokud možno všechny malé žadatele s jasným záměrem, podpořit co nejvíce potenciálních voličů,“ uvádí Pýcha.

Zvýšení konkurenceschopnosti EU podle Pýchy brání byrokracie a administrativa okolo operačních programů a děsí se i dalšího programovacího období. "Každá reforma kterou jsem zažil slibovala snížení byrokracie a nakonec to dopadlo obráceně, byrokracie přibylo. Pokud tohle někdo nedokáže radikálně změnit, tak EU svou ekonomiku, v našem případě zemědělství, v byrokracii utopí," píše Pýcha.

Dodává, že ani Česko jako takové na tom není o moc lépe. Vlády si prý nadefinují na počátku svého funkčního období řadu priorit, ale ty "se utopí" v naší a evropské byrokracii, případně se změní. Příkladem je prý i návrh rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem kolem 50 miliard korun. "Neustálé zvyšování mandatorních výdajů, které je financováno dluhem je neudržitelné, k budoucím generacím nezodpovědné a je jen na nás, jestli dokážeme jako společnost překonat nabízené pozlátko, které budou muset v budoucnosti naše děti zaplatit," uzavírá.

Související

Ilustrační fotografie.

Česko loni získalo z rozpočtu EU o 61,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 61,2 miliardy korun více, než do něj odvedla. Z celkové sumy takzvané čisté pozice tvoří 10,3 miliardy korun příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU). Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni Česko získalo včetně peněz z plánu obnovy 88,4 miliardy korun.

Více souvisejících

eurofondy státní dluh zemědělci Ministerstvo financí EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 4 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17

Sestřelení ázerbájdžánského letounu 8432 ruskou raketou Pantsir-S připomnělo tragédii letu MH17 z roku 2014. Zatímco tehdy šlo o úmyslný čin, nyní může jít o selhání protivzdušné obrany, která mohla reagovat na domnělou hrozbu v podobě ukrajinského dronu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy