Češi jen živí důchodce! Někteří berou jen 9 tisíc, to je nehorázné. U Jílkové se to mlelo kvůli penzím

Praha - Ve čtvrtek se řešily v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové důchody a důchodová reforma. Vláda v demisi chce totiž důchodcům zařídit téměř tisícové navýšení penzí plus další navyšování starobních důchodů osobám, které dosáhly věku 85 let. Argumentuje rostoucí ekonomikou a právem důchodců se na ní podílet. Je však takový přístup z hlediska budoucnosti zodpovědný? O tom diskutovali bývalý ředitel domova pro seniory a poslanec Petr Pávek (STAN), předsedkyně poslaneckého výboru pro sociální politiku Radka Maxová (Hnutí ANO), místopředseda českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek, viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková, ředitel organizace Źivot 90 Jan Lorman a pracující důchodce z Prahy Jan Brodský.

Jílková začala otázkou na poslance Pávka, který tvrdí, že současný důchodový systém je dluhovou pastí pro veřejné rozpočty, zda si tedy myslí, že příští důchodci budou muset živořit. Poslanec Pávek odpověděl, že by rád prosadil důchodovou reformu, o níž se mluví už 25 let, ale že je třeba zohlednit příjmovou stránku věci, a že ve státním rozpočtu chybí prostředky. Jílková na to vysvětlila, že se ze státního rozpočtu vyplácí na důchody 404 mld. Kč.

Ke slovu se dostal ředitel Lorman, který řekl, že má poslanec Pávek jedinečnou příležitost udělat to, o čem se dlouho mluví, ale skutek utekl, a tím je důchodová reforma. Místopředseda Samek k tomu dodal, že oněch 404 mld. Kč vyplacených na důchodech se vrací na vnitřní trh, a tudíž nejsou promrhané. 

Prezidentka Pálková vysvětlila, že současný systém důchodového pojištění je založen na principu průtokového ohřívače. Každý, kdo přispívá do důchodového systému, má svůj podíl na vyplácení dnešních důchodů. Povinní pojištěnci si totiž nespoří, ale živí současné důchodce. V diskuzi zmínila, že je potřeba provést důchodovou reformu, která nebude založená na stávajícím průběžném systému, neboť se vzhledem k novodobému demografickému vývoji pravděpodobně nenarodí noví poplatníci, kteří by přispívali na důchody budoucím důchodcům.

V závěru svých slov kritizovala Pálková politickou reprezentaci, která namísto, aby tuto situaci řešila, nic nedělá a pouze populisticky přidává. 

Slovo získal pracující důchodce Brodský, který kritizoval navrhovaný systém zvýhodňující méně produktivní důchodce. Jílková do toho vstoupila otázkou na předsedkyni Maxovou, odkud se vezmou prostředky na navýšení důchodů, když premiér v demisi řekl, že to zatíží státní rozpočet o 34 mld. Kč navíc.

Ta na to odpověděla, že díky zvýšení průměrné a minimální mzdy, jakož i nástupních mezd a platů, v souvislosti s expandující ekonomikou znamená zároveň i vyšší odvody na sociálním pojistném. Dále zdůraznila zájmy důchodců, kteří začali pobírat starobní důchod v době, kdy byly nízké příjmy, a tudíž dnes berou nízký důchod. Maxová řekla, že chce vyrovnat jejich životní úroveň se současnými důchodci, a tím pádem také zvýšit jejich kupní sílu. 

Na otázku, kde stát vezme na zvýšení důchodů, odpověděla Maxová, že z fondu národního majetku, v němž je 21 mld. Kč. Pávek však oponoval, že je takový přístup nezodpovědný, protože ekonomika nebude expandovat navždy, a tudíž je třeba se připravit na případnou recesi.

Ke slovu se dostal docent Potůček, který tvrdil, že pokud výdaje na důchodový systém ve vztahu k HDP činí málo, tak Česká republika bohatne, a proto je nespravedlivé, aby se na něm podíleli důchodci minimálně. 

Na to reagoval Lorman, který kritizoval nízké důchody, zejména žen, vzhledem k tomu, že minimální mzda dnes činí už 12 tisíc korun. Jílková zdůraznila, že existují důchodci, kteří berou méně, než 9 tisíc, což je nehorázné. 

Pávek a Pálková opět nastínili princip průběžného systému, kdy současní pracující platí důchody svým rodičům a prarodičům, přičemž jejich děti budou zase platit jim, až dosáhnou na důchod. Samek na to zmínil možnost penzijního připojištění spočívajícího ve třetím pilíři. Základní pilíř je dle pana místopředsedy Samka založen na solidaritě.

Slovo získal Brodský, který chce, aby se výše důchodů odvíjela od zásluhovosti, což koncept důchodové reformy, který navrhuje současná vláda v demisi, nedělá. Brodský se vymezil proti zvýhodňování důchodců s menší zásluhovostí.

Do diskuze vstoupil občan z publika, který se představil jako Ivo Pata. Pata řekl, že jsou starobní důchody jsou dividendy investic do výchovy dětí, ale že ve výsledku dostanou bezdětní dostanou ze základního důchodového pilíře pětkrát víc, než tam vloží. Podle jeho názoru se mají řešit především děti, nikoli peníze.

Jílková se zeptala, proč se dnes nezohledňuje, jakého jsou žadatelé o starobní důchod pohlaví, a zda vychovali děti. Samek jí na to odpověděl požadavkem rovnoprávnosti žen a mužů.

Lorman popsal problémy žen, které obětovaly celý svůj život péči o děti, protože se to po nich dříve požadovalo, a teď živoří s nízkým důchodem, který je mnohdy nutí žít v nešťastném manželství, protože v případě rozvodu jim hrozí bezdomovectví.

Prostor dostali lidé z publika. Pán z publika zmínil, že je diskuze ostudná, neboť se spekuluje o pouhých pár stovkách pro důchodce, když zde máme multimilionáře a rentiéry. Jílková však řekla, že jsou všichni pro navýšení důchodů, ale že se řeší, kde na to vzít peníze. 

Paní Pálková reagovala, že taková slova pouze zbytečně šíří závist a nenávist ve společnosti, a že ti multimilionáři se k majetku museli dopracovat. 

Pán z publika, který se představil jako Miroslav Skalický, pracující důchodce z Želetavy, se zeptal, zda si politici uvědomují, kolik je v ČR lidí, kterým byl odepřen nárok na starobní důchod. Kritizoval systém, který podmiňuje nárok na starobní důchod odpracovanými lety.

Mikrofon získal pán z publika, který žil celý život v Kanadě, kde je systém založený na pěti pilířích, z nichž dva jsou nezásluhové a zbytek zásluhové pilíře. Další diskutující řekl, že jako zástupce mladé generace by byl rád, kdyby i on a jeho vrstevníci dosáhli na důchod. Zmínil problematiku stárnoucí populace a přístup současných politiků, kteří si pouze kupují současné důchodce. 

Paní z publika se proti tomu vymezuje se slovy, že mladí lidé od 18 let mohou volit politiky, kteří nejsou podle jejich názoru populističtí vůči současným důchodcům. Dále se zeptala, proč je potřeba zvýšit porodnost, když práci lidí v továrnách začínají nahrazovat stroje. Kde pak bude práce pro novou generaci? Do diskuze se vrátily zájmy žen, které celý život pracovaly ve fabrikách, a které mají nízký důchod.

Diskuze se blížila ke konci a Jílková se zeptala Potůčka, jaké důchody budou mít příští senioři. Ten vysvětlil, že pokud systém zůstane takový, jaký je, tak se procento hrubé mzdy bude ještě snižovat. Maxová řekla, že je třeba zavést vícepilířový systém, a zapojit víc i mladou generaci.

Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude pojišťovnictví. Jsou pojistné smlouvy férové a srozumitelné, či nikoliv?

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo důchody Radka Maxová Vít Samek hospodářská komora důchodci, senioři

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy