Velká změna sociálních dávek se dotkne všech. Ministerstvo připravuje zásadní úpravu

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje velké změny v sociálních dávkách. Resort chce dát více peníz rodinám s dětmi, zároveň by rád upravil vyplácení příspěvku či doplatku na bydlení.

Z dat, která zveřejnilo ministerstvo práce vyplývá, že nejvíce peněz míří k rodinám a ke zdravotně postiženým. Stát vyplatí rodičům s malými dětmi do čtyř let na rodičovském příspěvku celkem 25 miliard korun ročně.

Osobám se zdravotním postižením vyplatí ještě o miliardu víc na příspěvcích na péči. Dalších 7,7 miliardy stát za rok vyplatí na příspěvcích na bydlení, 3,4 miliardy na příspěvku na živobytí, 2,5 miliardy na přídavcích na děti a 1,9 miliardy pak stojí ročně doplatky na bydlení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí sice uvádí, že podíl výdajů na systémy nepojistných sociálních dávek celkem na HDP stabilně klesá, přesto u některých dávek chystá další změny.

Přídavek na dítě

Na tuto pomoc máte máte v případě, že váš průměrný měsíční příjem za rok nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Přídavek je vyplácen měsíčně. Například rodina, kterou tvoří 2 rodiče a 2 děti ve věku 5 a 7 let musí mít čistý příjem měsíčně 26 595 Kč, aby jí přídavek náležel. Rodina, kde funguje jen 1 rodič a 1 dítě ve věku 5 let musí mít čistý příjem měsíčně 13 176 Kč, aby jí příspěvek náležel.

V současnosti pobírá dávku cca 12 % nezaopatřených dětí. Ministerstvo zde navrhuje lepší koordinaci se systémem daňové podpory. Cílem má být snížení administrativní náročnosti a větší spravedlnost. „Kromě dávkového systému se u nás uplatňuje i systém daňové podpory. Zde si MPSV dovede představit zlepšení koordinace obou systémů s cílem snížení administrativní náročnosti, větší spravedlivosti a zvětšení účinnosti podpory jako celku,“ informuje rezort.

Rodičovský příspěvek

I tato dávka se vyplácí měsíčně a jde o příspěvek pro rodiče, kteří pečují o nejmladší dítě v rodině (do 4 let věku). Dávka zároveň kompenzuje nedostatek finančně a místně dostupných zařízení služeb péče o dítě (zejména do 3 let věku dítěte). Nově ministerstvo navrhuje navýšení na 300 tisíc Kč od 1. ledna 2020.

Příspěvek na bydlení

Příspěvek je určen pro rodiny, které zaplatí za své bydlení v kolaudovaných bytech více než třetinu svých příjmů. Průměrná výše příspěvku loni byla 3 478 Kč. Ministerstvo navrhuje revizi příspěvků – dávku by tak dostávali pouze ti, kteří jsou nemajetní – a nemají tedy ve vlastnictví více bytů - a fakticky dané bydlení využívají.

Nově resort chce například zavedení minimálních technických a hygienických standardů u bytů. Bylo by tak možné nepřiznat či odejmout dávky u neobyvatelného bytu. Výše podpory by navíc měla odpovídat obvyklému nájemnému v daném místě.

Doplatek na bydlení

Pomáhá osobám v hmotné nouzi s úhradou nákladů na bydlení, zejména pokud bydlí v nestandardních formách bydlení (nebytové prostory, ubytovny). Průměrná výše doplatku v roce 2018 činila 3 864 Kč, 13,8 % doplatků směřuje do ubytoven. I zde MPSV navrhuje revizi – stejně jako v případě příspěvku na bydlení.

Příspěvek na živobytí

Ten je určen osobám v hmotné nouzi a má pokrýt základní životní potřeby osoby nebo rodiny. Příspěvek dorovnává výdaje za byt tak, aby lidem zbyly peníze na živobytí. Nárok na něj mají však pouze ti, kteří mají nárok i na příspěvek. Částka se stanovuje individuálně. Úředníci však vychází hlavně z částky existenčního (2 200 korun) a životního minima (3 410 korun pro jednotlivce).

„MPSV navrhuje valorizaci částek životního a existenčního minima. Vzhledem k omezenému množství rozpočtových prostředků trváme alespoň na minimálním navýšení/dorovnání podle skutečného nárůstu nákladů na výživu a na ostatní základní osobní potřeby tedy o již dříve navrhovaných 11,1 % pro rok 2018,“ uvádí ministerstvo.

Příspěvek na péči

Jde o dávku pro osoby s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, které jsou zcela nebo částečně závislé na pomoci či péči jiné osoby. Dávka jim má pomoci v zajištění této péče Z celkového počtu 338 654 příjemců bylo 68% osob nad 65 let, osob starších 80 let bylo 42%.

Ministerstvo podpořilo senátorský návrh ČSSD na navýšení příspěvku ve 3. a 4. stupni závislosti.

Porodné, pohřebné či dávka označovaná jako Mimořádná okamžitá pomoc by měly zůstat beze změn.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí Sociální dávky rodičovský příspěvek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy