ROZHOVOR | Šíření ptačí chřipky nelze zabránit. Lidé ale v ohrožení nejsou, vysvětluje pro EZ šéf veterinární správy

ROZHOVOR - Téměř po deseti letech se do Česka vrátila ptačí chřipka, zaznamenána byla drůbeže v Jihomoravském kraji v Ivančicích na Brněnsku a v Moravském Krumlově na Znojemsku. Jak pro server EuroZprávy.cz ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, šíření nákazy nelze zabránit. Typ chřipky, který se objevil v Evropě, však podle něj na člověka přenosný není.

Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že se ptačí chřipka objevila v celé řadě evropský zemí a že tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví u nás. Znamená to, že neexistuje způsob, jak šíření zabránit?

Neexistuje. A neexistuje proto, že zdrojem nákazy jsou volně žijící ptáci. Takže v momentě, kdy se hnou, tedy v rámci migrace, se nákaza šíří. Někteří divocí ptáci uhynou, jiní jen onemocní. A v okamžiku, kdy tito ptáci přijdou do kontaktu s domácí drůbeží nebo jinými ptáky, dojde k přenosu nákazy. Takže zabránit tomu rozhodně nelze. Můžete dělat monitoring tak, jak to celý rok děláme u volně žijících zvířat i v chovech. Ale v momentě, kdy se potkají nemocný se zdravým, onemocní a šíří se to dál.

Psali jsme: V Česku se po deseti letech objevila ptačí chřipka  

Zmínil jste monitoring. Připravovali jste se vy, jako veterinární správa, nějak na to, až se ptačí chřipka projeví v Česku? Školíte třeba chovatele, aby věděli, jak mají jednat?

Školíme pravidelně chovatele a provádíme kontroly v rámci biologické bezpečnosti. Znamená to, že provádíme kontroly v chovech hospodářských zvířat, tedy u zemědělců, kde kontrolujeme úroveň biologického zabezpečení chovu – tedy to, jak mají zajištěno, aby zabránili přístupu volně žijících ptáků a jiných zvířat, vstupu osob. Kontrolujeme, jak by zajišťovali dezinfekci, vstup techniky a podobně. Děláme to celoročně a máme pro tyto případy vypracovaný pohotovostní plán. A to všechno také kontrolujeme, protože to vyplývá z veterinárního zákona a souvisejících předpisů.

A pak je tu samozřejmě povinnost hlásit úhyny, zejména ty hromadné, na krajskou veterinární správu – to je dáno legislativou. Hlásí se také výrazný pokles snášky, výrazná spotřeba vody nebo naopak pokles přijmu vody. To vše se zaznamenává a v případě, že se zjistí, že jde o vychýlení z normálního stavu, jsou chovatelé povinni to hlásit soukromému veterinárnímu lékaři, který může sám vyloučit nákazu. Když odebere vzorky, je povinen to hlásit krajské veterinární správě.

Psali jsme: V okolí ohnisek ptačí chřipky je 150 tisíc kusů drůbeže, úhyn se nesmí tajit  

Podle zveřejněných informací se u nás objevil typ chřipky, který není přenosný na člověka. Přesto budou lidé, kteří se mohli dostat do kontaktu s nebezpečnými ptáky, pod kontrolou hygieniků, aby nedošlo k možnému podcenění příznaků. Dá se říci, jaké příznaky by se u nich teoreticky mohli projevit?

Jde o stejné příznaky jako u běžné chřipky. Sledují se, pokud přišli do kontaktu s drůbeží. Ale to, co teď řešíme – typ H5N8, který už byl potvrzen – to je čistě záležitost ptáků a drůbeže. Je to tedy čistě ptačí chřipka. V tomto případě jde o předběžnou opatrnost.

Hygiena bude kontaktovat lidi tam, kde budeme utrácet zvířata, nebo kde byly zaznamenány pozitivní výsledky, aby byli sledováni. A když by se něco dělo, bude zahájena léčba a budou jim podána antivirotika.

Objevil se někde v okolí typ chřipky, který by na člověka přenosní byl?

Neobjevil. Všechno je to stejný typ. Nikde v EU v současné době typ přenosný na člověka zaznamenán nebyl.

Pokud někdo chová doma třeba slepice a zjistí, že jedna z nich uhynula, jak by měl zareagovat?

Zvířata samozřejmě hynou bez ohledu na ptačí chřipku. Takže pokud jde o jeden úhyn, nebo pokud chovatel tuší, co by to mohlo být, stačí kontaktovat soukromého veterináře. Pokud mu ale velice rychle uhyne více kusů, třeba pět nebo šest, nebo půjde o hromadný úhyn, je třeba ihned kontaktovat veterinární správu, která v tom okamžiku provede šetření a odběr vzorků. A ta nákaza se buď potvrdí, nebo vyloučí.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor Zbyněk Semerád (Státní veterinární správa) ptačí chřipka

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 30 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy