ROZHOVOR | Šíření ptačí chřipky nelze zabránit. Lidé ale v ohrožení nejsou, vysvětluje pro EZ šéf veterinární správy

ROZHOVOR - Téměř po deseti letech se do Česka vrátila ptačí chřipka, zaznamenána byla drůbeže v Jihomoravském kraji v Ivančicích na Brněnsku a v Moravském Krumlově na Znojemsku. Jak pro server EuroZprávy.cz ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, šíření nákazy nelze zabránit. Typ chřipky, který se objevil v Evropě, však podle něj na člověka přenosný není.

Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že se ptačí chřipka objevila v celé řadě evropský zemí a že tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví u nás. Znamená to, že neexistuje způsob, jak šíření zabránit?

Neexistuje. A neexistuje proto, že zdrojem nákazy jsou volně žijící ptáci. Takže v momentě, kdy se hnou, tedy v rámci migrace, se nákaza šíří. Někteří divocí ptáci uhynou, jiní jen onemocní. A v okamžiku, kdy tito ptáci přijdou do kontaktu s domácí drůbeží nebo jinými ptáky, dojde k přenosu nákazy. Takže zabránit tomu rozhodně nelze. Můžete dělat monitoring tak, jak to celý rok děláme u volně žijících zvířat i v chovech. Ale v momentě, kdy se potkají nemocný se zdravým, onemocní a šíří se to dál.

Psali jsme: V Česku se po deseti letech objevila ptačí chřipka  

Zmínil jste monitoring. Připravovali jste se vy, jako veterinární správa, nějak na to, až se ptačí chřipka projeví v Česku? Školíte třeba chovatele, aby věděli, jak mají jednat?

Školíme pravidelně chovatele a provádíme kontroly v rámci biologické bezpečnosti. Znamená to, že provádíme kontroly v chovech hospodářských zvířat, tedy u zemědělců, kde kontrolujeme úroveň biologického zabezpečení chovu – tedy to, jak mají zajištěno, aby zabránili přístupu volně žijících ptáků a jiných zvířat, vstupu osob. Kontrolujeme, jak by zajišťovali dezinfekci, vstup techniky a podobně. Děláme to celoročně a máme pro tyto případy vypracovaný pohotovostní plán. A to všechno také kontrolujeme, protože to vyplývá z veterinárního zákona a souvisejících předpisů.

A pak je tu samozřejmě povinnost hlásit úhyny, zejména ty hromadné, na krajskou veterinární správu – to je dáno legislativou. Hlásí se také výrazný pokles snášky, výrazná spotřeba vody nebo naopak pokles přijmu vody. To vše se zaznamenává a v případě, že se zjistí, že jde o vychýlení z normálního stavu, jsou chovatelé povinni to hlásit soukromému veterinárnímu lékaři, který může sám vyloučit nákazu. Když odebere vzorky, je povinen to hlásit krajské veterinární správě.

Psali jsme: V okolí ohnisek ptačí chřipky je 150 tisíc kusů drůbeže, úhyn se nesmí tajit  

Podle zveřejněných informací se u nás objevil typ chřipky, který není přenosný na člověka. Přesto budou lidé, kteří se mohli dostat do kontaktu s nebezpečnými ptáky, pod kontrolou hygieniků, aby nedošlo k možnému podcenění příznaků. Dá se říci, jaké příznaky by se u nich teoreticky mohli projevit?

Jde o stejné příznaky jako u běžné chřipky. Sledují se, pokud přišli do kontaktu s drůbeží. Ale to, co teď řešíme – typ H5N8, který už byl potvrzen – to je čistě záležitost ptáků a drůbeže. Je to tedy čistě ptačí chřipka. V tomto případě jde o předběžnou opatrnost.

Hygiena bude kontaktovat lidi tam, kde budeme utrácet zvířata, nebo kde byly zaznamenány pozitivní výsledky, aby byli sledováni. A když by se něco dělo, bude zahájena léčba a budou jim podána antivirotika.

Objevil se někde v okolí typ chřipky, který by na člověka přenosní byl?

Neobjevil. Všechno je to stejný typ. Nikde v EU v současné době typ přenosný na člověka zaznamenán nebyl.

Pokud někdo chová doma třeba slepice a zjistí, že jedna z nich uhynula, jak by měl zareagovat?

Zvířata samozřejmě hynou bez ohledu na ptačí chřipku. Takže pokud jde o jeden úhyn, nebo pokud chovatel tuší, co by to mohlo být, stačí kontaktovat soukromého veterináře. Pokud mu ale velice rychle uhyne více kusů, třeba pět nebo šest, nebo půjde o hromadný úhyn, je třeba ihned kontaktovat veterinární správu, která v tom okamžiku provede šetření a odběr vzorků. A ta nákaza se buď potvrdí, nebo vyloučí.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Zbyněk Semerád (Státní veterinární správa) ptačí chřipka

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy