ROZHOVOR | Šíření ptačí chřipky nelze zabránit. Lidé ale v ohrožení nejsou, vysvětluje pro EZ šéf veterinární správy

ROZHOVOR - Téměř po deseti letech se do Česka vrátila ptačí chřipka, zaznamenána byla drůbeže v Jihomoravském kraji v Ivančicích na Brněnsku a v Moravském Krumlově na Znojemsku. Jak pro server EuroZprávy.cz ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, šíření nákazy nelze zabránit. Typ chřipky, který se objevil v Evropě, však podle něj na člověka přenosný není.

Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že se ptačí chřipka objevila v celé řadě evropský zemí a že tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví u nás. Znamená to, že neexistuje způsob, jak šíření zabránit?

Neexistuje. A neexistuje proto, že zdrojem nákazy jsou volně žijící ptáci. Takže v momentě, kdy se hnou, tedy v rámci migrace, se nákaza šíří. Někteří divocí ptáci uhynou, jiní jen onemocní. A v okamžiku, kdy tito ptáci přijdou do kontaktu s domácí drůbeží nebo jinými ptáky, dojde k přenosu nákazy. Takže zabránit tomu rozhodně nelze. Můžete dělat monitoring tak, jak to celý rok děláme u volně žijících zvířat i v chovech. Ale v momentě, kdy se potkají nemocný se zdravým, onemocní a šíří se to dál.

Psali jsme: V Česku se po deseti letech objevila ptačí chřipka  

Zmínil jste monitoring. Připravovali jste se vy, jako veterinární správa, nějak na to, až se ptačí chřipka projeví v Česku? Školíte třeba chovatele, aby věděli, jak mají jednat?

Školíme pravidelně chovatele a provádíme kontroly v rámci biologické bezpečnosti. Znamená to, že provádíme kontroly v chovech hospodářských zvířat, tedy u zemědělců, kde kontrolujeme úroveň biologického zabezpečení chovu – tedy to, jak mají zajištěno, aby zabránili přístupu volně žijících ptáků a jiných zvířat, vstupu osob. Kontrolujeme, jak by zajišťovali dezinfekci, vstup techniky a podobně. Děláme to celoročně a máme pro tyto případy vypracovaný pohotovostní plán. A to všechno také kontrolujeme, protože to vyplývá z veterinárního zákona a souvisejících předpisů.

A pak je tu samozřejmě povinnost hlásit úhyny, zejména ty hromadné, na krajskou veterinární správu – to je dáno legislativou. Hlásí se také výrazný pokles snášky, výrazná spotřeba vody nebo naopak pokles přijmu vody. To vše se zaznamenává a v případě, že se zjistí, že jde o vychýlení z normálního stavu, jsou chovatelé povinni to hlásit soukromému veterinárnímu lékaři, který může sám vyloučit nákazu. Když odebere vzorky, je povinen to hlásit krajské veterinární správě.

Psali jsme: V okolí ohnisek ptačí chřipky je 150 tisíc kusů drůbeže, úhyn se nesmí tajit  

Podle zveřejněných informací se u nás objevil typ chřipky, který není přenosný na člověka. Přesto budou lidé, kteří se mohli dostat do kontaktu s nebezpečnými ptáky, pod kontrolou hygieniků, aby nedošlo k možnému podcenění příznaků. Dá se říci, jaké příznaky by se u nich teoreticky mohli projevit?

Jde o stejné příznaky jako u běžné chřipky. Sledují se, pokud přišli do kontaktu s drůbeží. Ale to, co teď řešíme – typ H5N8, který už byl potvrzen – to je čistě záležitost ptáků a drůbeže. Je to tedy čistě ptačí chřipka. V tomto případě jde o předběžnou opatrnost.

Hygiena bude kontaktovat lidi tam, kde budeme utrácet zvířata, nebo kde byly zaznamenány pozitivní výsledky, aby byli sledováni. A když by se něco dělo, bude zahájena léčba a budou jim podána antivirotika.

Objevil se někde v okolí typ chřipky, který by na člověka přenosní byl?

Neobjevil. Všechno je to stejný typ. Nikde v EU v současné době typ přenosný na člověka zaznamenán nebyl.

Pokud někdo chová doma třeba slepice a zjistí, že jedna z nich uhynula, jak by měl zareagovat?

Zvířata samozřejmě hynou bez ohledu na ptačí chřipku. Takže pokud jde o jeden úhyn, nebo pokud chovatel tuší, co by to mohlo být, stačí kontaktovat soukromého veterináře. Pokud mu ale velice rychle uhyne více kusů, třeba pět nebo šest, nebo půjde o hromadný úhyn, je třeba ihned kontaktovat veterinární správu, která v tom okamžiku provede šetření a odběr vzorků. A ta nákaza se buď potvrdí, nebo vyloučí.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Zbyněk Semerád (Státní veterinární správa) ptačí chřipka

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 26 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy