ROZHOVOR | Šíření ptačí chřipky nelze zabránit. Lidé ale v ohrožení nejsou, vysvětluje pro EZ šéf veterinární správy

ROZHOVOR - Téměř po deseti letech se do Česka vrátila ptačí chřipka, zaznamenána byla drůbeže v Jihomoravském kraji v Ivančicích na Brněnsku a v Moravském Krumlově na Znojemsku. Jak pro server EuroZprávy.cz ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, šíření nákazy nelze zabránit. Typ chřipky, který se objevil v Evropě, však podle něj na člověka přenosný není.

Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že se ptačí chřipka objevila v celé řadě evropský zemí a že tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví u nás. Znamená to, že neexistuje způsob, jak šíření zabránit?

Neexistuje. A neexistuje proto, že zdrojem nákazy jsou volně žijící ptáci. Takže v momentě, kdy se hnou, tedy v rámci migrace, se nákaza šíří. Někteří divocí ptáci uhynou, jiní jen onemocní. A v okamžiku, kdy tito ptáci přijdou do kontaktu s domácí drůbeží nebo jinými ptáky, dojde k přenosu nákazy. Takže zabránit tomu rozhodně nelze. Můžete dělat monitoring tak, jak to celý rok děláme u volně žijících zvířat i v chovech. Ale v momentě, kdy se potkají nemocný se zdravým, onemocní a šíří se to dál.

Psali jsme: V Česku se po deseti letech objevila ptačí chřipka  

Zmínil jste monitoring. Připravovali jste se vy, jako veterinární správa, nějak na to, až se ptačí chřipka projeví v Česku? Školíte třeba chovatele, aby věděli, jak mají jednat?

Školíme pravidelně chovatele a provádíme kontroly v rámci biologické bezpečnosti. Znamená to, že provádíme kontroly v chovech hospodářských zvířat, tedy u zemědělců, kde kontrolujeme úroveň biologického zabezpečení chovu – tedy to, jak mají zajištěno, aby zabránili přístupu volně žijících ptáků a jiných zvířat, vstupu osob. Kontrolujeme, jak by zajišťovali dezinfekci, vstup techniky a podobně. Děláme to celoročně a máme pro tyto případy vypracovaný pohotovostní plán. A to všechno také kontrolujeme, protože to vyplývá z veterinárního zákona a souvisejících předpisů.

A pak je tu samozřejmě povinnost hlásit úhyny, zejména ty hromadné, na krajskou veterinární správu – to je dáno legislativou. Hlásí se také výrazný pokles snášky, výrazná spotřeba vody nebo naopak pokles přijmu vody. To vše se zaznamenává a v případě, že se zjistí, že jde o vychýlení z normálního stavu, jsou chovatelé povinni to hlásit soukromému veterinárnímu lékaři, který může sám vyloučit nákazu. Když odebere vzorky, je povinen to hlásit krajské veterinární správě.

Psali jsme: V okolí ohnisek ptačí chřipky je 150 tisíc kusů drůbeže, úhyn se nesmí tajit  

Podle zveřejněných informací se u nás objevil typ chřipky, který není přenosný na člověka. Přesto budou lidé, kteří se mohli dostat do kontaktu s nebezpečnými ptáky, pod kontrolou hygieniků, aby nedošlo k možnému podcenění příznaků. Dá se říci, jaké příznaky by se u nich teoreticky mohli projevit?

Jde o stejné příznaky jako u běžné chřipky. Sledují se, pokud přišli do kontaktu s drůbeží. Ale to, co teď řešíme – typ H5N8, který už byl potvrzen – to je čistě záležitost ptáků a drůbeže. Je to tedy čistě ptačí chřipka. V tomto případě jde o předběžnou opatrnost.

Hygiena bude kontaktovat lidi tam, kde budeme utrácet zvířata, nebo kde byly zaznamenány pozitivní výsledky, aby byli sledováni. A když by se něco dělo, bude zahájena léčba a budou jim podána antivirotika.

Objevil se někde v okolí typ chřipky, který by na člověka přenosní byl?

Neobjevil. Všechno je to stejný typ. Nikde v EU v současné době typ přenosný na člověka zaznamenán nebyl.

Pokud někdo chová doma třeba slepice a zjistí, že jedna z nich uhynula, jak by měl zareagovat?

Zvířata samozřejmě hynou bez ohledu na ptačí chřipku. Takže pokud jde o jeden úhyn, nebo pokud chovatel tuší, co by to mohlo být, stačí kontaktovat soukromého veterináře. Pokud mu ale velice rychle uhyne více kusů, třeba pět nebo šest, nebo půjde o hromadný úhyn, je třeba ihned kontaktovat veterinární správu, která v tom okamžiku provede šetření a odběr vzorků. A ta nákaza se buď potvrdí, nebo vyloučí.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

rozhovor Zbyněk Semerád (Státní veterinární správa) ptačí chřipka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

včera

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

včera

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

včera

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

včera

včera

Zázrak v Pásmu Gazy: Navzdory bojům se v centru otevřela nová nemocnice

V centrální části Pásma Gazy byla otevřena nová polní nemocnice provozovaná nevládní organizací International Medical Corp. Vyplývá to ze sobotního prohlášení izraelské armády (IDF), uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy