ROZHOVOR - Téměř po deseti letech se do Česka vrátila ptačí chřipka, zaznamenána byla drůbeže v Jihomoravském kraji v Ivančicích na Brněnsku a v Moravském Krumlově na Znojemsku. Jak pro server EuroZprávy.cz ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, šíření nákazy nelze zabránit. Typ chřipky, který se objevil v Evropě, však podle něj na člověka přenosný není.
Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že se ptačí chřipka objevila v celé řadě evropský zemí a že tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví u nás. Znamená to, že neexistuje způsob, jak šíření zabránit?
Neexistuje. A neexistuje proto, že zdrojem nákazy jsou volně žijící ptáci. Takže v momentě, kdy se hnou, tedy v rámci migrace, se nákaza šíří. Někteří divocí ptáci uhynou, jiní jen onemocní. A v okamžiku, kdy tito ptáci přijdou do kontaktu s domácí drůbeží nebo jinými ptáky, dojde k přenosu nákazy. Takže zabránit tomu rozhodně nelze. Můžete dělat monitoring tak, jak to celý rok děláme u volně žijících zvířat i v chovech. Ale v momentě, kdy se potkají nemocný se zdravým, onemocní a šíří se to dál.
Psali jsme: V Česku se po deseti letech objevila ptačí chřipkaZmínil jste monitoring. Připravovali jste se vy, jako veterinární správa, nějak na to, až se ptačí chřipka projeví v Česku? Školíte třeba chovatele, aby věděli, jak mají jednat?
Školíme pravidelně chovatele a provádíme kontroly v rámci biologické bezpečnosti. Znamená to, že provádíme kontroly v chovech hospodářských zvířat, tedy u zemědělců, kde kontrolujeme úroveň biologického zabezpečení chovu – tedy to, jak mají zajištěno, aby zabránili přístupu volně žijících ptáků a jiných zvířat, vstupu osob. Kontrolujeme, jak by zajišťovali dezinfekci, vstup techniky a podobně. Děláme to celoročně a máme pro tyto případy vypracovaný pohotovostní plán. A to všechno také kontrolujeme, protože to vyplývá z veterinárního zákona a souvisejících předpisů.
A pak je tu samozřejmě povinnost hlásit úhyny, zejména ty hromadné, na krajskou veterinární správu – to je dáno legislativou. Hlásí se také výrazný pokles snášky, výrazná spotřeba vody nebo naopak pokles přijmu vody. To vše se zaznamenává a v případě, že se zjistí, že jde o vychýlení z normálního stavu, jsou chovatelé povinni to hlásit soukromému veterinárnímu lékaři, který může sám vyloučit nákazu. Když odebere vzorky, je povinen to hlásit krajské veterinární správě.
Psali jsme: V okolí ohnisek ptačí chřipky je 150 tisíc kusů drůbeže, úhyn se nesmí tajitPodle zveřejněných informací se u nás objevil typ chřipky, který není přenosný na člověka. Přesto budou lidé, kteří se mohli dostat do kontaktu s nebezpečnými ptáky, pod kontrolou hygieniků, aby nedošlo k možnému podcenění příznaků. Dá se říci, jaké příznaky by se u nich teoreticky mohli projevit?
Jde o stejné příznaky jako u běžné chřipky. Sledují se, pokud přišli do kontaktu s drůbeží. Ale to, co teď řešíme – typ H5N8, který už byl potvrzen – to je čistě záležitost ptáků a drůbeže. Je to tedy čistě ptačí chřipka. V tomto případě jde o předběžnou opatrnost.
Hygiena bude kontaktovat lidi tam, kde budeme utrácet zvířata, nebo kde byly zaznamenány pozitivní výsledky, aby byli sledováni. A když by se něco dělo, bude zahájena léčba a budou jim podána antivirotika.
Objevil se někde v okolí typ chřipky, který by na člověka přenosní byl?
Neobjevil. Všechno je to stejný typ. Nikde v EU v současné době typ přenosný na člověka zaznamenán nebyl.
Pokud někdo chová doma třeba slepice a zjistí, že jedna z nich uhynula, jak by měl zareagovat?
Zvířata samozřejmě hynou bez ohledu na ptačí chřipku. Takže pokud jde o jeden úhyn, nebo pokud chovatel tuší, co by to mohlo být, stačí kontaktovat soukromého veterináře. Pokud mu ale velice rychle uhyne více kusů, třeba pět nebo šest, nebo půjde o hromadný úhyn, je třeba ihned kontaktovat veterinární správu, která v tom okamžiku provede šetření a odběr vzorků. A ta nákaza se buď potvrdí, nebo vyloučí.
Děkujeme za rozhovor.
Související
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
rozhovor , Zbyněk Semerád (Státní veterinární správa) , ptačí chřipka
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek