Zákon o kontrole kotlů platí už půl roku. Lezou úředníci lidem do domu?

Praha - Na začátku letošního roku vstoupila v platnost kontroverzní novela zákona o ochraně ovzduší, podle které mohou úředníci vstupovat do domů a kontrolovat komíny. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) norma plní svou preventivní funkci.

Obecní úřady nejdříve takové domácnosti písemně upozorňují a dávají jim lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, je kontrolor oprávněn vstoupit do bytu a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel bytu ho musí pustit ke zdroji a k palivům. Pokud je zjištěno pochybení, hrozí mu pokuta až 50.000 korun.

Úředníci dle ministra prakticky osobně komíny kontrolovat nemusí, protože se znečišťovatelé po připomínce polepší. "Zkušenosti s kontrolami spalovacích stacionárních zdrojů ze strany obcí s rozšířenou působností ukazují, že až na výjimky stačí poslat pouze písemné upozornění, ve kterém jsou lidé upozorněni na to, že vzniklo důvodné podezření na porušení zákona o ochraně ovzduší. A proto jsou mimo jiné požádáni o předložení dokladu o provedení kontroly technického stavu a provozu zdroje, který je vystaven proškoleným technikem," dodal ministr.

Například ve stotisícovém Hradci Králové se agendou kontrol kotlů zabývá jeden referent a kontroly dělal hlavně po oznámení občanů. "Od ledna 2017 bylo provedeno pět kontrol na základě podnětu. Ve čtyřech případech kontrolor vstoupil přímo do prostoru kotelny. Nebylo zjištěno či prokázáno porušení zákona o ochraně ovzduší. Vždy byl řádně předložen i protokol o provedené kontrole technického stavu a provozu spalovacího zdroje oprávněnou osobou," sdělil mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář.

V Liberci zatím úředníci odboru životního prostředí žádnou přímou kontrolu kotlů v domácnostech neprovedli. Pálení odpadu v kotlích není jen záležitostí chladných měsíců. Před týdnem přijal dispečink městské policie v Jablonci nad Nisou hlášení, že v Ještědské ulici vychází z komína jednoho domu štiplavý kouř. Hlídka po kontrole kamen zjistila, že v domě topí plasty. Přítomní obyvatelé ale popřeli, že by do kamen házeli nevhodné topivo. Údajně komunálním odpadem topil muž, který před příjezdem hlídky utekl. Případ převzal magistrát. "Nájemníka se podařilo dohledat a dostalo se mu poučení o tom, co smí v kamnech pálit. Další stížnosti se už pak neobjevily," řekla mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

Jihlavský magistrát má za úkol provádět kontroly v krajské Jihlavě a v dalších 78 obcích svého správního obvodu. Pracovníky kvůli tomu nepřibíral. Prověrky, které zatím úředníci udělali, ve všech případech vyplynuly ze stížností lidí. "Nepředpokládá se tedy, že by úřad dělal kontroly z vlastní iniciativy, jednoduše proto, že na to nemá pracovní síly," uvedl mluvčí radnice Radek Tulis. To podle mluvčího neznamená, že by lidé měli bez obav topit plasty nebo pneumatikami. "Pokud úřad dostane podnět, musí kontrolu vykonat a postupovat podle zákona včetně ukládání postihu," sdělil.

Například úředníci prostějovského magistrátu od ledna evidují devět případů, u kterých bylo podezření na porušení novely zákona o ovzduší. Mluvčí radnice Jana Gáborová ČTK řekla, že v sedmi případech se jednalo o fyzické osoby, které byly písemně upozorněny nebo předvolány k vysvětlení. "Dvě kontroly právnických osob byly provedeny fyzicky v místě provozovny," uvedla Gáborová. Úředníci nakonec žádné pokuty neuložili. "Podněty buď nebyly prokázány nebo byly předloženy vyžádané doklady o tom, že kotel je provozován správně a že je spalováno správné a správně uskladněné palivo," podotkla Gáborová.

Například v Praze 6 lidé podněty dávali, v době kontroly ale již komíny nekouřily. "Většina podnětů byla podána prostřednictvím občanů, kteří i pod vlivem médií začali hlásit kouřící komíny. Podněty byly především telefonické, mnohdy i anonymní," sdělil ČTK za Prahu 6 David Polák z kanceláře městské části. Šlo hlavně o první tři měsíce letošního roku, dodal. Pokuty Praha 6 nedala. V dalších městských částech občané tak aktivní nebyli. Mluvčí Prahy 14 Veronika Berná uvedla, že kontrola v rodinném domě, v bytě nebo na chatě je možná pouze při opakovaném důvodném podezření.

Související

Komín, střecha, ilustrační fotografie

Komíny způsobily v poslední topné sezoně tisíc požárů

Praha - Špatná údržba nebo nevhodná konstrukce komína v uplynulé topné sezoně od října 2017 do března 2018 zavinily 965 požárů. Dva lidé při nich zemřeli a 46 jich bylo zraněno, hmotná škoda dosáhla 64 milionů korun. ČTK to dnes sdělila Nicole Zaoralová, mluvčí hasičů, kteří v souvislosti se zahájením současné topné sezony upozorňují domácnosti, aby nechaly komín včas prohlédnout odborníkem.
Komín, střecha, ilustrační fotografie

Kontrola komínů? Pozor, je nejvyšší čas. Nařizuje to vyhláška

Praha - Nyní je podle kominíků nejvyšší čas na kontrolu spalinových cest. Důležité je provést kontrolu do zahájení topné sezony. ČTK to sdělil mluvčí Společenstva kominíků Petr Dušek. Vyhláška stanovuje povinnost objednat kontrolu spalinové cesty jednou do roka. Výjimkou jsou plynové kondenzační kotle, které stačí kontrolovat jednou za dva roky.

Více souvisejících

Komíny zákony Richard Brabec (ANO) Ekologie Hradec Králové Prostějov (Olomoucký kraj) domácnosti úřady Praha

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy