Praha/Olomouc - V Česku je aktuálně 118 přehrad, z toho nejvíce v povodí Vltavy (38). Potřeba výstavby nových přehrad je nyní dle odborníka nejakutnější v povodí Moravy a na Královéhradecku.
Přečerpávání vody mezi regiony v případě extrémního sucha brzy nebude stačit. "Stále si tady ještě neuvědomujeme, jak jsou přehradní nádrže důležité. Je to tím, že Česko díky vodohospodářům nezažilo vážný problém. Nezažili jsme tady to, co třeba ve Španělsku, kde čtyři hodiny neteče voda, než doteče do vodojemů," uvedl dnes při zasedání Mezinárodní přehradní komise v Praze předseda Českého přehradního výboru Ladislav Satrapa.
Další problém je podle něj v tom, že pokud si uvědomíme potřebu nějaké nové přehrady, nevyřeší se to z roku na rok. "Přehrada se od původního záměru staví 15 až 20 let. To není jako postavit garáž," doplnil.
Aktuálně největší sucho podle něj ukazují mapy v povodí Moravy, kde je situace "katastrofální". Další problematickou oblastí je střední tok Labe. "Trvale problematické je Královéhradecko, kde už je situace s dodávkou vody napjatá," řekl dále Satrapa.
Kromě velkého sucha se Česko v posledních letech potýká i s rozsáhlými povodněmi. Podle Satrapy jsou přehrady schopné řešit oba extrémy současně. Při posledních rozsáhlých povodních v roce 2013 podle něj neselhala vltavská kaskáda, problémem byly přítoky, zvláště Berounka. "Ta je řešitelná různými způsoby, ať už jednou velkou nádrží, více menšími nebo nádržemi na problematických přítocích, jako je například Klabava. Ale nedovedu si představit, jak Berounku při současné protistavební náladě vyřešit. Ty možnosti jsou nulové. Jenže na jejím dolním toku jsme v případě povodně bezmocní," dodal Satrapa. Na konferenci také zazněla důležitost přehrad pro vodní elektrárny. Podle Satrapy je tento potenciál v Česku do značné míry vyčerpán.
Suché počasí zatím výrazně nesnížilo podzemní zdroje pitné vody, ze kterých jsou zásobováni například obyvatelé Olomoucka a Prostějovska. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu sucho nyní v Olomouckém kraji sužuje pás území, který se táhne od Olomoucka směrem na Prostějovsko a Přerovsko, kde je vodní kapacita půdy využita z méně než deseti procent. Naopak na hornatém Šumpersku a Jesenicku je vlhkost půdy výrazně vyšší.
Mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová ČTK řekla, že srážkový deficit má sice nepříznivý vliv na přísun vody do jejích podzemních zdrojů, avšak situace zatím není dramatická. "Provádíme na vlastní náklady dlouhodobá měření hladin spodních vod v jednotlivých jímacích územích. Tato měření nám umožňují situaci průběžně vyhodnocovat. V současné době ovšem není patrný razantní pokles hladin spodních vod v jednotlivých jímacích územích," uvedla.
Nedostatek vláhy nicméně dělá starosti hlavně moravským zemědělcům a sadařům. "Sucho nejvíce ohrožuje sady na jižní Moravě, především na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. V posledních pěti až deseti letech se tam sucho opakuje velmi často," řekl ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Problémy kvůli nedostatku vody potvrdil šéf břeclavské Agrární komory Antonín Osička. "Obilí ani nedozrálo a už to uschlo. Výnosy jsou úplná katastrofa, obilí je poloviční, někde třetinové," uvedl.
Sucho doléhá i na některé vinaře. Například Zámecké vinařství Bzenec musí obnovit zhruba polovinu výsadby vinice, která roste ve svahu nad Bzencem na Hodonínsku. Některé mrazem oslabené rostliny definitivně zlikvidovalo právě sucho.
Na severu Čech řeší nedostatek vody kromě zemědělců také rejdaře. Dolní tok Labe je pro nákladní plavidla nesplavný a lodě stojí bez užitku v přístavech. Třetí rok po sobě se přitom situace kvůli suchu opakuje.
V Čechách se větší problémy s nedostatkem vody vyhýbají například Pardubickému či Karlovarskému kraji. "Vody máme dostatek," potvrzuje ředitel Karlovarských vodovodů a kanalizací Antonín Jágl. Podle něj se ale neřeší koncepční vodní hospodářství. "Za posledních 25 let se v této oblasti nic nepostavilo," upozornil Jágl.
Související
Který projev extrémního počasí je nejhorší? Sucha jsou tiché katastrofy, máloco si vyžádá více životů, zjistila OSN
V Česku budou hrozit požáry, nebezpečí má trvat až do příštího týdne
Sucho , řeky , přehrady , morava , Voda , Povodně ČR 06/2013 , zemědělci
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák