Ekologická havárie na Jesenicku, do řeky unikla nafta a vápenec

Jeseník - Dvě stovky litrů nafty a větší množství vápence uniklo dnes odpoledne z havarované cisterny do řeky Bělá v Adolfovicích na Jesenicku.

Na místě nehody zasahují hasiči, kteří na řece vybudovali norné stěny a jeřábem se pokusí havarovanou cisternu vyprostit. Při nehodě se zranil řidič nákladního vozidla. Vzhledem k nastalé situaci lze předpokládat úhyn ryb, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Doprava je v místě nehody omezena na jednu polovinu silnice, která spojuje Jeseník se Šumperkem.

"Cisterna zůstala převrácena na boku a došlo k úniku nafty do vodního toku. Do Bělé uniklo také větší množství vápence, které vytvořilo na povrhu souvislý kašovitý povrch," uvedl Hošák. Hasiči o úniku nafty a vápence do vodního toku informovali starosty okolních obcí, pracovníky životního prostředí a také členy bezpečnostní rady. "Norné stěny po toku jsou vystaveny v Mikulovicích u splavu a v rámci mezistátní pomoci polští hasiči provedli výstavbu dalších těsně na státní hranici. O této mimořádné situaci byl také informován svaz rybářů a jeho zástupci monitorují vliv látky na ryby," uvedl Hošák.

Převrácené vozidlo s nákladem vápence váží zhruba 45 tun, takže hasiči na místo povolali speciální jeřáb. "Aktuálně provádíme jímání uniklé látky a předpoklad příjezdu jeřábu je kolem 21:00," řeklo kolem 20:00 Hošák.

Související

Nákladní loď Fremantle Highway postihl požár.

Požár lodi u Nizozemí kvůli elektromobilu: Jeden mrtvý, hrozí ekologická katastrofa

Minulé úterý vzplála u nizozemského pobřeží nákladní loď Fremantle Highway převážející bezmála tři tisíce vozidel. Při tragédii zemřel jeden člověk, dalších několik se zranilo poté, co museli skočit přes palubu kvůli rychle se šířícímu požáru. Nizozemské úřady loď původně směřující do Singapuru po několika dnech hašení odtahují. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký posudek, je návratem před Listopad, říká Jurečka

Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za absurdní, že nikdo z orgánů činných v trestním řízení nebere na vědomí provedený experiment od hydrochemika Jakuba Hrušky, kterým vyvrátil znalecký posudek Jiřího Klicpery, podle něhož loni 20. září vodní tok jedovatými kyanidy kontaminovala společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Do podezření se totiž původně dostala chemička Deza z Babišova holdingu Agrofert. „Zaráží mě, že odpovědné instituce se v tak závažné kauze otočí zády k renomovanému vědci a jeho zjištěním se nezabývají. Navíc jej Česká inspekce životního prostředí vyšetřuje za vylití soli do řeky, když pokusem rozporuje znalecký posudek. Takové jednání mně připomíná návrat před Listopad roku 1989,“ říká pro EuroZprávy.cz Jurečka, který odkazuje na pondělní zveřejnění mimořádné zprávy.

Více souvisejících

ekologická havárie Nafta havárie Dopravní nehody Příroda Ekologie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy