Ochrana prostředí: Češi na ni nemají, poplatky jdou do statisíců

Praha – České státní instituce, ale i velké nadnárodní společnosti projevují svůj zájem o ochranu životního prostředí. Jednou ze záruk šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí je certifikát environmentálního (ekologického) managementu EMAS, který umožňuje firmám vyhnout se zbytečným negativním dopadům na přírodu. Systém je klasickým nástrojem zejména v západních státech, v Česku tak rozšířený zatím ale není. Kromě výhod totiž přináší obrovské finanční náklady.

V České republice je v současné době registrováno 24 organizací s více než 48 provozy. 26. června certifikát EMAS získala i nadnárodní společnost Hyundai Czech, která je první organizací v celém koncernu Hyundai s certifikací eko-managementu.

„Cílem tohoto systému je zahrnutí požadavků na ochranu životního prostředí do celkové strategie organizace. Takové rozhodnutí vede ke změně každodenních činností a zároveň snižuje negativní dopady na životní prostředí,“ řekl serveru EuroZprávy.cz náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Tento certifikát společnost úspěšně získala již po druhé.

Náklady na zavedení EMAS jsou ovšem velmi drahé. „Cena zavedení EMAS (včetně auditu a ověření environmentálního prohlášení) je velmi individuální a závisí na charakteru a činnosti organizace. U administrativních provozů se může pohybovat kolem sto tisíc korun, u výrobních a průmyslových podniků i výše. Už jen tento fakt znamená, že si jej nemohou dovolit zejména malé a střední podniky, ” řekla serveru EuroZprávy.cz Jana Sajdoková z české informační agentury životního prostředí CENIA. Kvůli vysokým finančním nákladům české podniky od tohoto systému pomalu upouští.

Kromě korporačních gigantů certifikát EMAS obhájily i několik státních institucí, a to včetně městských úřadů. „Město Chrudim od roku 2001 realizuje projekt Zdravé město a místní Agendu 21 (dokument týkající se udržitelného rozvoje - pozn. redakce),“ uvedla pro EuroZprávy.cz koordinátorka projektu Zdravé město Šárka Trunečková.

„Samotný systém jsme zavedli v roce 2009. Cílem bylo, aby byly při činnosti úřadu uplatňovány principy udržitelného rozvoje. Zavedli jsme také systém sledování produkce odpadů, spotřeby vody a energií,“ doplnila. 

Systém kromě velkých finančních nákladů nabízí organizacím i určité výhody. Podle koordinátorky každoročně jsou spotřeby a produkce odpadů aktualizovány a data jsou uváděna v Environmentálních prohlášeních přístupných na webových stránkách města.

„Zavedení EMASu přináší přímé ekonomické a environmentální benefity, přispívá k úsporám spotřeby energií, vody a zdrojů. Navíc vede ke snížení produkce odpadů a s ním spojených poplatků,“ podotkl pro EuroZprávy.cz Ondřej Charvát z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí.

Dalším důvodem pro zavedení systému environmentálního řízení je získání prestiže. Stanovené cíle kromě prestižního statusu nutí organizace naplňovat požadavky šetrnějšího řízení, což zůstává hlavní prioritou EMASu. Tyto organizace se nachází pod větší kontrolou veřejných institucí.

EMAS je dobrovolným nástrojem ochrany životního prostředí, nikoliv povinným. Strategie byla vyvinuta v roce 1993 Evropskou komisí. K registraci v systému EMAS organizace musí splňovat požadavky, které umožňují přísnější kontrolu organizačního řízení. V současnosti je v systému zaregistrováno více než 4500 organizací, ze kterých pouze 24 organizace jsou v České republice.

Související

Klimatická konference COP27 (2022, Šarm aš-Šajch, Egypt).

Evropa je z výsledků COP27 rozpačitá, podle ekologů jde o fiasko

Výsledky klimatické konference COP27 vzbuzují v evropských státech pocity naděje i frustrace. Berlín, Londýn či Paříž sice vítají dohodu na vzniku speciálního fondu pro zranitelné země, závazek ke snížení emisí skleníkových plynů je ale podle nich málo ambiciózní.
Energetika

Ekologické organizace navrhují, aby státy EU postavily plynové elektrárny mimo trh

Ekologické organizace navrhují, aby státy EU postavily plynové elektrárny mimo trh. Právě tyto elektrárny podle ekologů kvůli vysokým cenám plynu zvyšují ceny elektřiny. Je nutné zastavit růst ceny elektřiny a srazit ji na nižší úroveň, uvedly dnes ve společné tiskové zprávě Greenpeace ČR, Hnutí Duha, Reset a Centrum pro dopravu a energetiku.

Více souvisejících

ekologové Ekologie ochrana životního prostředí Příroda

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 37 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy