Češi mají přírodu rádi, ale nehnou pro ni ani prstem

Praha - Nový výzkum Masarykovy univerzity tvrdí, že vztah Čechů se vůči přírodnímu prostředí mění, a to v pozitivním směrem. Výsledky v zásadě potvrzují, že ze všech mediálních témat je nejvíce zajímá příroda (80 % veřejnosti) a velmi významně také životní prostředí (68 %). Růst zájmu o životní prostředí je dlouhodobým trendem ve světě, neznamená to ovšem, že se lidé vůči přírodě začnou najednou chovat ohleduplněji. Česká pobočka Greenpeace ale tvrdí, že tyto výsledky v praxi skoro nic neznamenají.

„Stále platí, že lidé chtějí, aby změny dělal především někdo jiný – Evropská unie, Česká republika či jednotlivé korporace,“ řekl serveru EuroZprávy.cz tiskový mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek. Češi se o ochranu přírody nechtějí starat samostatně, podle jejích názorů tyto otázky musí řešit stát.

„Setkala jsem se s názorem, že pokud Češi platí daně, tak se o ochranu přírody musejí postarat ministerstva,“ uvedla pro EuroZprávy.cz ekologická aktivistka Lucie Nová.

„Tento názor pro většinu lidí zní sice přesvědčivě, ale ve skutečnosti takový postoj pouze umožňuje lidem zbavit se zodpovědnosti za svoji vlastní neúčast,“ doplnila.

Ještě slaběji se Češi v ochraně přírody a životního prostředí občansky angažují. „Většina Čechů chrání životní prostředí především tehdy, pokud se jim to ekonomicky vyplatí. Zároveň otevřeně sdělují, že nejsou ochotni se kvůli ochraně životního prostředí příliš omezovat. Jen 16 % je ochotných platit vyšší daně, 19 % vyšší ceny 28 % snížit svou životníúroveň,“ komentuje spoluautor výzkumu Tomáš Chabada.

Názor a ekologická angažovanost se odvíjí od věku. Platí, že starší generace na otázku životního prostředí pohlíží skeptičtěji. Podle Lukáše Hrábka z aktivistické organizace Greenpeace u mladších generací není ekologie žádné sprosté slovo, ale berou ji jako přirozenou součást svých životů.

„Tito lidé umí anglicky, čtou i zahraniční média a mají rozhled, proto jsou mnohem méně náchylní věřit českým klimaskeptikům či komerčnímu PR,“ řekl. Představitel organizace také doplnil, že mladí Češi tyto změny na rozdíl od některých politiků a komerčních firem vítají.

„Myslím, že naše mladá generace může změnit konzervativní postoj Čechů k problematice životního prostředí,“ řekla aktivistka Lucie Nová. Její osobní zájem o životní prostředí se projevuje takzvaným ekologickým aktivismem v odpovídajících organizacích, které v Česku mají dlouhou historii jako například Hnutí Duha. „Je to jednoduché, jak začít. Stačí, když budete třídit odpady, což je minimum, který můžete udělat. Ale i tento minimum je velmi důležitý,“ řekla aktivistka.

 I přes svůj silný postoj vůči samotné přírodě, v praxi to má zcela opačný charakter. „Průzkumy ukazují, že výrazná většina Čechů tráví ráda svůj čas venku. Více než ostatní Evropané si Češi vybírají místo své dovolené právě podle přírody v okolí,“ řekl odborný garant výzkumu Jan Krajhanzl.

 „Češi často aktivněji a emocionálněji řeší ekologické problémy, které jsou jim geograficky vzdálené – například hořící pralesy v Indonésii či plasty v oceánech, než aby se bouřili proti devastaci krajiny či znečišťování životního prostředí přímo v České republice,“ komentoval výzkum Lukáš Hrábek. 

 Výzkum je zveřejněn ve formě knižní publikace, který nabízí souhrn více než 80 průzkumů veřejného mínění z posledních let a výsledky nového výzkumu, který proběhl na vzorku 2 673 respondentů. Vznik publikace „Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí“ podpořil Státní fond životního prostředí a samotné Ministerstvo životního prostředí.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace životní prostředí Ekologie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy