Co obsahuje voda z Labe a Vltavy? Výsledek analýzy Greenpeace je alarmující

Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahovalo mikroplasty. Loni v září je odebrala organizace Greenpeace v Praze, Ústí nad Labem a Hřensku na Děčínsku. Nejvíce mikroplastů bylo ve vodě odebrané poblíž výpusti čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem-Neštěmicích.

Většina vzorků obsahovala mezi jedním a čtyřmi syntetickými vlákny nebo fragmenty. Zhruba polovina z nich byly mikroplasty, zbytek byla většinou průmyslově upravená celulózová vlákna. V litrovém vzorku odebraném v Neštěmicích bylo 18 kusů. Průměrná koncentrace 3,7 mikroplastových částic na litr koresponduje podle Greenpeace s výsledky podobných studí ze zahraničí.

Pro lepší identifikaci materiálu jednotlivých vláken a fragmentů byla použita pro analýzu vzorků infračervená spektroskopie, obecně označovaná micro FT-IR. Analýzu dělala laboratoř Greenpeace na univerzitě v britském Exeteru.

"Na první pohled se může zdát 3,7 miniaturních plastových částic na litr jako zanedbatelné číslo, ale při vědomí, že v průměru každou sekundu proteče v Labi na česko-německé hranici 308.000 litrů vody, to znamená, že denně mohou z Česka proudit směrem k Severnímu moři až desítky miliard mikroplastových vláken a částic," uvedl Jan Freidinger z Greenpeace.

Vědci podle zprávy Greenpeace předpokládají, že v oceánech je 1,4 trilionu plastových mikrovláken, na každého člověka na planetě tak připadá 200 milionů mikrovláken. Ohrožují nejen mořské živočichy, kteří si je pletou s potravou, ale dostávají se i do trávicího ústrojí lidí.

Evropská unie se nyní chystá omezit mikroplasty vědomě přidávané do výrobků. Omezení mikroplastů by mělo začít platit v roce 2020. Má zamezit vzniku až 400.000 tun plastového odpadu, který by jinak v následujících dvaceti letech skončil v přírodě.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace Labe Vltava plasty Ekologie Ústecký kraj řeky

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Turecká armáda (Turkish Army)

Turecké letectvo zaútočilo na severu Iráku

Turecké letectvo v pondělí provedlo údery na severu Iráku, při kterých bylo zničeno 21 cílů patřících Straně kurdských pracujících (PKK), organizaci, kterou Ankara označuje za teroristickou. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Irák

Americká armáda se definitivně stáhne z Iráku

Spojené státy a Irák dospěly k dohodě o stažení koaličních sil vedených USA, které stále působí v Iráku. O této dohodě informovala agentura Reuters s odkazem na několik dobře informovaných zdrojů, včetně pěti amerických představitelů, dvou zástupců jiných koaličních zemí a tří iráckých činitelů.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Premiér Petr Fiala je nemocný. Ruší program

Premiér Petr Fiala (ODS) se kvůli zdravotním problémům rozhodl zrušit svůj pondělní program v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Na sociální síti X v neděli večer ujistil, že jeho stav není vážný a doufá v rychlý návrat k pracovním povinnostem. Otázkou však zůstává, zda se premiér zúčastní plánovaného koaličního jednání o státním rozpočtu, které je naplánováno na úterý.

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbánovo Maďarsko nadále těží z levné ruské ropy. Dohody porušuje i Bratislava

Maďarsko postupně ztrácí výhody, které mělo díky ujednané výjimce na dovoz ruské ropy z počátku invaze Moskvy proti Ukrajině. Za spolupráci s Ruskem čelí velkém tlaku Evropské unie. Jeden ze členských států dokonce ochotně nabídl pomoc, Budapešť ji ale odmítla. Naopak tvrdí, že kvůli blokaci ruské ropy nebudou „schopni nakrmit zemi“. 

včera

Výhrůžky školám ochromily i Slovensko. Tamní policie spolupracuje s experty ze zahraničí

V Česku i na Slovensku začal tento týden nový školní rok, jehož první dny poznamenaly bombové hrozby. Slovenská policie je vyšetřuje a spolupracuje se zahraničními partnery, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v nedělním vydání diskuzní relace O 5 minut 12. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy