EU by se při produkci biopaliv měla spoléhat na své zdroje, upozorní Česko

Evropská unie by při produkci biopaliv měla spoléhat především na vlastní zdroje, upozorní v pondělí na jednání ministrů zemědělství unie Česko společně se Slovenskem, Polskem a Bulharskem. Země ve společné deklaraci zdůrazní, že podporují všechny kroky, které povedou k vyššímu využívání zemědělských nepotravinářských produktů a zbytků, třeba po výrobě krmiv, či lesní biomasy k výrobě především pokročilých biopaliv.

Další používání biopaliv je jednou z cest, které mohou země EU využít při plnění cílů souvisejících se snahou snižovat emise skleníkových plynů. Do konce příštího roku se ČR zavázala snížit tyto emise v dopravě o šest procent proti roku 2010 a také k tomu, že desetina energie v dopravě bude pocházet z obnovitelných zdrojů, tento podíl pak má do roku 2030 dál růst.

"Souhlasíme s potřebou rychlého uskutečnění potřebných kroků k vytvoření příznivého prostředí pro používání paliv s vyšším podílem obnovitelné energie zemědělského původu jako je E10 ve snaze dosáhnout klimatických cílů a snížit energetickou závislost," uvádí deklarace.

Nejpozději v roce 2020 by se podle ní E10 - tedy palivo s vyšším obsahem biosložky - měl stát společným a jediným standardem v této čtveřici zemí, což by jim mělo umožnit příslušné cíle dodržet.

Dodavatelé pohonných hmot nyní musí přimíchávat povinně alespoň 4,1 procenta biosložky do benzínu a šest procent do nafty. Česká vláda počátkem dubna odmítla poslanecký návrh, který by tuto povinnost rušil. Ministr zemědělství Miroslav Toman tehdy argumentoval právě tím, že ČR tak naplňuje příslušnou unijní směrnici a za řepku jako palivo z obnovitelných zdrojů není nyní náhrada. Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Česká republika biopaliva

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy