Temelína se bát nemusíte, je bezpečný

Temelín - Temelín funguje v souladu s kritérii Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a nemá žádné zásadní bezpečnostní nedostatky. Takový je hlavní závěr prověrky (mise OSART), kterou na jihočeskou elektrárnu vyslala vídeňská agentura MAAE na základě požadavku české vlády.

Pro Temelín to byla již 26. mezinárodní kontrola. Dvanáct odborníků z osmi zemí po dobu tří týdnů zkoumalo elektrárnu Temelín. Mezinárodní experti se na Temelíně zaměřili na osm oblastí. Kontrolovali organizaci a řízení, provoz, údržbu, technickou podporu, zpětnou vazbu, chemii, radiační ochranu a systém řízení havarijních stavů.

Získané informace porovnávali s kritérii MAAE a výsledky ostatních elektráren. Ve čtvrtek předali vedení elektrárny první předběžné výsledky, které obsahují 11 doporučení a návrhů na zlepšení, ale i šest dobrých zkušeností. Konečnou zprávu budou experti zpracovávat ještě tři měsíce a poté ji předají české vládě, která si prověrku Temelína objednala.

Z předběžných výsledků například vyplynulo, že Temelín by mohl zavést některé nové praktiky například v oblasti řízení prací v kontrolovaném pásmu. Naopak v šesti případech MAAE elektrárnu Temelín vyzdvihuje a bude ji dávat za vzor i ostatním světovým elektrárnám.

„Prověrka splnila naše očekávání, určitě jsme nečekali jen chválu. Od toho tyto návštěvy mezinárodních odborníků nejsou. Jsou ku předávání zkušeností v jaderném průmyslu. Jejich doporučení neznamenají, že něco děláme špatně. Je to o tom, jak věci dělat ještě lépe. Končíme pětiletý projekt zlepšování elektrárny (B15T) a připravujeme nový střednědobý plán dalšího našeho rozvoje. Závěry prověrky jsou pro nás cenné a určitě je do tohoto plánu promítneme," komentoval výsledky mezinárodní prověrky ředitel elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Během jednoho roku odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii prověřili obě české jaderné elektrárny. „Je pro nás dobrým signálem, že obě naše elektrárny prošly prověrkami se vztyčenou hlavou. Obě udělaly v poslední době velký kus práce. Dukovany se zaměřily na bezpečné zvýšení výkonu a Temelín na provozní stabilizaci. Jaderné elektrárny jsou ale v provozu desítky let. Průběžné zavádění nových metod a využití zkušeností mezi provozovateli jaderných elektráren je klíčem pro neustálé zvyšování bezpečnosti a zlepšování provozních výsledků," uvedl Vladimír Hlavinka, člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize Výroba.

Temelín teď bude mít rok a půl na to, aby doporučení od mezinárodních odborníků uvedl do praxe. V polovině rok 2014 přijedou experti z MAAE opět na jih Čech, aby si ověřili, jak se elektrárna s jejich doporučeními vypořádala.

Poslední mezinárodní prověrku Temelín absolvoval v loňském roce, kdy elektrárnu hodnotilo sedmnáct odborníků v rámci mise WANO (Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren).

„Ředitel elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský mě v rámci pravidelné komunikace osobně seznámil s předběžnými výsledky mise OSART a současně mě ujistili, že veškerá doporučení expertního týmu budou realizována. Jihočeský kraj vnímá elektrárnu jako silného, seriozního partnera a v neposlední řadě také významného zaměstnavatele provozujícího bezpečné zařízení. Přesto vítám důkladné, průběžné, hloubkové kontroly bezpečnosti provozu, které pravidelně provádí nezávislé mezinárodní agentury a komise. Domnívám se, že právě takové kontroly jsou velkým přínosem k neustálému zlepšování bezpečnosti provozu atomové elektrárny v našem regionu," uvedl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Hejtman současně připomněl, že dlouhodobá spolupráce s temelínskou elektrárnou v oblasti informovanosti a podpory regionu bude i nadále pokračovat podle platných dohod.

Související

Zřícenina hradu Zlenic kolem roku 1880

Kam vyrazit za příběhy hradních zřícenin a jejich novodobých zachránců?

Možností, kam mohou turisté v České republice vyrazit za poznáním naší staleté historie, je mnoho. Řadu lidí už ale nelákají opravené a zařízené hrady a zámky plné turistů a upřednostňují spíše relikty architektury ve spojení s přírodou. Hradních zřícenin je u nás mnoho a poslední dobou se těší zasloužené péči. Kam se za nimi vydat?
Zlatá stezka vedla z Prahy do Pasova.

Jak a proč získala svůj název Zlatá stezka?

Od pravěku vedly přes naše území důležité stezky, které spojovaly sever s jihem a východ se západem. Mezi nejznámější středověké dálkové cesty patří jistě Zlatá stezka, vedoucí z Prahy několika směry do Pasova. Kdy tato stezka vznikla a proč získala své pojmenování?

Více souvisejících

jižní čechy Jaderná elektrárna Temelín

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

před 2 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 4 hodinami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 7 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 12 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden

Počasí v Česku se ještě několik dní nezmění, naznačují nejnovější informace od meteorologů. Do středy, tedy prvního lednového dne, se má udržet inverzní charakter počasí. Na horách tedy bude po většinu času tepleji než v nížinách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy