Aktivisté obsadili střechu Národního divadla, politici už reagují

Praha - Aktivisté z organizace Greenpeace, která se zaměřuje na životní prostředí, dnes ráno protestovali na budově Národního divadla v Praze proti prolomení těžebních limitů. Na budovu vyvěsili dva čtyřicetimetrové transparenty s nápisem "Vyvlastnit a zbourat?" a s portréty politiků, kteří patří mezi přední zastánce prolomení limitů a bourání obcí. Krátce před polednem transparenty z budovy aktivisté sami sundali. Neohlášenému tříhodinovému protestu přihlíželi policisté. Politici, jež oslovila ČTK, si za svými názory stojí.

"Jsme tady, abychom voličům jasně řekli, nevolte uhlí," řekl vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Podle aktivistů je absurdní bourat památky nebo domovy lidí jen kvůli těžbě uhlí, právě proto si symbolicky zvolili Národní divadlo.

Na bannerech se objevily portréty pěti známých politiků, kteří zrušení územních ekologických limitů těžby uhlí podporují. Jde o Vojtěcha Filipa (KSČM), ministra vnitra v demisi Martina Pecinu (SPOZ), Milana Urbana a Michala Haška (oba ČSSD) a Janu Bobošíkovou (Hlavu vzhůru).

Akce začala za přítomnosti médií v půl osmé ráno. Několik aktivistů se po lešení vyšplhalo na dva ochozy budovy, které jsou pod střechou. Vedení ND informovali aktivisté prostřednictvím sms, až když byli na budově. ND se od akce distancovalo.

Zhruba v půl jedenácté akce skončila, aktivisté oba bannery sundali. "Jsme s akcí spokojeni. Teď uvidíme, jak budou reagovat politici," uvedl pro iDnes.cz Rovenský. Organizace zároveň spouští web www.nevolteuhli.cz, kde voliče informuje o postoji jednotlivých stran.

Aktivisté doufají v pozitivní dopad své akce. "Rádi bychom, kdyby těch pět portrétovaných v reakci na to vyhlásilo, že své záměry mění a že už dál uhlobarony podporovat nebudou. Ale v to nedoufáme. Doufáme v reakci ostatních politiků, zejména těch, kteří se ještě nevyjádřili."Podle Haška jde o problém Ústeckého kraje i státu. Zopakoval, že hejtmani podpoří prolomení limitů, pokud s takovým stanoviskem přijde Ústecký kraj "na základě dohody a většinového názoru těch, kterých se bezprostředně týká".

Bobošíková podporuje podle svých slov prolomení limitů mimo jiné proto, aby ČR snížila energetickou závislost na Rusku, omezila plýtvání penězi na podporu větrné a solární energie a zvýšila zaměstnanost v daném regionu.

Podle Greenpeace, které analyzovalo volební programy a odpovědi jednotlivých politických stran, garantují zachování limitů těžby Strana zelených, TOP 09, Změna, Pirátská strana a Úsvit přímé demokracie. Naopak KSČM, SPOZ, Hlavu vzhůru, Svobodní i LEV 21 prý bourání obcí kvůli těžbě podporují. 

Policie v akci nespatřuje trestný čin. "Z jejich strany se jedná o protiprávní jednání přestupkového charakteru, o kterém bude vyrozuměn správní orgán," řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Rovenský také nevyloučil, že dnešní akce u Národního divadla nemusí být před volbami poslední.

Aktivisté Greenpeace na sebe upozornili nedávno akcí, kdy se v Rusku pokusili proniknout na ropnou plošinu. Tehdy jim v tom zabránili vojáci varovnou střelbou ze samopalů.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace Národní divadlo těžební průmysl

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy