Už druhý den protestuje proti těžbě uhlí osm aktivistů a aktivistek Greenpeace v lomu Vršany na Mostecku. V pondělí v brzkých ranních hodinách obsadili rypadlo, těžbu ale neohrozili. Požadují mimo jiné rychlý konec těžby a spalování uhlí a přechod k obnovitelným zdrojům. Zásoby mají aktivisté ještě na několik dní, řekl dnes ráno ČTK jeden z nich.
Na rypadle od pondělí visí velký transparent s nápisem "konec doby uhelné." "Aktivistky a aktivisté přečkali noc a chystají se na sérii živých vstupů přímo z uhelného dolu," uvedl dnes dopoledne v tiskové zprávě mluvčí české odbočky Greenpeace Lukáš Hrábek. Podle něj chtějí dnešek aktivisté využít ke konfrontaci vládních politiků, především přes sociální sítě.
"Nálada panuje dobrá, první noc proběhla v poklidu, počasí nám přálo," doplnil aktivista. V pondělí večer se skupina spojila živě s okolním světem přes sociální sítě. Názory lidí na jejich počin se ale různí. "To je všechno pěkné. Ale jaká navrhují řešení? Jednoduše se řekne, přestaňme používat fosilní paliva, ale co místo nich?" uvedl jeden z komentujících. "Bohužel už asi není jiná cesta než občanská neposlušnost. Pokud chceme budoucnost pro naše děti, musíme bezpodmínečně přestat spalovat fosilní paliva," napsal pod příspěvek jeden z příznivců.
Tak schválně. Tipněte si, jak dlouho lezci a lezkyně Greenpeace vydrží protestovat na rypadle v dolu Vršany, a upozorňovat tak na negativní dopady těžby a spalování uhlí na naši krajinu, ovzduší a změny klimatu. pic.twitter.com/KhZop35OIQ
— Greenpeace ČR ?? (@GreenpeaceCzech) September 2, 2020
Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla v pondělí v tiskové zprávě Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. Těžba uhlí ale nemusela být kvůli aktivistům zastavena, protože rypadla byla v plánované technologické odstávce.
Policie nynější demonstranty v pondělí vyzvala, aby opustili prostor, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové podezřelí z přestupkového jednání. Podle dnešního vyjádření jednoho z aktivistů policie skupinu vyzvala k opuštění prostoru rypadla pouze jednou, celou noc ale byla na místě. Mluvčí dnes ČTK řekla, že noc byla beze změny, policie nadále místo monitoruje.
Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí". Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které "jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady".
O budoucnosti těžby uhlí jedná tzv. uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu této těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.
Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 rovněž skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, dnes začína tzv. klimakemp. Aktivisté chtějí dnes živými vstupy pozvat na sobotní demonstraci širokou veřejnost.
Související
Greenpeace zakryli dům Rishiho Sunaka. Vadí rozšiřování těžby ropy a plynu
Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina
Greenpeace , Sev.en Energy , Těžba uhlí , Ekologie , most , Karel Havlíček , elektrárny
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě