Případ masivního úhynu ryb v Bečvě řeší policie. Podezření na firmu Agrofertu se nepotvrdilo

Případ ekologické havárie, která zapříčinila masivní úhyn ryb v řece Bečvě, převzali od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) vsetínští kriminalisté. Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý. Na případu se pracuje, řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Lenka Javorková. V práci pokračují rybáři, kteří stále vytahují z řeky uhynulé ryby. Činnost jim komplikuje deštivé počasí. Škody zatím nejsou vyčísleny.

"V tuto chvíli jsme případ předali kriminální policii, která to šetří. Jakékoliv další informace z naší strany by mohly zmařit vyšetřování. Určitě nechceme, abychom kvůli přílišné informovanosti nedošli do cíle," řekla ČTK mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Podotkla, že cílem vyšetřování je usvědčit původce havárie. Práce inspektorů nekončí, celý týden odebírali vzorky. "Hlavní tíhu nyní nesou kriminální policisté ze Vsetína, kteří případ nyní šetří," doplnila Nastoupilová.

Podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové vyšetřování pokračuje. "Nebudeme v tuto chvíli vzhledem k probíhajícímu vyšetřování podrobnější informace sdělovat. Nechme naše kolegy pracovat, až bude ve věci nějaký posun, informace zveřejníme," řekla ČTK Javorková.

Pozornost směřují vyšetřovatelé k Valašskému Meziříčí, první následky ekologické havárie byly totiž zaznamenány u Choryně a Lhotky nad Bečvou, vzdálené od města zhruba šest kilometrů. Valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert, hned v pondělí popřela, že by znečištění šlo od ní. V úterý ji v tiskové zprávě vyloučila jako možného původce havárie i ČIŽP. Výsledky rozborů vody, podle kterých ryby otrávil kyanid, byly oznámeny ve čtvrtek.

Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy po Přerov. Rybáři z vod do kafilerií pořád odvážejí otrávené ryby. "Sběr i nadále pokračuje, ale hatí to bohužel nyní déšť. Na některých místech toku máme kvůli mrtvým rybám záchytné sítě, ale kvůli možnému zvednutí hladiny jsme je museli odstranit," řekl ČTK předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián. "Nemám ještě informaci o tom, že by byl znám viník," doplnil.

Kontaminace se v Bečvě objevila v neděli, postupně od Vsetínska postupovala od Hustopečí nad Bečvou, Teplic nad Bečvou, Hranic, Lipníku nad Bečvou až do Přerova a dál. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad. Kontaminační mrak zanechal spoušť v podobě mrtvé řeky. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let.

Související

Více souvisejících

řeky Česká inspekce životního prostředí Chemikálie Olomoucký kraj

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy