Pilotní projekt pomáhá v Beskydech zadržovat vodu v krajině

Projekt probíhá díky iniciativě Voda pro les, voda pro lidi a ochotě vlastníků lesů a místních obcí financovat obnovu krajiny. Rekultivace probíhá na hliněných přibližovacích cestách, které by v současném stavu oblast odvodňovaly. Přehrazením cest zhruba metrovými výkopy dochází k udržení vody v krajině a jejímu přirozenému vsakování do půdy.

Za úspěšným projektem stojí sdružení Voda pro les, voda pro lidi, které již má za sebou několik projektů zaměřených na revitalizaci. Například loni upravili několik lokací na úbočích Velkého Javorníku, kde probíhala těžba lesa napadeného kůrovcem. Rekultivace se týkala přibližovacích cest, jež sloužily pro pohyb těžké techniky během těžby, ale v nejbližší době není plánováno jejich využití.

Sdružení spolupracuje se Štefanom Val’om, slovenským propagátorem rekultivace nepoužívaných lesních cest vytvářením tůní. Ty jsou vytvářeny uměle za pomoci těžké techniky nebo lidskou silou. Velikost jednotlivých prvků se liší dle jednotlivých lokací, ale jejich hloubka se většinou pohybuje od jednoho do jednoho a půl metru. Tůně zabraňují odtoku dešťové vody po zhutněné půdě a zlepšují její zasakování do hlubších vrstev. Ověřit účinnost tohoto postupu je velmi snadné, neboť se evidentně projevuje již při prvním dešti, kdy jsou vyhloubené jámy plné vody, která by jinak odtekla do údolí.

Voda pro les, voda pro lidi spolupracuje s vlastníky lesů, kterými jsou Lesy ČR, Biskupské lesy či Městské lesy Rožnov. Pilotní projekt, díky němuž se letos podařilo na území CHKO Beskydy zadržet 13 500 m3 krychlových vody, by se neobešel bez finanční podpory AOPK ČR, vlastníků lesů a města Rožnov.

Zpomalení odtoku povrchových vod ze svahů má i druhý efekt. Jednak pomáhá snižovat vliv sucha na krajinu, jednak pomáhá také v případě povodní. Přerušením zhutněných cest, po nichž voda snadno odtéká do údolí, pomáhá snížit vliv prudkých dešťů na hladinu řek. Může se to zdát jako drobnost, ale lesní cesty významnou měrou přispívají k riziku povodní.

Bude zajímavé sledovat, jaké výsledky tento projekt krajině přinese. Minimálně lze očekávat zvýšený výskyt živočichů, jež jsou závislí na tůních a stojaté vodě, jakými jsou typicky žáby. Je chvályhodné, že v současné době, kdy chybí systematický přístup k udržitelnému hospodaření v krajině na úrovni státu, se o to snaží alespoň místní organizace.

Na druhou stranu projekt vyvolal i jistou míru kontroverze. Turisté si stěžují na porušení turistického chodníku, jež byl hlavní příčinou eroze v dané lokalitě. Najdou se i lidé, kteří kritizují tento krajinný zásah a považují ho přinejmenším za neestetický. S jejich pohledem lze souhlasit minimálně v krátkodobém horizontu, nicméně podobně jako vykácené lesy se již následující rok zazelenají travinami a náletovými rostlinami, stejně tak ožije čerstvě obnažená hlína.

Související

Marek Výborný

Odpůrci komunistů se dočkají odškodnění, rozhodla vláda. Vysoké školy si přilepší

Lidé, kteří byli za komunistického režimu nuceni z politických důvodů k opuštění republiky nebo byli šikanováni formou ochranného dohledu, mají dostat od státu jednorázové odškodnění. Dva návrhy zákonů, které jim odškodnění přiznávají, schválila vláda ve středu. Rozhodla také o uvolnění dalších finančních prostředků na mimořádné výdaje související s likvidací následků zářijových povodní, navýšila rozpočet určený na financování veřejných vysokých škol o jednu miliardu korun a zabývala se i problematikou přijetí eura v Česku.

Více souvisejících

Ekologie lesy Beskydy Voda ochrana životního prostředí bagr Stavebnictví

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 46 minutami

Lyžování, ilustrační fotografie.

Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?

Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku. Jejich rozvoj coby sportu v pravém slova smyslu však nastal až v 19. století.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ester Ledecká

Ledecká po sjezdu ve Svatém Antonu získala bronz. Zazářila i Lindsey Vonnová

V rakouském Svatém Antonu se představila ve svém druhém sjezdu sezóny česká reprezentantka Ester Ledecká a dala vzpomenout na své nejlepší výkony v kariéře. Se startovním číslem 27 dojela do cíle na průběžném druhém místě, když za vedoucí Italkou Federicou Brignoneovou zaostala o 18 setin. Nakonec skončila na třetím místě, když ji dokázala porazit se startovním číslem 46 Švýcarka Malorie Blancová. O senzaci se svým způsobem postarala i čtyřicetiletá navrátilkyně a americká legenda Lindsey Vonnová. Se startovním číslem 32 skončila na šestém místě a ukázala všem, že z lyžování rozhodně nic nezapomněla a stále může bojovat s těmi nejlepšími.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci

V Česku pomalu začíná epidemie chřipky. Oficiální hranice 1600 nemocných na sto tisíc lidí sice zatím nepadla, protože hlášená nemocnost akutních respiračních infekcí činí 1416 nemocných, ale epidemiologové a virologové berou v úvahu i předpokládanou míru podhlášenosti respiračních nemocí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Novoroční oběd prezidenta republiky s předsedou vlády na zámku v Lánech (13.01.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel a Fiala se setkali na novoročním obědě. Možná naposledy

Nejdůležitější představitelé českého státu se v pondělí sešli na zámku v Lánech, kde se konal tradiční novoroční oběd prezidenta s premiérem i za účasti manželek. Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) se oba s hlavou státu shodli na tom, že Česko patří na Západ. 

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kreml se chce vyhnout mobilizaci za každou cenu. Cizinci jezdí do Ruska za prací, končí v armádě

Moskva rekrutuje do armády muže z chudých zemí, jako jsou Nepál, Ghana či Kuba. Slibuje jim vysoké výdělky, manuální práci a občanství. Mnozí cizinci však místo práce skončili na frontě. Zatímco propaganda mluví o boji proti americké hegemonii, rekruty motivují spíše finanční potíže – o ideologických důvodech k nástupu do armády nepromluvil žádný z nich.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Nicola Sturgeonová

Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí

Bývalá první ministryně Skotska, Nicola Sturgeonová, oznámila rozvod se svým manželem Peterem Murrellem. Informaci zveřejnila prostřednictvím příspěvku na Instagramu, kde uvedla, že byli již delší dobu odloučeni a nyní se rozhodli svůj rozchod potvrdit veřejnosti. Sturgeonová zdůraznila, že k sobě stále chovají hlubokou úctu a péči, a zároveň oznámila, že k celé záležitosti nebudou poskytovat žádné další komentáře.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Požár

Jak dlouho budou hořet požáry v Los Angeles?

Lesní požáry, které už několik dní sužují Los Angeles, představují jednu z nejničivějších událostí v historii Kalifornie. Požár Palisades, který vypukl v úterý, se do středečního večera rozšířil na plochu přes 17 000 akrů, a spolu s nedalekým požárem Eaton zůstává z velké části neuhasen. Situaci dále komplikují silné větry, které mohou rozšířit existující požáry nebo způsobit nové.

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli

Ukrajina čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli v době, kdy se blíží inaugurace Donalda Trumpa do Bílého domu. Ukrajinské jednotky ztrácejí pozice na několika úsecích fronty, přičemž čelí nedostatku zkušených vojáků a nejistotě ohledně pokračování zahraniční vojenské podpory. Zatímco Kyjev stále opakuje svou touhu po „spravedlivém míru“, možnost získání okupovaných území zpět je prozatím odložena na neurčito, ukazuje analýza CNN.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Donald Trump

Konec globalismu, 5 % HDP na obranu. Co změní nástup Trumpa k moci?

Přístup Donalda Trumpa k zahraniční politice, který často působí jako provokativní či výstřední, ve skutečnosti představuje strategickou snahu o redefinici světového pořádku. Jeho návrhy, jako například získání Grónska nebo požadavek na zvýšení obranných výdajů členských států NATO, mohou působit neortodoxně, ale odrážejí jeho pragmatický a nekompromisní přístup zaměřený na princip „Amerika na prvním místě“.

včera

Arktida

Ledové království centrem geopolitických tahanic. Velmoci v Arktidě svádějí bitvu o křehký ekosystém

Arktida se z dlouho ignorovaného koutu světa stává jednou z klíčových mocenských křižovatek. Tání ledovců otevírá dveře k nevyužitým ložiskům surovin a novým obchodním trasám, na nichž chtějí získat podíl jak tradiční velmoci typu Spojených států a Ruska, tak země s menšími mocenskými ambicemi, jako Kanada nebo Norsko. Do všeho coby „skoro-arktická země“ promlouvá také Čína.

včera

Britský expremiér Johnson: Éra ruského impéria skončila. Putin je zas**** idiot

Bývalý britský premiér Boris Johnson označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „zas**ného idiota“ kvůli jeho imperiálním ambicím. Johnson, známý svou otevřenou podporou Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022, použil tento výraz během rozhovoru pro zpravodajský web Delfi, uvedl server SkyNews.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy