V zemědělství se nemůže razantně škrtat, tvrdí Jurečka

Zemědělství nemůže být oblastí, kde se budou dramaticky ořezávat výdaje, řekl ČTK předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Možností jsou podle něj jiné podpory než jen přímé dotace, například některé dotační prostředky by se mohly osvobodit od daně z příjmu. K tomu, jestli se v nové vládě stane ministrem zemědělství, se nechtěl vyjadřovat.

U evropského rozvojového programu se podle něj bude strana snažit usilovat, aby byla podpora vyšší než současných 35 procent z českých zdrojů.

Podle Jurečky je potřeba většinu zemědělských priorit z programového prohlášení vlády začít plnit v prvním roce až prvních 18 měsících. Jde například právě o rozjezd nového období evropské zemědělské politiky, včetně začátku nových operačních programů.

Dodal, že bude usilovat o vyšší možnosti spolufinancování evropského programu, aby byly také peníze na investice v evropském rozvojovém programu. "Ale zároveň (jako vláda) říkáme, že chceme řádně hospodařit," dodal. Kdyby zemědělské podniky hospodařily stejně jako předchozí vedení státu, tak by podle něj už dávno skončily.

U jednotlivých programů je pak podle něj třeba přehodnotit priority a nastavit dotace tak, aby pomáhaly především nejpostiženějším oborům. Tím je například chov prasat. Naopak se podle něj poměrně dost dávalo peněz v rámci národního programu pro zpracovatele. "U prasat si to na rovinu řekněme, to už není o udržování soběstačnosti, ale o tom, jestli jsme schopni vytvořit podmínky, aby naši zemědělci od této práce nemuseli odcházet, zda příští čtyři roky udržíme ten stav v chovu vepřového jako je dnes, tak si budeme moci gratulovat," dodal.

Stát pak bude muset také řešit přechod chovatelů drůbeže na voliérové nebo halové chovy drůbeže. Bude se také snažit omezit investiční dotace pro firmy, které nemají ani 30 procent ze zemědělské činnosti. Podle něj by ale mělo jít i o přidružené činnosti. Na tyto dotace by se pak neměly podívat společnosti, které mají hlavní obraty například z prodejů zemědělské techniky. V ČR je jako jeden z hlavních prodejců hustopečská společnost Agrotec z holdingu Agrofert, který do roku 2017 patřil současnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Firmě předloni klesly tržby o 210 milionů na 4,37 miliardy korun. Klesl i zisk, a to ze 111 milionů v roce 2018 na předloňských 61 milionů.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) zemědělství Ministerstvo zemědělství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy