Eva Pavlová, Monika Babišová a Robert Neruda. Co víme o partnerech favoritů?

Češi dnes ve 14 hodin začnou vybírat novou hlavu státu, která na Pražském hradě po deseti letech nahradí Miloše Zemana. Od března tak země bude mít také novou první dámu nebo prvního gentlemana. Co víme o partnerech trojice hlavních favoritů?

Monika Babišová

Narodila se v Litoměřicích a její původní příjmení znělo Herodesová. Vystudovala střední ekonomickou školu, obor organizace administrativy. V devatenácti letech se provdala za svoji dětskou lásku. S Babišem se seznámila v roce 1992, když pracovala jako sekretářka obchodní firmy, do které Babiš chodil na schůzky. Oba dva se rozvedli se svými předchozími partnery a v červenci 2017 se vzali. S Babišem má dceru Vivien (2000) a syna Frederika (2004). Z prvního manželství má Babiš ještě dceru Adrianu Bobekovou (1979) a syna Andreje (1983).

Věnuje se interiérovému designu, navrhovala například interiér restaurace Paloma ve Francii, kterou její partner vlastnil. V roce 2011 založila Nadaci Agrofert, která se zaměřuje především na finanční podporu nekomerčních právnických osob, kterým přispívá na rozvoj jejich aktivit. Od roku 2017 provozuje společný projekt s Českou filharmonií nazvaný Hudba do škol, který podporuje učitele hudební výchovy v jejich práci, o dva roky později se stala ambasadorkou projektu Kopretina Nadace pro výzkum rakoviny ČR, který se zabývá prevencí rakoviny děložního čípku.

Babišová byla původně obviněna spolu se svým manželem v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, státní zástupce ale její stíhání v roce 2019 zastavil. Babišová poté jako svědkyně odmítla vypovídat na policii i u soudu.

Robert Neruda

Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Je specialistou na právo hospodářské soutěže a veřejné podpory. V letech 2000 až 2003 a poté znovu od roku 2005 do 2010 pracoval v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, několik let zde byl prvním místopředsedou. V letech 2004 až 2005 byl asistentem soudce Nejvyššího správního soudu. Je spoluautorem komentářů k soutěžnímu zákonu či zákonu o veřejných zakázkách a napsal několik desítek odborných článků. Nyní působí v advokátní kanceláři Havel & Partners, kde je jedním ze spolumajitelů a jednatelů a šéfuje týmu soutěžních právníků a ekonomů. V roce 2018 neúspěšně kandidoval za sdružení Kuřimáci.cz do zastupitelstva města Kuřim. O dva roky později spoluzaložil platformu Rozumné právo. S Nerudovou má syny Filipa (2006) a Daniela (2012).

Eva Pavlová

Narodila se v Šumperku, v letech 1986 a 1990 vystudovala Vysokou vojenskou pedagogickou školu v Bratislavě. Je podplukovnicí v záloze. Se svým současným mužem se poznali v polovině 80. let na základně v Prostějově a vzali se v roce 2004. V době, kdy byl její muž náčelníkem Generálního štábu Armády ČR (2012-2015), působila ve štábu jako komunikátorka se zahraničními vojenskými a leteckými přidělenci v ČR. Poté pracovala mimo jiné jako asistentka mediačního centra Manofi a byla zvolena do zastupitelstva obce Černouček na Litoměřicku, v letošních komunálních volbách mandát obhájila. Z předchozího manželství má dceru Evu (1992), generál Pavel má z prvního manželství syny Jana (1990) a Petra (1993).

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 4 hodinami

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

před 5 hodinami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil

Na letošním summitu COP29 se rozvinula diskuse o různých přístupech k boji proti klimatické změně. V projevu maďarského premiéra Viktora Orbána a britského premiéra Keira Starmera se odrazily odlišné názory na to, jak by měly země přistupovat ke snižování emisí a k otázkám udržitelného rozvoje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy