Kandidáti na prezidenta: Česká republika by měla vydávat dvě procenta HDP na obranné výdaje

Česká republika by měla vydávat dvě procenta HDP na obranné výdaje. Jsou o tom přesvědčeni téměř všichni kandidáti na prezidenta, kteří odpověděli na anketu ČTK. Někteří zároveň upozorňují na nutnost efektivního vynakládání peněz na zbrojení. Vydávat dvě procenta svého HDP na obranu se ČR zavázalo v NATO. Příští rok by Česko podle návrhu rozpočtu mělo dosáhnout asi 1,5 procenta.

Podle bývalého vysokého představitele české armády a NATO Petra Pavla je potřeba výdaje na zbrojení zvýšit, ale nestačí se jen soustředit na číslo dvě procenta HDP. "To číslo je jen vodítko. Cílem není utratit peníze, ale mít armádu, která bude dostatečně moderní a schopná, aby splnila úkoly, které od ní očekáváme," poznamenal. Je sice důležité podle něj tento závazek naplnit, ale ještě důležitější je naplnit jeho věcný obsah.

Bývalá rektorka Danuše Nerudová je přesvědčena o tom, že nejlepší reakcí na vývoj bezpečnostní situace v Evropě je začít plnit spojenecké závazky a být aktivním členem NATO. Upozornila na to, že Česko se dlouhodobě umisťuje mezi členskými zeměmi s nejnižším podílem vynakládaných prostředků vůči HDP na obranu. "Měli bychom cílit alespoň na hranici dvou procent HDP a v rozpočtu najít potřebné peníze," uvedla. Zároveň je podle ní klíčové, aby investice do obranyschopnosti byly efektivní, šly do moderní techniky a realizace veřejných zakázek netrvala roky. "Naše armáda si zaslouží to nejlepší vybavení," doplnila.

"Výdaje na armádu ve výši dvou procent HDP jsou závazkem ČR při vstupu do NATO. Pokud se ČR k něčemu zaváže, měla by to plnit," uvedl odborový předák Josef Středula.

Plnění mezinárodních závazků považuje za samozřejmé i podnikatel Karel Janeček. "Musíme být ale maximálně efektivní, obzvláště nyní, když je ekonomická krize tak závažná. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Nejde o celkovou sumu, ale o to, aby to bylo důkladně promyšlené," napsal. Česko podle něj musí jít moderní a chytrou cestou a peníze utrácet na základě dlouhodobé strategie, která bude vycházet například z členství v NATO.

Senátor Marek Hilšer podotkl, že válka o Ukrajinu a její výsledek ovlivní budoucí podobu válčení a Česko na ni musí být adekvátně připraveno. Poznamenal, že plnění závazku věnovat na obranu dvě procenta HDP podporuje dlouhodobě. "K zajištění bezpečnosti státu a zapojení do kolektivní obrany v rámci NATO je však nutné přistupovat koncepčně," uvedl. Nová národní bezpečnostní strategie a nová obranná strategie se podle něj připravují. "Teprve od nich se má odvíjet další výstavba a rozvoj sil české armády jako hlavní vodítko akvizičního procesu," dodal.

Se zvyšováním výdajů na obranu souhlasí i senátor Pavel Fischer. Poukázal na rostoucí ceny energie, oceli a dalších surovin i na chybějící strategické zásoby munice, materiálu nebo výzbroje, stejně jako na nadcházející modernizaci. "Proto doporučuji další zvyšování. Upřesňuji, že kdybychom nebyli součástí NATO, dnes by naše výdaje dosahovaly možná šesti procent HDP," poznamenal. "Měli bychom proto občany odpovědně informovat o tom, že bezpečnostní prostředí se výrazně zhoršilo a naše odpověď na agresi Ruska musí být věrohodná," doplnil.

Výdaje na obranu by naopak snížila bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Uvedla, že je pacifistka, mír považuje za nejvyšší hodnotu a podporuje mírovou organizaci HWPL. Chtěla by výdaje na zbrojení snížit na jedno procento HDP a jedním procentem HDP podpořit výdaje na mír pro činnost HWPL.

ČTK anketou oslovila prezidentské kandidáty, kteří potvrdili zájem zúčastnit se prezidentské volby a v předvolebních průzkumech agentur začleněných ve Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR získali minimálně tříprocentní podporu účastníků výzkumu.

Související

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.
Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Více souvisejících

Česká republika NATO Petr Pavel Danuše Nerudová Pavel Fischer Marek Hilšer

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se po víkendu oteplí. Teploty vyrostou nad nulu

Příští týden bude bude oproti uplynulým dnům citelně teplejší. Denní maxima porostou až k 9 °C, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy