Konference Česko a Ukrajina. Hovořilo se o integraci studentů, pokračování války i o cestě Ukrajiny do EU

Na Fakultě společenských věd Univerzity Karlovy v Praze experti hodnotili rok od invaze Ruska na Ukrajinu. Podle děkana válka znamenala moment, který ověřil schopnost univerzity rychle reagovat na krizi. Rektorka zase vyzdvihla rychlost integrace stovek ukrajinských studentů. Pozvaní hosté a konferenci hovořili také o nové fázi ruské ofenzívy, jednání o míru nebo postavení Česka v rámci Evropy.

Celou konferenci uvedl děkan FSV Tomáš Karásek. „Touto konferencí si připomínáme velice smutné výročí, které pro nás bylo systémovým šokem. Nesmírně si vážím toho, co univerzita podniká. Krize nám ukázala, jak moc jsme schopni pomáhat.“ 

Jeho slova potvrdila rektorka hostitelské fakulty Milena Králíčkova s tím, že se univerzita snažila na invazi reagovat rychle. Od té doby nejstarší česká vysoká škola přijala stovky ukrajinských studentů. „Mohli pokračovat tam, kde studia na Ukrajině zanechali. Domov a pracovní uplatnění zde našli i akademici a akademičky z válkou postižené země,“ nastínila.  

Rychle se přizpůsobil také Ústav jazykové přípravy UK. Během několika měsíců umožnil integraci studentů do různých oborů na vysoké škole. „Vytvořili jsme European Partnership Univesity Cluster, kde jsme ve spolupráci s ministerstvem zahraničí pomohli spojit univerzity ze zemí Východního partnerství a členských zemí Evropské unie. Dokážeme společně pomáhat a efektivně zapojovat ukrajinské univerzity,“ vylíčila Králíčková.  

Představila vznik Expertní skupiny pro Ukrajinu, jejíž činnost následně vysvětlil děkan FSV Tomáš Karásek. „Smyslem celofakultní expertní skupiny je přispět svými stanovisky do probíhajících veřejných debat. Do skupiny byli proto záměrně přizváni akademici a akademičky zastupující různé vědní disciplíny, od mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií přes východoevropská studia či veřejnou a sociální politiku pro mediální studia.“ 

Základním typem výstupů ESU jsou policy briefs, což jsou stručné a informačně hutné studie zaměřené na aktuální výzvy, postupně vytvořené vývojem na Ukrajině. „Jejich součástí je vždy i konkrétní doporučení pro Českou republiku, její instituce, orgány či zde působí organizace,“ doplnil Karásek.  

Jsme Ukrajině vděční za její odpor, zaznělo z úst náměstka šéfa diplomacie. ČR má napříč Evropou unikátní postavení 

Konferenci jako host navštívil náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák. Hovořil o vedoucí pozici České republiky mezi pomáhajícími zeměmi a konkrétních oblastech, v nichž Praha Kyjevu od začátku ruské invaze asistovala.  

„Všichni z nás si pamatují od rodičů nebo prarodičů vyprávění o vpádu vojsk Varšavské smlouvy ze dne 21. srpna 1968. Já si živě pamatuji, co jsem dělal a kde jsem stál, když byla 11. září 2001 napadena Dvojčata v New Yorku. Většina z vás si zase pamatuje moment, kdy jste se dozvěděli, že Rusko napadlo Ukrajinu,“ nastínil Kozák.  

V průběhu let 2020 a 2021 Rusko stupňovalo napětí a nepřátelskou rétoriku. Zvyšovalo své požadavky, které byly pro Českou republiku a její spojence neakceptovatelné. „Rusko napadalo suverenitu nás a dalších spojeneckých států. Usilovali jsme o odvrácení agrese, ruské vedení ale už bylo rozhodnuto pro ozbrojený konflikt,“ připomněl. 

Kyjev má jednat o míru, až se bude cítit. Břímě leží na Ukrajině a naším úkolem je pomáhat, shodují se diplomaté  

Posledních několik týdnů se napříč médii a akademickou obcí vyskytují obavy o nové fázi ruské ofenzívy, kterou šéf Kremlu Vladimir Putin teoreticky může rozpoutat při příležitosti prvního výročí od začátku invaze na Ukrajinu. Čeští diplomaté za Ukrajinou vytrvale stojí. 

Podle náměstka ministra zahraničních věcí Jiřího Kozáka Moskva využívá agresivní rétoriku a výhrůžky k eskalaci situace. „Slýcháme výzvy k míru z obou stran. Jsme často obviňováni, že podporou utrpení jen prodlužujeme. S tím nesouhlasím. Ukončení války je plně v rukou Ruska, které zpochybňuje právo země na existenci a neprávem anektovalo 15 procent jejího území. Válka skončí stažením ruských vojsk,“ vyjmenoval. 

Stálá zástupkyně České republiky při Politickém a bezpečnostním výboru Evropské unie Jitka Látal Znamenáčková doporučuje, aby se na ukrajinské vedení příliš netlačilo. „Budoucnost konfliktu bude taková, jakou ji chceme mít. Ukrajina přechází od ruského vlivu k evropskému a napojuje se na pupeční šňůru také díky svému kandidátskému statusu,“ komentovala. Břímě však leží na Ukrajině, její vládě a prezidentovi. 

Kandidátský status pro Ukrajinu je levný politický slib, míní odborník. Vztahy Bruselu a Kyjeva čeká formalizace a rozsáhlá jednání 

Ukrajinu na cestě do Evropské unie čekají mnohá úskalí. Experti předpokládají dlouhá jednání, která v konečném důsledku ani nemusí vést ke vstupu. Stálá zástupkyně ČR v Bruselu vnímá nutnost propojení evropského a ukrajinského vnitřního trhu. 

Zvláštní zmocněnec české diplomacie pro otázky Východního partnerství Jan Marian upozornil na složitost procesu rozšiřování Evropské unie. Ukrajinci jsou dnes v pozici, kdy chtějí silné kroky od svých evropských spojenců a dostávají je.  

„Náš úkol v rámci Východního partnerství je obecně pomoct Ukrajině co nejvíce v přibližování k Evropské unii. Myslíme ale také na ostatní země partnerství,“ vylíčil zmocněnec. Konkrétně jde o případy Moldavska a Gruzie. Na Kišiněv se na evropské úrovni momentálně velmi myslí a Česko za něj podle Mariana lobbuje. 

Podrobné reportáže z jednotlivých panelů najdete na serveru EuroZprávy.cz ve středu 22. února.

Související

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV. Analýza

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

Více souvisejících

Ukrajina Česká republika Univerzita Karlova studenti

Aktuálně se děje

před 3 minutami

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?

Vzhledem k blížícímu se startu nové sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Chance ligy, jenž je naplánován již na pátek 18. července, se v těchto dnech a týdnech připravují prvoligové kluby na svých soustředěních a úřadující český mistr Slavia Praha není výjimkou. Dosud přivedla mnoho zajímavých posil v čele s Michalem Sadílkem a Japoncem se zkušenostmi z anglické Premier League Daikim Hašiokou. V současnosti však řeší trable s další posilou Dominikem Javorčekem a čile se také mluví o možném odchodu El Hadjiho Malicka Dioufa. Poslední dny pak také o zájmu o služby samotného kouče Jindřicha Trpišovského.

před 42 minutami

Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí

Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

Palestina, pásmo Gazy

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin

Izrael plánuje výstavbu „humanitárního města“ v Rafahu na jihu pásma Gazy pro statisíce palestinských uprchlíků. Podle ministra obrany Israela Katze má jít o uzavřenou zónu, kterou budou spravovat mezinárodní orgány a Palestinci nebudou moci odejít. Projekt, inspirovaný návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na přesídlení Palestinců do jiných zemí, čelí ostré kritice. Podle právníka by mohl představovat válečný zločin, proti se postavila i Británie s Katarem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

před 4 hodinami

Alena Schillerová

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

před 5 hodinami

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Americký prezident Donald Trump podle nahrávky z loňského fundraisingu v minulosti pohrozil ruskému vůdci Vladimiru Putinovi bombardováním Moskvy, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu. USA sice disponují schopností takový útok provést, ale ruská vojenská doktrína připouští jadernou reakci na ohrožení hlavního města. Jakýkoli konvenční úder by tak mohl vést k jaderné eskalaci. Trumpova slova tak zjevně byla především cílenou součástí kampaně před dárci. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

před 7 hodinami

Ústavní soud

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo

Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona. 

před 7 hodinami

Ničivé povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění

Pátrání po 173 pohřešovaných po ničivé povodni v Texasu pokračuje, obětí je zatím 111. Mezi mrtvými je i nejméně 30 dětí, většina z letního tábora Camp Mystic, který byl povodní zasažen nejtvrději. Přestože inspekce jen dva dny před tragédií potvrdila bezpečnostní připravenost tábora, náhlé stoupnutí hladiny, výpadek proudu a absence mobilních telefonů znemožnily včasné varování a evakuaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin a Donald Trump

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.

před 8 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině.

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky

Rusko podniklo dosud největší letecký útok na Ukrajinu od začátku invaze. Terčem bylo především město Luck, kde podle úřadů ohrozilo civilisty přes 50 dronů a raket. Útoky zasáhly i Kyjev a další města. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila stovky dronů a střel. Do pohotovosti byly uvedeny i polské stíhačky. USA už včera kvůli silným útokům oznámily dodávky nových zbraní. Prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že Ukrajinci se „musí umět bránit“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy