Na Fakultě společenských věd Univerzity Karlovy v Praze experti hodnotili rok od invaze Ruska na Ukrajinu. Podle děkana válka znamenala moment, který ověřil schopnost univerzity rychle reagovat na krizi. Rektorka zase vyzdvihla rychlost integrace stovek ukrajinských studentů. Pozvaní hosté a konferenci hovořili také o nové fázi ruské ofenzívy, jednání o míru nebo postavení Česka v rámci Evropy.
Celou konferenci uvedl děkan FSV Tomáš Karásek. „Touto konferencí si připomínáme velice smutné výročí, které pro nás bylo systémovým šokem. Nesmírně si vážím toho, co univerzita podniká. Krize nám ukázala, jak moc jsme schopni pomáhat.“
Jeho slova potvrdila rektorka hostitelské fakulty Milena Králíčkova s tím, že se univerzita snažila na invazi reagovat rychle. Od té doby nejstarší česká vysoká škola přijala stovky ukrajinských studentů. „Mohli pokračovat tam, kde studia na Ukrajině zanechali. Domov a pracovní uplatnění zde našli i akademici a akademičky z válkou postižené země,“ nastínila.
Rychle se přizpůsobil také Ústav jazykové přípravy UK. Během několika měsíců umožnil integraci studentů do různých oborů na vysoké škole. „Vytvořili jsme European Partnership Univesity Cluster, kde jsme ve spolupráci s ministerstvem zahraničí pomohli spojit univerzity ze zemí Východního partnerství a členských zemí Evropské unie. Dokážeme společně pomáhat a efektivně zapojovat ukrajinské univerzity,“ vylíčila Králíčková.
Představila vznik Expertní skupiny pro Ukrajinu, jejíž činnost následně vysvětlil děkan FSV Tomáš Karásek. „Smyslem celofakultní expertní skupiny je přispět svými stanovisky do probíhajících veřejných debat. Do skupiny byli proto záměrně přizváni akademici a akademičky zastupující různé vědní disciplíny, od mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií přes východoevropská studia či veřejnou a sociální politiku pro mediální studia.“
Základním typem výstupů ESU jsou policy briefs, což jsou stručné a informačně hutné studie zaměřené na aktuální výzvy, postupně vytvořené vývojem na Ukrajině. „Jejich součástí je vždy i konkrétní doporučení pro Českou republiku, její instituce, orgány či zde působí organizace,“ doplnil Karásek.
Jsme Ukrajině vděční za její odpor, zaznělo z úst náměstka šéfa diplomacie. ČR má napříč Evropou unikátní postavení
Konferenci jako host navštívil náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák. Hovořil o vedoucí pozici České republiky mezi pomáhajícími zeměmi a konkrétních oblastech, v nichž Praha Kyjevu od začátku ruské invaze asistovala.
„Všichni z nás si pamatují od rodičů nebo prarodičů vyprávění o vpádu vojsk Varšavské smlouvy ze dne 21. srpna 1968. Já si živě pamatuji, co jsem dělal a kde jsem stál, když byla 11. září 2001 napadena Dvojčata v New Yorku. Většina z vás si zase pamatuje moment, kdy jste se dozvěděli, že Rusko napadlo Ukrajinu,“ nastínil Kozák.
V průběhu let 2020 a 2021 Rusko stupňovalo napětí a nepřátelskou rétoriku. Zvyšovalo své požadavky, které byly pro Českou republiku a její spojence neakceptovatelné. „Rusko napadalo suverenitu nás a dalších spojeneckých států. Usilovali jsme o odvrácení agrese, ruské vedení ale už bylo rozhodnuto pro ozbrojený konflikt,“ připomněl.
Kyjev má jednat o míru, až se bude cítit. Břímě leží na Ukrajině a naším úkolem je pomáhat, shodují se diplomaté
Posledních několik týdnů se napříč médii a akademickou obcí vyskytují obavy o nové fázi ruské ofenzívy, kterou šéf Kremlu Vladimir Putin teoreticky může rozpoutat při příležitosti prvního výročí od začátku invaze na Ukrajinu. Čeští diplomaté za Ukrajinou vytrvale stojí.
Podle náměstka ministra zahraničních věcí Jiřího Kozáka Moskva využívá agresivní rétoriku a výhrůžky k eskalaci situace. „Slýcháme výzvy k míru z obou stran. Jsme často obviňováni, že podporou utrpení jen prodlužujeme. S tím nesouhlasím. Ukončení války je plně v rukou Ruska, které zpochybňuje právo země na existenci a neprávem anektovalo 15 procent jejího území. Válka skončí stažením ruských vojsk,“ vyjmenoval.
Stálá zástupkyně České republiky při Politickém a bezpečnostním výboru Evropské unie Jitka Látal Znamenáčková doporučuje, aby se na ukrajinské vedení příliš netlačilo. „Budoucnost konfliktu bude taková, jakou ji chceme mít. Ukrajina přechází od ruského vlivu k evropskému a napojuje se na pupeční šňůru také díky svému kandidátskému statusu,“ komentovala. Břímě však leží na Ukrajině, její vládě a prezidentovi.
Kandidátský status pro Ukrajinu je levný politický slib, míní odborník. Vztahy Bruselu a Kyjeva čeká formalizace a rozsáhlá jednání
Ukrajinu na cestě do Evropské unie čekají mnohá úskalí. Experti předpokládají dlouhá jednání, která v konečném důsledku ani nemusí vést ke vstupu. Stálá zástupkyně ČR v Bruselu vnímá nutnost propojení evropského a ukrajinského vnitřního trhu.
Zvláštní zmocněnec české diplomacie pro otázky Východního partnerství Jan Marian upozornil na složitost procesu rozšiřování Evropské unie. Ukrajinci jsou dnes v pozici, kdy chtějí silné kroky od svých evropských spojenců a dostávají je.
„Náš úkol v rámci Východního partnerství je obecně pomoct Ukrajině co nejvíce v přibližování k Evropské unii. Myslíme ale také na ostatní země partnerství,“ vylíčil zmocněnec. Konkrétně jde o případy Moldavska a Gruzie. Na Kišiněv se na evropské úrovni momentálně velmi myslí a Česko za něj podle Mariana lobbuje.
Podrobné reportáže z jednotlivých panelů najdete na serveru EuroZprávy.cz ve středu 22. února.
Související
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
Ukrajina , Česká republika , Univerzita Karlova , studenti
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák