Ministerstvo vnitra dostane na podporu uprchlíků z Ukrajiny 357 milionů korun

Dětský fond OSN (UNICEF) věnuje ministerstvu vnitra téměř 357 milionů korun na podporu lidí, kteří uprchli z Ukrajiny před válkou. V tiskové zprávě to dnes oznámila mluvčí ministerstva Klára Dlubalová. Peníze chce resort využít například na posílení integračních a informačních center.

Pomoc od Dětského fondu OSN podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) jednoznačně ukázala, že Česká republika není na uprchlickou krizi sama. "Podpora, kterou obdržíme od UNICEF, nám významně pomůže vyztužit systém, který se sice osvědčil a zafungoval, nicméně není stavěn na enormní zátěž uprchlíků, jakou v této době zažíváme," uvedl ministr.

Expertní a finanční podpora od UNICEF podle Dlubalové pokrývá tři oblasti. První je posílení 18 center na podporu integrace cizinců, a to i za pomoci neziskových organizací a dalších lokálních subjektů. Druhou představuje posílení a vybudování dalších kapacit pro poskytování informací. Třetí zvažovanou oblastí je podle Dlubalové posílení kapacit nestátních neziskových organizací, které s cizinci pracují na pobočkách ministerstva vnitra.

"Naše partnerství s ministerstvem vnitra je zásadním krokem k posílení integrovaných služeb pro uprchlíky," uvedla vedoucí Kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR Julija Olijnyková. Prostřednictvím partnerství chce UNICEF podpořit děti a rodiny a zajistit jim přístup k psychiatrické a psychosociální podpoře či právnímu a sociálnímu poradenství. "Důležitým rysem tohoto partnerství je zapojení nevládního sektoru, který hraje zásadní roli při pomoci uprchlíkům, chápe a řeší jejich potřeby," dodala Olijnyková

Od únorového vpádu ruské armády na Ukrajinu dosud Česko vydalo 466.937 dočasných víz, která jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Zhruba pětina ukrajinských uprchlíků se podle odhadů ministerstva vnitra už z Česka vrátila domů. S nastupující zimou se zase mohou do zahraničí vydat Ukrajinci, které ruské útoky na infrastrukturu připravily o teplo, elektřinu a vodu.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci UNICEF Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové

Podle prognózy britské meteorologické služby Met Office bude rok 2025 jedním z tří nejteplejších let v historii měření globální průměrné teploty. Předpokládá se, že za ním budou pouze roky 2024 a 2023, přičemž právě rok 2024 má být rekordně nejteplejším rokem vůbec.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy