Změní Češi postoj k euru? Mohla by pomoci řecká krize, tvrdí Prouza

Praha - Podle slov státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy může řecká krize paradoxně zlepšit pohled Čechů na eurozónu. A to i případě, že se Atény vrátí k drachmě. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP.

"Ukáže to, že systém je nastaven dobře, že jedna nemocná země nenakazí všechny ostatní," řekl Prouza. Eurozóna je podle něho silnější než v minulosti, kdy ekonomické problémy jižních států dopadly i na další země.

Většina Čechů podle průzkumů dlouhodobě odmítá přijmout euro. Prouza soudí, že za tímto postojem nejsou fakta, ale záporné emoce, jež lze měnit jen obtížně. "Eurozóna funguje, je silná, je to výrazně lepší aranžmá než mít 19 jednotlivých měn místo jedné," zdůraznil Prouza.

Pokud se Řekové v dnešním referendu vysloví výrazně pro dohodu, podle Prouzy to povede k pádu Tsiprasovy vlády. Ta nová pak bude mít mandát dohodu uzavřít. Pokud Řekové řeknou "ne", Prouza si prý nedovede představit, že by Evropská centrální banka dál financovala řecký bankovní sektor.

Postup věřitelů není podle Prouzy vydíráním, jde podle něho o standardní kroky. Jiné země ale podle státního tajemníka splnily to, co slíbili. "Řecko jediné má pocit, že nemusí dodržovat sliby," uvedl Prouza.

Jak ukázal červnový průzkum společnosti SANEP, 72,6% dotázaných by dnes hlasovalo v případném všelidovém referendu proti vstupu ČR do eurozóny a přijetí společné evropské měny euro. Nadpoloviční většina domácí populace (54,4%) by pak aktuálně hlasovala v případném referendu proti vstupu ČR do EU. V porovnání s výsledky průzkumu společnosti SANEP provedeném v říjnu 2011 se ukazuje mírně sílící negativní postoj domácí veřejnosti, jak vůči euru, tak vůči EU.

V otázce vstupu ČR do eurozóny a přijetí společné evropské měny, 21,5% respondentů souhlasí s názorem, že by ČR nikdy neměla přijmout euro. S názorem, že by ČR měla počkat na další vývoj v EU a problémových zemích jako např. Řecku, vyjádřilo souhlas 18,4% dotázaných, a názor, že by ČR měla vystoupit z EU, sdílí 15,7% dotázaných. I v této otázce tak jednoznačně převládá volba názorů, které jsou, jak vůči přijetí eura, tak i vůči samotné EU negativní.

Související

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz

Zaměstnavatelé plánují omezit zaměstnanecké benefity, hlavně ty méně rozšířené

V reakci na konsolidační balíček dvě pětiny zaměstnavatelů sníží výši poskytovaných zaměstnaneckých benefitů nebo omezí jejich počet. Omezovat se budou hlavně víceúčelové programy a méně rozšířené benefity, jako jsou finanční příspěvky při výročích, odchodu do důchodu nebo svatbě, ale i různé vzdělávací programy. Vyplývá to ze šetření, které mezi podniky napříč obory a regiony realizovala Hospodářská komora. Ta má také obavu, aby omezováním benefitů v podnicích nebyl ohrožen rozvoj tzv. zdravotních benefitů, které díky své preventivní funkci dosud přispívaly ke snižování nákladů zdravotního systému.

Více souvisejících

Tomáš Prouza (ekonom) EU (Evropská unie) Řecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy