Praha - Migrační krize v Evropě už totiž trvá téměř dva roky a řešení je stále v nedohlednu. Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové ale situace může být horší, než se zdá. Evropa totiž nemá pod kontrolou své hranice a tím, že nemá pod kontrolou migrační toky, vlastně ani neví, kolik lidí do Evropy přišlo.
Evropské země by podle ní měly získat kontrolu nad schengenskými hranicemi a nad migračními toky, a to s konkrétními kroky a s konkrétními termíny. "Migrační krize už totiž trvá téměř dva roky. Tolik jsme to nepozorovali, protože se to odehrávalo na březích Itálie a netýkalo se nás to tak bezprostředně jako východní trasa, ale kritická situace trvá již téměř dva roky. Očekávám, že evropští lídři a představitelé Evropské unie přijdou s již konkrétními nástroji, jak získat pod kontrolu schengenskou hranici," uvedla pro Českou televizi.
"Má být ustanovena společná pohraniční stráž, která bude spolupracovat společně s národními pohraničními strážemi. Byly totiž velké otazníky nad tím, jak věci fungují v případě Řecka. Kolik se tam dalo prostředků, jak byly využity. Je proto důležité mít současně s navýšením prostředků také celoevropskou kontrolu nad tím, jak jsou využívány a jak je naše společná hranice kontrolována," dodala.
Evropa má být podle ní v jakémsi krizovém řízení, kdy si má určit, co je prioritou. "Do pozadí mají jít některé jiné otázky, které jsou diskutovány. Nechci podceňovat otázku společného digitálního trhu, ale Evropská unie musí mít hlavně kontrolu nad svými hranicemi. Hranice jsou jedním z hlavních atributů státu. My nemůžeme rezignovat na to, abychom věděli, kdo do Evropy přichází. Ale necháváme tomu v posledních měsících mimořádné živelný průběh," připustila.
Přiznává, že Evropa nemá pod kontrolou migrační toky, které přichází. "Zásadní podmínkou je, aby všichni, kteří přijdou, byli identifikováni a registrováni. Aby byli vráceni ti, u kterých je zřejmé, že jsou ekonomickými migranty. Těch je zhruba 40 – 60 procent. Ti by vůbec neměli být vpuštěni na území Evropské unie. To, co jste citoval, je opravdu znepokojující. Evropa tím, že nemá pod kontrolou své hranice a tím, že nemá pod kontrolou migrační toky, vlastně ani neví, kolik lidí do Evropy přišlo. To je nepřijatelné," dodala poslankyně.
Související
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
uprchlíci , EU (Evropská unie) , Helena Langšádlová
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
před 1 hodinou
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
před 2 hodinami
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
před 3 hodinami
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
před 3 hodinami
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
před 4 hodinami
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
před 6 hodinami
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
Dnešek přinese do České republiky letní charakter počasí, který doprovodí vysoké teploty, avšak vývoj v odpoledních hodinách může částečně ovlivnit jeden specifický atmosférický jev.
Zdroj: Libor Novák