ROZHOVOR | Změna daní dle ČSSD? Ekonom vysvětluje, co nás brzy může potkat

ROZHOVOR - ČSSD představila své plány týkající se změny daňového systému. Kromě bankovní daně mluví o progresivním zdanění firem i fyzických osob. Jak ale poukazuje ekonom Ing. Štěpán Křeček, MBA z Vysoké školy ekonomické, Česká republika má už teď druhý nejsložitější daňový systém v rámci Evropské unie.

ČSSD oznámila, že by ráda zavedla čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Podle premiéra Sobotky je „daňová progrese nástrojem solidarity mezi bohatšími a chudšími a mezi velkými a malými“. Co na tento nápad říkáte?

Progresivní zdanění je v evropském kontextu relativně běžné. Dokonce i český daňový systém je progresivní, což je způsobeno odpočitatelnými položkami a solidární přirážkou k dani. Další prohlubování progrese by zvýšilo rovnostářství v České republice. Mohlo by též vyvolat určitou demotivaci u kvalifikovaných pracovníků.

Problém progresivního zdanění tkví v jeho složitosti. Již dnes má Česká republika druhý nejsložitější daňový systém v rámci Evropské unie. Zavádění různých pásem a sazeb ještě více znepřehlední celý daňový systém.

Pro koho by bylo takové zdanění nejvýhodnější a komu by naopak ublížilo?

Dle návrhu ČSSD by progresivní zdanění zvýhodnilo pracující lidi s příjmem do 50 000 Kč. Lidé s vyšším příjmem by začali na daních odvádět více.

Zatímco lidé s nižšími příjmy by si polepšili přibližně o 1 000 Kč měsíčně, lidé s vyššími příjmy by přišli o výrazně vyšší částky. Například u průměrného lékaře to dělá ztrátu cca 5 000 Kč měsíčně. 

Například ODS, která s progresivním zdaněním nesouhlasí, oponuje, že český daňový systém naopak potřebuje hlavně zjednodušení a stabilitu. Souhlasíte s tímto argumentem?

S tímto argumentem nelze nesouhlasit. Asi jen daňový poradci si přejí, aby daňový systém byl složitý a nestabilní. V zájmu všech ostatních je, aby se v systému vyznali a nemuseli každý rok studovat, co se zas změnilo.

Ve kterých zemích progresivní systém funguje? A dá se říci, jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody?

Zjednodušeně lze říci, že v bohatých státech je progresivní zdanění běžné. Daňové systémy těchto států se zaměřují na redistribuční a stabilizační funkce. Naopak v zemích, které se snaží vyspělé ekonomiky dohánět, se běžně využívá tzv. rovná daň. Zde jsou důležité především stimulační a fiskální funkce daní.

Progresivní zdanění je výhodné v tom, že zvyšuje rovnost ve společnosti. Na druhou stranu zase snižuje motivaci lidí k dodatečné práci. Pro nastavení optimálního daňového systému je tedy důležité si uvědomit, čeho chceme dosáhnout. Jestli nám jde spíše o odstraňování sociálních problémů nebo o dosažení rychlého hospodářského růstu. 

Z jaké evropské země bychom si ohledně daňové politiky měli vzít příklad? 

Různé studie se shodují, že daňové systémy dobře fungují v Irsku, Dánsku, Norsku, Švýcarsku, Finsku či Velké Británii. Mimo Evropu jsou chváleny země jako Kanada, Nový Zéland či Korea. V těchto zemích se můžeme inspirovat. Pro aplikaci v České republice však musíme zohlednit místní specifika a výkon ekonomiky.

Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem, záleželo by na výši zisku. Není to tak trochu „trest“ za to, že jsou firmy úspěšné?

V zásadě to tak je. Princip je podobný jako u progresivního zdanění příjmů fyzických osob, ale dopady jsou horší. Zatímco progresivní zdanění u občanů přerozděluje bohatství v rámci společnosti, progresivní zdanění u firem má dopady na celou zemi v porovnání se zahraničím. Jestliže velké korporace budou zdaňovány vyšší sazbou, bude pro ně méně výhodné investovat do České republiky. To může vést k výpadku investic a tedy i ke snížení růstu celé ekonomiky.

V kontextu investičních pobídek pro velké firmy pak toto opatření nedává smysl. Proč bychom na jedné straně měli firmám dávat daňové prázdniny a na druhé straně jim zvyšovat daně? Aby výhody měli jen vyvolení a politici o tom všem mohli rozhodovat.

Současně ČSSD navrhla bankovní daň. Co soudíte o ní? 

Bankovní daní se ČSSD snaží získat dodatečné příjmy do státního rozpočtu a to ze sektoru, který není mezi lidmi moc oblíbený. Řekl bych, že politicky je to trefa do černého. Jako ekonom jsem však k podobným opatřením skeptický. Zvýšené náklady bank by totiž nehradili jen banky, ale také jejich klienti. To je dáno nízkou flexibilitou Čechů, kteří raději snesou o pár korun vyšší bankovní poplatky, než aby změnili svou banku, číslo účtu, heslo k platební kartě a internetovému bankovnictví a to vše ještě doprovodili změnou trvalých příkazů a nutností najít si nové pobočky a bankomaty ve svém okolí.

Související

Monika Brausenbauch Meislová Rozhovor

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 
Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

rozhovor Štěpán Křeček Daně ČSSD

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Lodní doprava, ilustrační foto

Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu

Turecko se pokouší o obnovení tvz. černomořské obilné iniciativy, která do loňského léta umožňovala přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na summitu NATO ve Washingtonu, informuje agentura Reuters.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Přísliby NATO Ukrajině nedosahují úrovně potřebné pro letošní protiofenzívu

Ačkoliv má ukrajinská armáda slíbenou pomoc za vysoké miliardy dolarů, další protiofenzívu zřejmě letos nerozpoutá. Obdrží ale významnou pomoc z celé řady zemí, kromě USA se zapojují Němci, Rumuni, Nizozemci či Novozélanďané. Představitelé Pentagonu předpokládají začátek protiofenzívy na příští rok – až bude Ukrajina po zuby vyzbrojená nejnovějším vybavením. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nancy Pelosiová (politička USA)

Obama a Pelosiová jsou modlami demokratů, k Bidenově kandidatuře se ale sotva vyjádří

Dva dříve vysoce postavení američtí politici, bývalý prezident Barack Obama a někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, se staví velmi nejasně k pokračování současného šéfa Bílého domu Joea Bidena v kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Politici z Demokratické strany na jejich názory dbají a často se jimi řídí. 

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda přiznala selhání. Stálo životy stovky lidí

Izraelská armáda přiznala své selhání během teroristického útoku, ke kterému došlo 7. října 2023, kdy komanda napojená na radikální hnutí Hamas pronikla na jih Izraele a zaútočila na kibuc Be'eri. Zpráva zveřejněná ve čtvrtek byla vypracována na základě interního vyšetřování, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Biden představil Zelenského jako prezidenta Putina

Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance musí zvládnout s přehledem, velice nepříjemně přeřekl. Zaměnil dva patrně nejvíce znepřátelené prezidenty na světě. 

před 4 hodinami

Joe Biden

Bílý dům ocenil Bidenovu poslední tiskovku, Trump se mu vysmál

Ve čtvrtek večer se ve Washingtonu konala tisková konference prezidenta USA Joea Bidena, kterou představitelé Bílého domu označili za úspěšnou. Biden odpovídal na řadu otázek týkajících se domácí a zahraniční politiky a oznámil, že se hodlá ucházet o druhé funkční období, jak v pátek informovala televize CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

sport

EURO 2024: Angličané si po třech letech zahrají finále ME. Poslal ji tam náhradník Watkins

Fotbalisté Španělska se ve středu večer dozvěděli, s kým si v neděli zahrají finále letošního mistrovství Evropy. Budou to na tomto turnaji často kritizovaní Angličané. Kritizovaní za svůj herní projev, kterým rozhodně nebavili, ale účel světí prostředky a i přesto si ve středu zahráli semifinále. Do něho sice lépe vstoupili Nizozemci, když ze své první střely dokázalo otevřít skóre zásluhou Simonse.  Po osmnácti minutách hry ale bylo zase vyrovnáno, o což se z penalty postaral Kane. Ostrované se tentokrát prezentovali – především v první půli – zajímavým fotbalem a rozhodně tím nejlepším za celý turnaj. I když už druhá půle z jejich strany byla ve starých kolejích, z pohledu tohoto zápasu si Anglie zasloužila postup do finále, který ji vystřelil v závěru zápasu střídající Watkins. 

včera

Zalužnyj nastoupil do nové funkce. Působí mimo Ukrajinu

Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj začal vykonávat svou funkci velvyslance Ukrajiny v Británii. Na platformě Telegram to oznámil samotný Zalužnyj. Upozornil na to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy