Proč jede Zeman do Číny? Nová Hedvábná stezka má ekonomicky propojit 65 zemí

Praha/Peking - Dnes v podvečer by měl prezident Zeman odletět na několikadenní pracovní návštěvu Číny. Zúčastní se také fóra One Belt, One Road. Prezident je některými politiky kritizován za to, že odlétá v době vrcholící vládní krize. Projekt nové Hedvábné stezky, jehož se fórum týká, by mělo ekonomicky propojit 65 zemí.

Prezident Miloš Zeman by měl odletět dnes v 18 hodin z pražského Letiště Václava Havla na pracovní návštěvu Číny. Hlavním účelem cesty bude mimo jiné jeho účast na fóru s názvem One Belt, One Road, která se týká projektu nové Hedvábné stezky. 

Zeman se má v pátek setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, s předsedou čínské bankovní a regulační komise, či s předsedou společnosti Linglong Tyres, zabývající se výrobou pneumatik.

V sobotu se pak Zeman účastní debat okolo možné finanční a obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi. Zeman by se měl setkat také s předsedou společnosti Huawei. V neděli se zúčastní zahájení fóra "Nové hedvábné stezky - One Belt, One Road". Fóra by se mělo zúčastnit na 28 hlav států a celkem 110 delegací z jednotlivých zemí. Celý projekt by ve svém výsledku měl Číně přinést postavení jakéhosi středobodu světových ekonomických záležitostí. Projekt se skládá ze dvou hlavních složek - pozemního ekonomického pásu Hedvábné stezky, který spojuje Čínu se střední Asií a dále na východ do Evropy, a oceánský pás vedoucí jižně od Číny směrem do Evropy a k Austrálii.

Funkčně se tato iniciativa snaží zlepšit pevnou infrastrukturu, měkkou infrastrukturu, ale i kulturní vazby. Geograficky zahrnuje zhruba 65 zemí, které tvoří přibližně 70 procent světové populace. Ekonomicky by to mohlo znamenat čínské investice blížící se 4 bilionům dolarů.

Podle amerického Centra pro strategické a mezinárodní otázky (CSIS) není Čína jedinou zemí, která přichází s iniciativou rozsáhlého ekonomického projektu. Například i Rusko se snaží prosadit projekt Euroasijské ekonomické unie, která zasahuje do oblastí, kterou by i nová Hedvábná stezka měla vést. Ostatně ruský prezident Vladimir Putin se fóra taktéž zúčastní. I ostatní státy, jako například Jižní Korea nebo Turecko, mají své vlastní vize rozvoje regionu. Dle Centra se Evropa a Spojené státy staví k projektu zdrženlivěji, ale některé země, zejména ty východoevropské, se chtějí ekonomického pásu účastnit více, než ty západní. I Itálie se k projektu staví pozitivněji, do Číny vysílá premiéra Paola Gentiloniho. Naopak Německo a Francie vysílají "pouhé" vysoké úředníky.

V pondělí Zeman odlétá z Pekingu do Nanjingu, kde se má setkat následující den s tajemníkem komunistické strany Li Qiangem a účastnit se také otevření českého národního pavilonu. Ve středu se Zeman setká v Šanghaji s tamním primátorem nebo se zástupci skupiny CEFC. Ve středu v podvečer by měl Zeman odletět ze šanghajského letiště zpět do Česka.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Čína Si Ťin-pching Bohuslav Sobotka Hedvábná stezka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy