Zeman chce referendum o EU, přirovnal ji k Brežněvově doktríně. Podle politiků blouzní z horka

Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Žofínském fóru přirovnal současnou Evropskou unii (EU) k Brežněvově doktríně zahraniční politiky za komunismu. Proti jeho výrokům se kromě europoslance za hnutí ANO Pavla Teličky postavili i další čeští politici.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti konání Žofínského fóra s letošním hlavním tématem národních zájmů řekl, že podpořil případné referendum o vystoupení naší země z Evropské unie (EU). Připustil, že by on sám osobně hlasoval pro setrvání.

Přesto se do Unie obul, když ji v současné podobě přirovnal k doktríně sovětského vůdce Leonida Brežněva o omezené suverenitě. EU prý operuje s pojmem sdílené suverenity. Implementace opatření v EU by měla být podle prezidenta konsenzuální, a nikoli silová. Porušování takového principu vidí u migračních kvót a požadavku vyššího zastoupení obnovitelných zdrojů.

Zeman také kritizoval pozvání migrantů do Německa. Označil ho za tragickou chybu německé kancléřky Angely Merkelové, na kterou doplatila celá Evropa.

Prozradil také, co by udělal, kdyby v boji o Hrad prohrál. Podle svých slov by nadobro odešel z politiky a vrátil by se na Vysočinu na chalupu v Novém Veselí, kde by si četl v křesle knihy.

Reakce na sebe nenechaly čekat

Slovům českého prezidenta odmítá uvěřit europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Pokud pan prezident nepozná rozdíl mezi Brežněvovou doktrínou opřenou o tanky a okupaci a Evropskou unií postavenou na demokracii a vyjednávání, neměl by svůj úřad zastávat, protože toho už není schopen," sdělil pro EuroZprávy.cz. 

Na svém twitterovém účtu se krátce na to vyjádřil český europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička.

Tak člověk, ktery se označuje za eurofederalistu, vidí jako strategicky zájem CR statni suverenitu a EU srovnává s Breznevem. Chudák!

— Pavel Telička (@Telicka) 22. června 2017

Dodal ještě, že politický subjekt, který podpoří Zemana na prezidenta, se stane "hrobníkem českých zájmů". Tento týden přitom místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová  pro Právo uvedla, že hnutí by mělo podpořit v prezidentské volbě právě Zemana. 

"Zemanovi, který současně říká, že je eurofederalista a v referendu by podle svých slov hlasoval pro setrvání  ČR v EU je těžké rozumět," myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Pro EuroZprávy.cz sdělil, že "paralela s hegemonií SSSR v tzv. sovětském prostoru zní dost blouznivě,". "Snad na hlavu státu nepůsobí současná vedra... Pokud mělo jít o bonmot, tak se moc nepovedl," uzavírá. 

"Zdravotní stav pana prezidenta zjevně není optimální. Jedině tomu bych přisuzoval tento výrok," uvedl v reakci na dotaz serveru EuroZprávy.cz Petr Gazdík (STAN). 

"Dle mého by měl méně jezdit do Číny a Ruska a začít se zajímat o západní země. Jeho názory začínají nápadně připomínat Václava Klause," dodal ještě europoslanec Zdechovský.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zase nesouhlasí se Zemanovými výroky na adresu možného referenda o vystoupení z EU.

S prezidentem Zemanem nesouhlasím. Není žádný sociální, ekonomický, bezpečnostní, strategický ani jiný důvod k referendu o vystoupení z EU.

— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 22. června 2017

Naopak Tomio Okamura (SPD) prezidentova slova uvítal. "My v SPD navrhujeme ve sněmovně referendum o vystoupení z EU již dva roky a jsem rád, že se k naší názorové platformě přidal i pan prezident," napsal pro EuroZprávy.cz. "My všichni si přejeme co nejužší vzájemnou evropskou spolupráci, avšak naše partnerství musí být rovnoprávné, nesmí potlačovat národní zájmy a likvidovat suverenitu jednotlivých zemí," domnívá se. 

Brežněvova doktrína omezené suverenity byla součástí sovětské zahraniční politiky od roku 1968 do období tzv. Perestrojky. Brežněv s ní přišel v obavě, že by se některá ze zemí sovětského blogu mohla odchýlit od socialismu blíže ke kapitalismu. Sovětský svaz si tak nárokoval možnost vojenského zásahu kdekoliv, kde by hrozilo toto nebezpečí. Brežněvova doktrína ospravedlňovala vstup vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman EU (Evropská unie) Leonid Brežněv (sovětský vůdce) Pavel Tělička Jiří Dolejš Petr Gazdík

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy