Praha - Měla být komunistická strana po roce 1989 zakázána? Podle politologů by to v důsledku nikam nevedlo. Pro EuroZprávy.cz shodně uvedli, že by se přetransformovali do jiného uskupení. Podobně to udělala i zakázaná Dělnická strana. KSČM také těží ze své opoziční role a voliče čerpá z řad nespokojených občanů i z mladší generace.
Komunisté jsou v našem Parlamentu od Sametové revoluce nepřetržitě. Pravidelně se umisťují ve sněmovních volbách na předních místech, jejich preference klesají jen pozvolna. Politologové pro EuroZprávy.cz zhodnotili, co obliba KSČM u voličů vypovídá o české společnosti. Zamýšleli se také nad otázkou, zda komunistická strana neměla být po roce 1989 zakázána.
"Přítomnost komunistů v parlamentu můžeme chápat buď jako doklad jejich demokratizace, nebo jako ukázku neschopnosti většinové společnosti odolávat svodům těch, co nabízejí snadná, rychlá a laciná řešení - která jsou však ve skutečnosti drahá a nebezpečná," uvedl pro EuroZprávy.cz politolog Lukáš Jelínek.
Na dnešek připadá Den památky obětí komunistického režimu, který byl vyhlášen na památku Milady Horákové a dalších osobností, které byly odsouzeny ve vykonstruovaných procesech. Mnoho těch, kteří měli podíl na justičních vraždách let padesátých, nebylo nikdy potrestáno. KSČM se od své minulosti nikdy zcela nedistancovala.
Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze je voličská podpora komunistů v současnosti důsledkem dána charakterem jejich voličstva. "Velká část voličů jsou skalními, loajálními a přesvědčenými voliči KSČM. V tomto mají komunisté ze všech stran asi nejvýhodnější pozici, protože mají velmi pevné voličské jádro skalních příznivců. Samozřejmě podpora této straně jde i od skupin, které nejsou tak pevně ukotveny,L sdělil pro EuroZprávy.cz Just.
Navíc komunisté těží z toho, že jsou permanentně od roku 1990 v opozici a získávají tak tzv. protestní hlasy od zklamaných voličů. "To se ostatně netýká jen komunistů, ale i dalších protestních a populistických stran a hnutí," doplňuje kolegu Jelínek Podle Justa může KSČM volit i nějaká část mladších voličů, kteří si stranu nespojují s obdobím před rokem 1989.
Co se týče otázky zákazu komunistické strany po roce 1989, podle Jelínka by to v důsledku nikam nevedlo. "Zákazem komunistů bychom si po roce 1989 nepomohli - přemalovali by štít a vybafli na nás odjinud. Ostatně hrozba není v komunistech, ale v nás samotných. Politické proudy, které jsou na štíru s demokracií, sílí z našich frustrací a slabostí i z chyb námi volených vládců," míní politolog.
Petr Just vnímá tehdejší rozhodnutí nezrušit komunistickou stranu jako pragmatický krok. "Přestože se i u tehdejší opozice, která se postupně dostávala k moci, objevovala volání po zákazu, většinová politická vůle nakonec byla nechat o budoucnosti strany rozhodnout občany ve volbách," dodává.
"Natvrdo zakazovat strany většinou vede k tomu, že tyto strany ze sebe pak dělají oběti a navíc zejména dobře organizované strany, jakou KSČ/KSČM bezesporu byla a je, by po případném zákazu byly schopny se okamžitě ustavit jako nová formace," uvádí. V tomto smyslu dává jako příklad Dělnickou stranu, která sice byla rozpuštěna, jelikož fungovala v rozporu s ústavními a zákonnými podmínkami, ale nyní funguje dál jako Dělnická strana sociální spravedlnosti.
Související
Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili
Odpůrci komunistů se dočkají odškodnění, rozhodla vláda. Vysoké školy si přilepší
komunisté , Komunismus , politolog , Petr Just , Lukáš Jelínek - , KSČM
Aktuálně se děje
před 41 minutami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 1 hodinou
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 1 hodinou
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 2 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 3 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 3 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 4 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 6 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 7 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 9 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 11 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 18 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie.
Zdroj: Lucie Podzimková