Zákaz komunistů? Přemalovali by štít a vybafli na nás odjinud, říkají politologové

Praha - Měla být komunistická strana po roce 1989 zakázána? Podle politologů by to v důsledku nikam nevedlo. Pro EuroZprávy.cz shodně uvedli, že by se přetransformovali do jiného uskupení. Podobně to udělala i zakázaná Dělnická strana. KSČM také těží ze své opoziční role a voliče čerpá z řad nespokojených občanů i z mladší generace.

Komunisté jsou v našem Parlamentu od Sametové revoluce nepřetržitě. Pravidelně se umisťují ve sněmovních volbách na předních místech, jejich preference klesají jen pozvolna. Politologové pro EuroZprávy.cz zhodnotili, co obliba KSČM u voličů vypovídá o české společnosti. Zamýšleli se také nad otázkou, zda komunistická strana neměla být po roce 1989 zakázána. 

"Přítomnost komunistů v parlamentu můžeme chápat buď jako doklad jejich demokratizace, nebo jako ukázku neschopnosti většinové společnosti odolávat svodům těch, co nabízejí snadná, rychlá a laciná řešení - která jsou však ve skutečnosti drahá a nebezpečná," uvedl pro EuroZprávy.cz politolog Lukáš Jelínek. 

Na dnešek připadá Den památky obětí komunistického režimu, který byl vyhlášen na památku Milady Horákové a dalších osobností, které byly odsouzeny ve vykonstruovaných procesech. Mnoho těch, kteří měli podíl na justičních vraždách let padesátých, nebylo nikdy potrestáno. KSČM se od své minulosti nikdy zcela nedistancovala. 

Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze je voličská podpora komunistů v současnosti důsledkem dána charakterem jejich voličstva. "Velká část voličů jsou skalními, loajálními a přesvědčenými voliči KSČM. V tomto mají komunisté ze všech stran asi nejvýhodnější pozici, protože mají velmi pevné voličské jádro skalních příznivců. Samozřejmě podpora této straně jde i od skupin, které nejsou tak pevně ukotveny,L sdělil pro EuroZprávy.cz Just. 

Navíc komunisté těží z toho, že jsou permanentně od roku 1990 v opozici a získávají tak tzv. protestní hlasy od zklamaných voličů.  "To se ostatně netýká jen komunistů, ale i dalších protestních a populistických stran a hnutí," doplňuje kolegu Jelínek Podle Justa může KSČM volit i nějaká část mladších voličů, kteří si stranu nespojují s obdobím před rokem 1989.

Co se týče otázky zákazu komunistické strany po roce 1989, podle Jelínka by to v důsledku nikam nevedlo. "Zákazem komunistů bychom si po roce 1989 nepomohli - přemalovali by štít a vybafli na nás odjinud. Ostatně hrozba není v komunistech, ale v nás samotných. Politické proudy, které jsou na štíru s demokracií, sílí z našich frustrací a slabostí i z chyb námi volených vládců," míní politolog. 

Petr Just vnímá tehdejší rozhodnutí nezrušit komunistickou stranu jako pragmatický krok. "Přestože se i u tehdejší opozice, která se postupně dostávala k moci, objevovala volání po zákazu, většinová politická vůle nakonec byla nechat o budoucnosti strany rozhodnout občany ve volbách," dodává.

"Natvrdo zakazovat strany většinou vede k tomu, že tyto strany ze sebe pak dělají oběti a navíc zejména dobře organizované strany, jakou KSČ/KSČM bezesporu byla a je, by po případném zákazu byly schopny se okamžitě ustavit jako nová formace," uvádí. V tomto smyslu dává jako příklad Dělnickou stranu, která sice byla rozpuštěna, jelikož fungovala v rozporu s ústavními a zákonnými podmínkami, ale nyní funguje dál jako Dělnická strana sociální spravedlnosti. 

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.

Více souvisejících

komunisté Komunismus politolog Petr Just Lukáš Jelínek - KSČM

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy