Zákaz komunistů? Přemalovali by štít a vybafli na nás odjinud, říkají politologové

Praha - Měla být komunistická strana po roce 1989 zakázána? Podle politologů by to v důsledku nikam nevedlo. Pro EuroZprávy.cz shodně uvedli, že by se přetransformovali do jiného uskupení. Podobně to udělala i zakázaná Dělnická strana. KSČM také těží ze své opoziční role a voliče čerpá z řad nespokojených občanů i z mladší generace.

Komunisté jsou v našem Parlamentu od Sametové revoluce nepřetržitě. Pravidelně se umisťují ve sněmovních volbách na předních místech, jejich preference klesají jen pozvolna. Politologové pro EuroZprávy.cz zhodnotili, co obliba KSČM u voličů vypovídá o české společnosti. Zamýšleli se také nad otázkou, zda komunistická strana neměla být po roce 1989 zakázána. 

"Přítomnost komunistů v parlamentu můžeme chápat buď jako doklad jejich demokratizace, nebo jako ukázku neschopnosti většinové společnosti odolávat svodům těch, co nabízejí snadná, rychlá a laciná řešení - která jsou však ve skutečnosti drahá a nebezpečná," uvedl pro EuroZprávy.cz politolog Lukáš Jelínek. 

Na dnešek připadá Den památky obětí komunistického režimu, který byl vyhlášen na památku Milady Horákové a dalších osobností, které byly odsouzeny ve vykonstruovaných procesech. Mnoho těch, kteří měli podíl na justičních vraždách let padesátých, nebylo nikdy potrestáno. KSČM se od své minulosti nikdy zcela nedistancovala. 

Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze je voličská podpora komunistů v současnosti důsledkem dána charakterem jejich voličstva. "Velká část voličů jsou skalními, loajálními a přesvědčenými voliči KSČM. V tomto mají komunisté ze všech stran asi nejvýhodnější pozici, protože mají velmi pevné voličské jádro skalních příznivců. Samozřejmě podpora této straně jde i od skupin, které nejsou tak pevně ukotveny,L sdělil pro EuroZprávy.cz Just. 

Navíc komunisté těží z toho, že jsou permanentně od roku 1990 v opozici a získávají tak tzv. protestní hlasy od zklamaných voličů.  "To se ostatně netýká jen komunistů, ale i dalších protestních a populistických stran a hnutí," doplňuje kolegu Jelínek Podle Justa může KSČM volit i nějaká část mladších voličů, kteří si stranu nespojují s obdobím před rokem 1989.

Co se týče otázky zákazu komunistické strany po roce 1989, podle Jelínka by to v důsledku nikam nevedlo. "Zákazem komunistů bychom si po roce 1989 nepomohli - přemalovali by štít a vybafli na nás odjinud. Ostatně hrozba není v komunistech, ale v nás samotných. Politické proudy, které jsou na štíru s demokracií, sílí z našich frustrací a slabostí i z chyb námi volených vládců," míní politolog. 

Petr Just vnímá tehdejší rozhodnutí nezrušit komunistickou stranu jako pragmatický krok. "Přestože se i u tehdejší opozice, která se postupně dostávala k moci, objevovala volání po zákazu, většinová politická vůle nakonec byla nechat o budoucnosti strany rozhodnout občany ve volbách," dodává.

"Natvrdo zakazovat strany většinou vede k tomu, že tyto strany ze sebe pak dělají oběti a navíc zejména dobře organizované strany, jakou KSČ/KSČM bezesporu byla a je, by po případném zákazu byly schopny se okamžitě ustavit jako nová formace," uvádí. V tomto smyslu dává jako příklad Dělnickou stranu, která sice byla rozpuštěna, jelikož fungovala v rozporu s ústavními a zákonnými podmínkami, ale nyní funguje dál jako Dělnická strana sociální spravedlnosti. 

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Marek Výborný

Odpůrci komunistů se dočkají odškodnění, rozhodla vláda. Vysoké školy si přilepší

Lidé, kteří byli za komunistického režimu nuceni z politických důvodů k opuštění republiky nebo byli šikanováni formou ochranného dohledu, mají dostat od státu jednorázové odškodnění. Dva návrhy zákonů, které jim odškodnění přiznávají, schválila vláda ve středu. Rozhodla také o uvolnění dalších finančních prostředků na mimořádné výdaje související s likvidací následků zářijových povodní, navýšila rozpočet určený na financování veřejných vysokých škol o jednu miliardu korun a zabývala se i problematikou přijetí eura v Česku.

Více souvisejících

komunisté Komunismus politolog Petr Just Lukáš Jelínek - KSČM

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy