Zeman staví zisk nad lidské utrpení. "Prázdné plochy" vytváří svými výroky

KOMENTÁŘ - Prezident Miloš Zeman se opět, byť nepřímo, vydal na pole problematických otázek českých moderních dějin. Svými posledními výroky o ekonomickém přínosu vepřína, který stojí na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, kde během druhé světové války zahynuly stovky lidí, v drtivé většině Romů, opět ukázal, že je politikem, který odmítá uvažovat v širších souvislostech a za nejvyšší hodnotu považuje ekonomický zisk.

Zeman se v pořadu Týden s prezidentem vyjádřil k mimořádně citlivému tématu. Připomeňme, že během druhé světové války nacisté vyhladili téměř celou populaci původních českých Romů. Protektorátní, fakticky české úřady pak provozovaly dva cikánské tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Docházelo v nich k internaci příslušníku romského etnika, přičemž podmínky v obou zařízeních byly natolik katastrofální, že vedly k úmrtí několika stovek vězňů, především z důvodu infekčních nemocí. V táborech sloužil český personál, jehož brutalita vůči zadržovaným je dobře zdokumentovaná. Většina vězněných Romů, vesměs rodin s dětmi, byla z táborů na protektorátním území nakonec transportována do vyhlazovacího komplexu Osvětim-Březinka, kde skončila v plynových komorách.

Je třeba konstatovat, že takový scénář nevycházel z české iniciativy. Masové vyhlazování Romů, stejně jako Židů, probíhalo během druhé světové války v režii nacistického Německa. I rozhodnutí úřadů tzv. druhé republiky zřídit kárné pracovní tábory, které se následně během Protektorátu transformovaly v tábory cikánské, odráželo především tehdejší mezinárodněpolitickou realitu a nevyhnutelné ústupky Třetí říši po mnichovském diktátu. To samozřejmě neznamená, že část protektorátních představitelů i české veřejnosti tvrdý postup proti Romům a alternativně žijícím jedincům (v dobové terminologii "osobám žijícím po cikánsku") neschvalovala.

Za ostudný lze nicméně označit přístup československého, resp. českého státu k romskému holocaustu v poválečném období. Otázka po celou dobu trvání komunistického režimu představovala maximálně téma pro historiky, veřejně se o ní nemluvilo vůbec. Namísto připomínání a patřičné piety se státně-socialistická diktatura vypořádala s dědictvím cikánských táborů na českém území vpravdě svébytně - v Letech vznikl vepřín, v Hodoníně rekreační objekt. Situace se mírně zlepšila po roce 1989, kdy téma alespoň proniklo do veřejného diskursu (ponechme stranou, jak extrémní a od reality odtržené argumenty zaznívaly a zaznívají). Na obou místech vznikly památníky a od 90. let se debatuje - žel bez výsledku - o odkoupení a zbourání vepřína, jehož existenci na místě, kde docházelo k enormnímu lidskému utrpení, lze sotva obhájit.

Nikoliv podle Miloše Zemana. Současná hlava státu se naštěstí neuchýlila k pochybné argumentaci, která se snaží znevážení pietního místa ospravedlnit prostřednictím zpochybňování charakteru tábora v Letech. V té souvislosti lze vzpomenout na loňské, věřme že skutečně pouze neobratné, výroky Andreje Babiše. Namísto toho prezident operuje s tezí, která staví nadevše ekonomický profit. Vepřín podle něj nemá cenu bourat, jelikož prosperuje, tudíž generuje zisk, zatímco jeho odstranění by stálo daňové poplatníky značné peníze. Ba co víc, po vepřínu by na místě zbyla jen "prázdná plocha".

Prezidentova řečnická otázka, zda "chceme budovat prázdné plochy", dobře odráží morální a hodnotové prázdno, které se z Hradu v posledních letech šíří. Nejen v této otázce Zeman politiku vyprázdnil od jakýchkoliv vyšších idejí a razí čistý ekonomický utilitarismus. Jedinou hlubší myšlenkou, kterou v posledních letech nabízí, je primitivní, na pudy hrající nacionalistické tvrzení "tato země je naše". Potvrzuje, že hodnotově se jedná o východního, nikoliv západního politika, stěží lze hovořit o nějakém státnictví.

Zeman má pravdu, že k postavení pomníku v Letech došlo za jeho vlády. Přičtěme mu to k dobru. Z odstupem téměř dvou dekád ale musíme konstatovat, že šlo o řešení polovičaté. Ušetřilo sice státní kase prezidentem zmiňovaných 400 milionů korun, avšak širší společenské dopady znevažování místa spojeného s nacistickým holocaustem jsou penězi sotva vyčíslitelné. Ponecháme-li stranou negativní efekt na historické povědomí české veřejnosti, je třeba si přiznat, že existence vepřína v Letech v 90. letech jen přisypávala sůl do otevřených ran soužití Romů a většinové populace. Ne neoprávněně totiž mnoho zástupců první jmenované skupiny považovalo zachovávání vepřína za snahu záměrně relativizovat romské utrpení během druhé světové války.

Prezidentovy výroky jsou v poslední době čím dál nepředvídatelnější a mají potenciál páchat velké společenské škody. To samé platí o Zemanových stanoviscích k problematickým aspektům moderních českých dějin, často předkládaných z ryze účelových důvodů. Není třeba hlouběji připomínat kauzu "Hitler je gentleman". Doufejme, že tentokrát se hlava státu v mimořádně citlivé otázce romského holocaustu omezí na tento ojedinělý výkřik a nebude mít potřebu pouštět se do vlastní, zajisté velmi svébytné interpretace ohromné lidské tragédie.

Matěj Bílý, autor je historik

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Koncentrační tábor Lety holocaust

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

včera

22. prosince 2024 21:59

22. prosince 2024 21:16

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

22. prosince 2024 20:31

22. prosince 2024 19:52

Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď

V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy