První soudružka na Hradě: Marta Gottwaldová si nechala říkat milostpaní

17. září 1899 se v moravském městě Kopřivnice narodila holčička jménem Marie. Přestože vyrůstala a dlouhou dobu žila ve velmi chudých poměrech, v posledních letech před svou smrtí si užívala přepychu. Nikdy se jí ovšem nepodařilo překonat návyky z dřívějšího života a i v době blahobytu a míru nutila kuchaře zpracovávat zbytky jídla z předešlého dne. Byla to právě Marta Gottwaldová, rozená Marie Holubová, manželka prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda, která si nechávala říkat milostivá paní.

Rozálie, 29letá vdova po čeledínovi na arcibiskupském dvoře, porodila Martu na sklonku 19. století. Otec zůstává až do dnešních dnů neznámý. Jak uvádí internetové stránky idnes.cz, Marta se neúspěšně pokusila vyučit jako číšnice. Štěstí posléze zkoušela v Ostravě a na Slovensku v Trenčíně, ale nakonec se vrátila do Kopřivnice.

Nedlouho po první světové válce se seznámila s Klementem Gottwaldem, jenž byl na vojně nedaleko od Kopřivnice. Podle serveru lidovky.cz Marta tehdy pracovala jako služka a svého budoucího manžela potkala na taneční zábavě. Historik Ján Mlynárik zastává jiný názor a domnívá se, že pozdější paní Gottwaldová pracovala jako prostitutka a Klement byl jedním z jejích zákazníků. Ať už k seznámení došlo jakkoliv, 8. srpna 1920 se jim v Kopřivnici narodila dcera, která dostala stejně jako její matka jméno Marta.

Klement Gottwald se k otcovství přihlásil, ale do ženění se mu příliš nechtělo. Proto nejen Marta Gottwaldová, ale i její dcera Marta a i samotný Klement byly nemanželskými dětmi. Gottwald následně pracoval jako redaktor na Slovensku a o rodinný život příliš nestál. Po nějaké době si našel byt v Moravské Ostravě, kam se za ním Marta společně s dcerou přestěhovala.

Gottwaldova hvězda stoupá

V roce 1925 se Klement Gottwald stal členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa a rodina se tak o rok později stěhuje do Prahy. 21. března 1928 se Klement a Marta nakonec vzali. V té době byli komunisté považováni za nepřátele republiky a byt Gottwaldových opakovaně prohledávala policie. Při následných výsleších Marta na svého muže nikdy nic neprozradila.

Roku 1934 došla statním orgánům trpělivost a na Gottwalda byl vydán zatykač. Národní shromáždění ho zbavilo imunity, a proto Klement i s rodinou emigroval do SSSR. Marta si tehdy začala zvykat na výhody, jež plynuly z manželství s vysoko postaveným komunistickým funkcionářem. Rodině se dostalo materiálního zaopatření a vlastní kuchaři jim vařili jídla na objednávku.

Později v průběhu druhé světové války začala Marta využívat svého postavení pro pomoc ostatním. Internetové stránky skutecnosti.cz přináší svědectví Josefy Slánské, podle které Marta nakupovala potraviny v privilegovaných komunistických obchodech a rozdávala je potřebným. Snad ji k tomu pohnuly vzpomínky na vlastní minulost, kdy dlouhá léta přežívala v naprosté chudobě. Rodina Gottwaldových strávila válku v moskevském hotelu a k dispozici měli i daču za městem.

Zpět v Československu

Po návratu do Československa se společně s manželem dostávala stále výš a výš na společenském žebříčku. Roku 1948 se stala první dámou a v této roli se snažila nahradit svou veřejností zbožňovanou předchůdkyni, Hanu Benešovou. Vůbec se jí to ale nedařilo. Nezvládala působení ve společenských organizacích, libovala si v nákupech luxusního zboží a žárlila na ženy s podobnými šaty, jako měla ona. Ráda hrála mariáš, pila alkohol a oblíbila si vyprávění vtipů. Nesnášela ale legraci na vlastní účet. Marta Gottwaldová byla veselá a hlučná dáma, jež se nebála být středem pozornosti.

Počátkem 50. let 20. století začala Marta hlídat manželovo zdraví a proto mu vodou ředila alkohol. Lékařem předepsané vycházky ji ale nelákaly. Strach ze Stalinovy Moskvy se Gottwaldovi pokoušeli kompenzovat rodinným štěstím s vnoučaty, dcerou Martou a zetěm Alexejem Čepičkou. Komunisté se později snažili Martu prezentovat jako oddanou soudružku a bojovnici, jíž ovšem nebyla. Bývalá první dáma totiž nikdy do KSČ nevstoupila.

V březnu 1953 zemřel Stalin a několik dní po něm i Klement Gottwald. Marta skonala několik měsíců po nich, symbolicky na výročí vzniku samostatného Československa 28. října 1953. Její lékař, profesor Charvát, za příčinu úmrtí označil rakovinu ženských orgánů. Rodina Gottwaldových jeho zprávu ale popírá a smrt Marty připisuje karcinomu štítné žlázy, se kterou měla celoživotní problémy.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Československo komunisté Marta Gottwaldová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy