První soudružka na Hradě: Marta Gottwaldová si nechala říkat milostpaní

17. září 1899 se v moravském městě Kopřivnice narodila holčička jménem Marie. Přestože vyrůstala a dlouhou dobu žila ve velmi chudých poměrech, v posledních letech před svou smrtí si užívala přepychu. Nikdy se jí ovšem nepodařilo překonat návyky z dřívějšího života a i v době blahobytu a míru nutila kuchaře zpracovávat zbytky jídla z předešlého dne. Byla to právě Marta Gottwaldová, rozená Marie Holubová, manželka prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda, která si nechávala říkat milostivá paní.

Rozálie, 29letá vdova po čeledínovi na arcibiskupském dvoře, porodila Martu na sklonku 19. století. Otec zůstává až do dnešních dnů neznámý. Jak uvádí internetové stránky idnes.cz, Marta se neúspěšně pokusila vyučit jako číšnice. Štěstí posléze zkoušela v Ostravě a na Slovensku v Trenčíně, ale nakonec se vrátila do Kopřivnice.

Nedlouho po první světové válce se seznámila s Klementem Gottwaldem, jenž byl na vojně nedaleko od Kopřivnice. Podle serveru lidovky.cz Marta tehdy pracovala jako služka a svého budoucího manžela potkala na taneční zábavě. Historik Ján Mlynárik zastává jiný názor a domnívá se, že pozdější paní Gottwaldová pracovala jako prostitutka a Klement byl jedním z jejích zákazníků. Ať už k seznámení došlo jakkoliv, 8. srpna 1920 se jim v Kopřivnici narodila dcera, která dostala stejně jako její matka jméno Marta.

Klement Gottwald se k otcovství přihlásil, ale do ženění se mu příliš nechtělo. Proto nejen Marta Gottwaldová, ale i její dcera Marta a i samotný Klement byly nemanželskými dětmi. Gottwald následně pracoval jako redaktor na Slovensku a o rodinný život příliš nestál. Po nějaké době si našel byt v Moravské Ostravě, kam se za ním Marta společně s dcerou přestěhovala.

Gottwaldova hvězda stoupá

V roce 1925 se Klement Gottwald stal členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa a rodina se tak o rok později stěhuje do Prahy. 21. března 1928 se Klement a Marta nakonec vzali. V té době byli komunisté považováni za nepřátele republiky a byt Gottwaldových opakovaně prohledávala policie. Při následných výsleších Marta na svého muže nikdy nic neprozradila.

Roku 1934 došla statním orgánům trpělivost a na Gottwalda byl vydán zatykač. Národní shromáždění ho zbavilo imunity, a proto Klement i s rodinou emigroval do SSSR. Marta si tehdy začala zvykat na výhody, jež plynuly z manželství s vysoko postaveným komunistickým funkcionářem. Rodině se dostalo materiálního zaopatření a vlastní kuchaři jim vařili jídla na objednávku.

Později v průběhu druhé světové války začala Marta využívat svého postavení pro pomoc ostatním. Internetové stránky skutecnosti.cz přináší svědectví Josefy Slánské, podle které Marta nakupovala potraviny v privilegovaných komunistických obchodech a rozdávala je potřebným. Snad ji k tomu pohnuly vzpomínky na vlastní minulost, kdy dlouhá léta přežívala v naprosté chudobě. Rodina Gottwaldových strávila válku v moskevském hotelu a k dispozici měli i daču za městem.

Zpět v Československu

Po návratu do Československa se společně s manželem dostávala stále výš a výš na společenském žebříčku. Roku 1948 se stala první dámou a v této roli se snažila nahradit svou veřejností zbožňovanou předchůdkyni, Hanu Benešovou. Vůbec se jí to ale nedařilo. Nezvládala působení ve společenských organizacích, libovala si v nákupech luxusního zboží a žárlila na ženy s podobnými šaty, jako měla ona. Ráda hrála mariáš, pila alkohol a oblíbila si vyprávění vtipů. Nesnášela ale legraci na vlastní účet. Marta Gottwaldová byla veselá a hlučná dáma, jež se nebála být středem pozornosti.

Počátkem 50. let 20. století začala Marta hlídat manželovo zdraví a proto mu vodou ředila alkohol. Lékařem předepsané vycházky ji ale nelákaly. Strach ze Stalinovy Moskvy se Gottwaldovi pokoušeli kompenzovat rodinným štěstím s vnoučaty, dcerou Martou a zetěm Alexejem Čepičkou. Komunisté se později snažili Martu prezentovat jako oddanou soudružku a bojovnici, jíž ovšem nebyla. Bývalá první dáma totiž nikdy do KSČ nevstoupila.

V březnu 1953 zemřel Stalin a několik dní po něm i Klement Gottwald. Marta skonala několik měsíců po nich, symbolicky na výročí vzniku samostatného Československa 28. října 1953. Její lékař, profesor Charvát, za příčinu úmrtí označil rakovinu ženských orgánů. Rodina Gottwaldových jeho zprávu ale popírá a smrt Marty připisuje karcinomu štítné žlázy, se kterou měla celoživotní problémy.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

historie Československo komunisté Marta Gottwaldová

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 21 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO cvičí poblíž ruských hranic. Připravují se na válku, soptí Kreml

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, Marija Zacharovová, v sobotu označila čtyřměsíční vojenská cvičení NATO, známá jako Steadfast Defender, za důkaz toho, že Severoatlantická aliance se připravuje na potenciální konflikt s Ruskem.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy