První soudružka na Hradě: Marta Gottwaldová si nechala říkat milostpaní

17. září 1899 se v moravském městě Kopřivnice narodila holčička jménem Marie. Přestože vyrůstala a dlouhou dobu žila ve velmi chudých poměrech, v posledních letech před svou smrtí si užívala přepychu. Nikdy se jí ovšem nepodařilo překonat návyky z dřívějšího života a i v době blahobytu a míru nutila kuchaře zpracovávat zbytky jídla z předešlého dne. Byla to právě Marta Gottwaldová, rozená Marie Holubová, manželka prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda, která si nechávala říkat milostivá paní.

Rozálie, 29letá vdova po čeledínovi na arcibiskupském dvoře, porodila Martu na sklonku 19. století. Otec zůstává až do dnešních dnů neznámý. Jak uvádí internetové stránky idnes.cz, Marta se neúspěšně pokusila vyučit jako číšnice. Štěstí posléze zkoušela v Ostravě a na Slovensku v Trenčíně, ale nakonec se vrátila do Kopřivnice.

Nedlouho po první světové válce se seznámila s Klementem Gottwaldem, jenž byl na vojně nedaleko od Kopřivnice. Podle serveru lidovky.cz Marta tehdy pracovala jako služka a svého budoucího manžela potkala na taneční zábavě. Historik Ján Mlynárik zastává jiný názor a domnívá se, že pozdější paní Gottwaldová pracovala jako prostitutka a Klement byl jedním z jejích zákazníků. Ať už k seznámení došlo jakkoliv, 8. srpna 1920 se jim v Kopřivnici narodila dcera, která dostala stejně jako její matka jméno Marta.

Klement Gottwald se k otcovství přihlásil, ale do ženění se mu příliš nechtělo. Proto nejen Marta Gottwaldová, ale i její dcera Marta a i samotný Klement byly nemanželskými dětmi. Gottwald následně pracoval jako redaktor na Slovensku a o rodinný život příliš nestál. Po nějaké době si našel byt v Moravské Ostravě, kam se za ním Marta společně s dcerou přestěhovala.

Gottwaldova hvězda stoupá

V roce 1925 se Klement Gottwald stal členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa a rodina se tak o rok později stěhuje do Prahy. 21. března 1928 se Klement a Marta nakonec vzali. V té době byli komunisté považováni za nepřátele republiky a byt Gottwaldových opakovaně prohledávala policie. Při následných výsleších Marta na svého muže nikdy nic neprozradila.

Roku 1934 došla statním orgánům trpělivost a na Gottwalda byl vydán zatykač. Národní shromáždění ho zbavilo imunity, a proto Klement i s rodinou emigroval do SSSR. Marta si tehdy začala zvykat na výhody, jež plynuly z manželství s vysoko postaveným komunistickým funkcionářem. Rodině se dostalo materiálního zaopatření a vlastní kuchaři jim vařili jídla na objednávku.

Později v průběhu druhé světové války začala Marta využívat svého postavení pro pomoc ostatním. Internetové stránky skutecnosti.cz přináší svědectví Josefy Slánské, podle které Marta nakupovala potraviny v privilegovaných komunistických obchodech a rozdávala je potřebným. Snad ji k tomu pohnuly vzpomínky na vlastní minulost, kdy dlouhá léta přežívala v naprosté chudobě. Rodina Gottwaldových strávila válku v moskevském hotelu a k dispozici měli i daču za městem.

Zpět v Československu

Po návratu do Československa se společně s manželem dostávala stále výš a výš na společenském žebříčku. Roku 1948 se stala první dámou a v této roli se snažila nahradit svou veřejností zbožňovanou předchůdkyni, Hanu Benešovou. Vůbec se jí to ale nedařilo. Nezvládala působení ve společenských organizacích, libovala si v nákupech luxusního zboží a žárlila na ženy s podobnými šaty, jako měla ona. Ráda hrála mariáš, pila alkohol a oblíbila si vyprávění vtipů. Nesnášela ale legraci na vlastní účet. Marta Gottwaldová byla veselá a hlučná dáma, jež se nebála být středem pozornosti.

Počátkem 50. let 20. století začala Marta hlídat manželovo zdraví a proto mu vodou ředila alkohol. Lékařem předepsané vycházky ji ale nelákaly. Strach ze Stalinovy Moskvy se Gottwaldovi pokoušeli kompenzovat rodinným štěstím s vnoučaty, dcerou Martou a zetěm Alexejem Čepičkou. Komunisté se později snažili Martu prezentovat jako oddanou soudružku a bojovnici, jíž ovšem nebyla. Bývalá první dáma totiž nikdy do KSČ nevstoupila.

V březnu 1953 zemřel Stalin a několik dní po něm i Klement Gottwald. Marta skonala několik měsíců po nich, symbolicky na výročí vzniku samostatného Československa 28. října 1953. Její lékař, profesor Charvát, za příčinu úmrtí označil rakovinu ženských orgánů. Rodina Gottwaldových jeho zprávu ale popírá a smrt Marty připisuje karcinomu štítné žlázy, se kterou měla celoživotní problémy.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie Československo komunisté Marta Gottwaldová

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy