Sobotka, Zeman či Kalousek. Komu pokládá nejčastěji Václav Moravec své otázky?

Stálice české televizní i politické scény, to je pořad Otázky Václava Moravce. Na televizních obrazovkách se pravidelně objevuje už 13 let. Obsáhlou analýzu zpracovala společnost NEWTON Media. Kolik měl Moravec za tu dobu hostů? A kdo u něj strávil nejvíce času?

Podle analýzy společnosti NEWTON Media se za celou dobu, co pořad běží, vystřídalo v Moravcově studiu více, než 3000 lidí a z toho 500 politiků. Vzniklo takové množství dílů, že by divák potřeboval celých 49 dní nepřetržitého sledování, aby je všechny dohnal.

Sobotka s Kalouskem vedou

Pozici nejčastějších hostů získali Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek. První jmenovaný strávil ve studiu necelé 4 dny a prohovořil 29 hodin. Ten druhý tam proseděl 3 dny a z toho 24 hodin mluvil.Třetí místo s odstupem obsadil Jiří Paroubek a to i přes to, že se ve vrcholné politice už delší dobu nepohybuje. Následují Vojtěch Filip, Petr Nečas, Mirek Topolánek, Martin Bursík, Karel Schwarzenberg či David Rath. 

Sobotka s Kalouskem jsou tedy takovým evergreenem Moravcova pořadu. Spolu u něj strávili celý den, alespoň jeden z nich se objevil v 60% dílů a pouze 12% Otázek bylo odvysíláno, aniž by padlo jméno alespoň jednoho z nich. Není se co divit, oba pánové se v nejvyšší politice pohybují po celou dobu, co Moravec vysílá.

Zajímavá je i statistika lídrů otázek z průběžných let. Na této pozici se postupně vystřídali postupně Stanislav Gross (2004 - 2005), Jiří Paroubek (2006 - 2007), Martin Bursík (2008), Eduard Janota (2009), Petr Nečas (2010), Miroslav Kalousek (2011-2013) a Bohuslav Sobotka (2014 - současnost). 

Délka promluvy se prodlužuje, nejpomaleji hovoří prezident

Když otázky začínaly, host průměrně mluvil vždy 10 vteřin v kuse. S postupem času si však hosté začali méně skákat do řeči a délka promluvy se zdvojnásobila. Nejdelší průměrnou promluvu v délce 46 sekund má bývalý prezident Václav Havel. Na opačném konci spektra jsou Vlastimil Tlustý (4s) a Andrej Babiš, kterému průměrně stačí 6 sekund.

Úplný rekord drží cizinec. Někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili hovořil celých 5 minut v kuse, než jej Moravec přerušil. Pokud se statistiky zobecní, politici bývají většinou stručnější a hosté z jiných kruhů naopak hovořívají déle.

Bez zajímavosti není ani rychlost mluvy hostů, která se vyjadřuje poměrem počet slov/minuta. O místo nejrychlejšího řečníka se dělí Lubomír Zaorálek a Marian Jurečka se svými 185 slovy za minutu. Na druhé straně škály jsou pak Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman, kteří oba průměrně za minutu řeknou 110 slov.

Pomalá mluva je charakteristická i pro bývalé prezidenty Václava Havla (111) a Václava Klause (119). Autoři studie spekulují, že tato statistika souvisí s určitou důstojností prezidentského úřadu, na kterou se u nás váže rozvážná mluva.

Analýzu provedla společnost NEWTON Media na základě svých archivů a objektem zájmu byly pořady vysílané od 4.7. 2004 do 25.6. 2017 na ČT1 a od 1.1.2006 do 25.6.2017 na ČT24. Ve srovnání je zahrnuta jen stovka nejvíce hovořících, což by mělo podle autorů předejít zkreslení malým vzorkem. Původní analýzu naleznete ZDE.

Související

Václav Moravec

Moravec a další pracovníci ČT jsou v preventivní karanténě

Někteří pracovníci České televize (ČT) jsou v preventivní karanténě kvůli nedělnímu pořadu Otázky Václava Moravce s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, u níž byla pak prokázána nemoc covid-19. Serveru iDnes.cz to dnes řekla mluvčí ČT Karolína Blinková. Moderátor Václav Moravec na twitteru uvedl, že se sám rozhodl zůstat v karanténě. Test na covid-19 měl ale Moravec ve středu negativní.

Více souvisejících

Václav Moravec Otázky Václava Moravce Miroslav Kalousek Miloš Zeman Bohuslav Sobotka politika televize

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy