Sobotka, Zeman či Kalousek. Komu pokládá nejčastěji Václav Moravec své otázky?

Stálice české televizní i politické scény, to je pořad Otázky Václava Moravce. Na televizních obrazovkách se pravidelně objevuje už 13 let. Obsáhlou analýzu zpracovala společnost NEWTON Media. Kolik měl Moravec za tu dobu hostů? A kdo u něj strávil nejvíce času?

Podle analýzy společnosti NEWTON Media se za celou dobu, co pořad běží, vystřídalo v Moravcově studiu více, než 3000 lidí a z toho 500 politiků. Vzniklo takové množství dílů, že by divák potřeboval celých 49 dní nepřetržitého sledování, aby je všechny dohnal.

Sobotka s Kalouskem vedou

Pozici nejčastějších hostů získali Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek. První jmenovaný strávil ve studiu necelé 4 dny a prohovořil 29 hodin. Ten druhý tam proseděl 3 dny a z toho 24 hodin mluvil.Třetí místo s odstupem obsadil Jiří Paroubek a to i přes to, že se ve vrcholné politice už delší dobu nepohybuje. Následují Vojtěch Filip, Petr Nečas, Mirek Topolánek, Martin Bursík, Karel Schwarzenberg či David Rath. 

Sobotka s Kalouskem jsou tedy takovým evergreenem Moravcova pořadu. Spolu u něj strávili celý den, alespoň jeden z nich se objevil v 60% dílů a pouze 12% Otázek bylo odvysíláno, aniž by padlo jméno alespoň jednoho z nich. Není se co divit, oba pánové se v nejvyšší politice pohybují po celou dobu, co Moravec vysílá.

Zajímavá je i statistika lídrů otázek z průběžných let. Na této pozici se postupně vystřídali postupně Stanislav Gross (2004 - 2005), Jiří Paroubek (2006 - 2007), Martin Bursík (2008), Eduard Janota (2009), Petr Nečas (2010), Miroslav Kalousek (2011-2013) a Bohuslav Sobotka (2014 - současnost). 

Délka promluvy se prodlužuje, nejpomaleji hovoří prezident

Když otázky začínaly, host průměrně mluvil vždy 10 vteřin v kuse. S postupem času si však hosté začali méně skákat do řeči a délka promluvy se zdvojnásobila. Nejdelší průměrnou promluvu v délce 46 sekund má bývalý prezident Václav Havel. Na opačném konci spektra jsou Vlastimil Tlustý (4s) a Andrej Babiš, kterému průměrně stačí 6 sekund.

Úplný rekord drží cizinec. Někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili hovořil celých 5 minut v kuse, než jej Moravec přerušil. Pokud se statistiky zobecní, politici bývají většinou stručnější a hosté z jiných kruhů naopak hovořívají déle.

Bez zajímavosti není ani rychlost mluvy hostů, která se vyjadřuje poměrem počet slov/minuta. O místo nejrychlejšího řečníka se dělí Lubomír Zaorálek a Marian Jurečka se svými 185 slovy za minutu. Na druhé straně škály jsou pak Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman, kteří oba průměrně za minutu řeknou 110 slov.

Pomalá mluva je charakteristická i pro bývalé prezidenty Václava Havla (111) a Václava Klause (119). Autoři studie spekulují, že tato statistika souvisí s určitou důstojností prezidentského úřadu, na kterou se u nás váže rozvážná mluva.

Analýzu provedla společnost NEWTON Media na základě svých archivů a objektem zájmu byly pořady vysílané od 4.7. 2004 do 25.6. 2017 na ČT1 a od 1.1.2006 do 25.6.2017 na ČT24. Ve srovnání je zahrnuta jen stovka nejvíce hovořících, což by mělo podle autorů předejít zkreslení malým vzorkem. Původní analýzu naleznete ZDE.

Související

Václav Moravec

Moravec a další pracovníci ČT jsou v preventivní karanténě

Někteří pracovníci České televize (ČT) jsou v preventivní karanténě kvůli nedělnímu pořadu Otázky Václava Moravce s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, u níž byla pak prokázána nemoc covid-19. Serveru iDnes.cz to dnes řekla mluvčí ČT Karolína Blinková. Moderátor Václav Moravec na twitteru uvedl, že se sám rozhodl zůstat v karanténě. Test na covid-19 měl ale Moravec ve středu negativní.

Více souvisejících

Václav Moravec Otázky Václava Moravce Miroslav Kalousek Miloš Zeman Bohuslav Sobotka politika televize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy