Sobotka, Zeman či Kalousek. Komu pokládá nejčastěji Václav Moravec své otázky?

Stálice české televizní i politické scény, to je pořad Otázky Václava Moravce. Na televizních obrazovkách se pravidelně objevuje už 13 let. Obsáhlou analýzu zpracovala společnost NEWTON Media. Kolik měl Moravec za tu dobu hostů? A kdo u něj strávil nejvíce času?

Podle analýzy společnosti NEWTON Media se za celou dobu, co pořad běží, vystřídalo v Moravcově studiu více, než 3000 lidí a z toho 500 politiků. Vzniklo takové množství dílů, že by divák potřeboval celých 49 dní nepřetržitého sledování, aby je všechny dohnal.

Sobotka s Kalouskem vedou

Pozici nejčastějších hostů získali Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek. První jmenovaný strávil ve studiu necelé 4 dny a prohovořil 29 hodin. Ten druhý tam proseděl 3 dny a z toho 24 hodin mluvil.Třetí místo s odstupem obsadil Jiří Paroubek a to i přes to, že se ve vrcholné politice už delší dobu nepohybuje. Následují Vojtěch Filip, Petr Nečas, Mirek Topolánek, Martin Bursík, Karel Schwarzenberg či David Rath. 

Sobotka s Kalouskem jsou tedy takovým evergreenem Moravcova pořadu. Spolu u něj strávili celý den, alespoň jeden z nich se objevil v 60% dílů a pouze 12% Otázek bylo odvysíláno, aniž by padlo jméno alespoň jednoho z nich. Není se co divit, oba pánové se v nejvyšší politice pohybují po celou dobu, co Moravec vysílá.

Zajímavá je i statistika lídrů otázek z průběžných let. Na této pozici se postupně vystřídali postupně Stanislav Gross (2004 - 2005), Jiří Paroubek (2006 - 2007), Martin Bursík (2008), Eduard Janota (2009), Petr Nečas (2010), Miroslav Kalousek (2011-2013) a Bohuslav Sobotka (2014 - současnost). 

Délka promluvy se prodlužuje, nejpomaleji hovoří prezident

Když otázky začínaly, host průměrně mluvil vždy 10 vteřin v kuse. S postupem času si však hosté začali méně skákat do řeči a délka promluvy se zdvojnásobila. Nejdelší průměrnou promluvu v délce 46 sekund má bývalý prezident Václav Havel. Na opačném konci spektra jsou Vlastimil Tlustý (4s) a Andrej Babiš, kterému průměrně stačí 6 sekund.

Úplný rekord drží cizinec. Někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili hovořil celých 5 minut v kuse, než jej Moravec přerušil. Pokud se statistiky zobecní, politici bývají většinou stručnější a hosté z jiných kruhů naopak hovořívají déle.

Bez zajímavosti není ani rychlost mluvy hostů, která se vyjadřuje poměrem počet slov/minuta. O místo nejrychlejšího řečníka se dělí Lubomír Zaorálek a Marian Jurečka se svými 185 slovy za minutu. Na druhé straně škály jsou pak Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman, kteří oba průměrně za minutu řeknou 110 slov.

Pomalá mluva je charakteristická i pro bývalé prezidenty Václava Havla (111) a Václava Klause (119). Autoři studie spekulují, že tato statistika souvisí s určitou důstojností prezidentského úřadu, na kterou se u nás váže rozvážná mluva.

Analýzu provedla společnost NEWTON Media na základě svých archivů a objektem zájmu byly pořady vysílané od 4.7. 2004 do 25.6. 2017 na ČT1 a od 1.1.2006 do 25.6.2017 na ČT24. Ve srovnání je zahrnuta jen stovka nejvíce hovořících, což by mělo podle autorů předejít zkreslení malým vzorkem. Původní analýzu naleznete ZDE.

Související

Václav Moravec

Moravec a další pracovníci ČT jsou v preventivní karanténě

Někteří pracovníci České televize (ČT) jsou v preventivní karanténě kvůli nedělnímu pořadu Otázky Václava Moravce s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, u níž byla pak prokázána nemoc covid-19. Serveru iDnes.cz to dnes řekla mluvčí ČT Karolína Blinková. Moderátor Václav Moravec na twitteru uvedl, že se sám rozhodl zůstat v karanténě. Test na covid-19 měl ale Moravec ve středu negativní.

Více souvisejících

Václav Moravec Otázky Václava Moravce Miroslav Kalousek Miloš Zeman Bohuslav Sobotka politika televize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy