Praha – Češi a Slováci si před několika dny připomínali výročí okupace. K událostem z 21. srpna 1968 se vyjádřila také celá řada českých politiků, Svou vzpomínku teď na sociálních sítích přidal také čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který v době příchodu sovětských vojsk žil v emigraci v Rakousku.
Schwarzenberg vzpomíná, jak byl necelý měsíc před okupací byl poprvé doma. „Byl to byl krásný zážitek. Vítali nás jak na Třeboňsku, na Orlíku nebo v Praze a posléze dokonce i na Hluboké. Být zase doma mě úplně nadchlo. Cítil jsem tu euforii. Čím víc jsem ale sledoval, co se děje, tím větší skepsi jsem tehdy nabýval. Neuměl jsem si představit, že by toto Sověti tolerovali. A opravdu. Jednadvacátého jsem byl zrovna ve Vídni, když přišla zpráva, že k nám vojska Varšavského paktu vtrhla,“ popisuje politik.
Situace podle něj byla i za hranicemi velmi hektická. „V příštích dnech jsme měli plné ruce práce se spoustou uprchlíků. Dosti jich přišlo taky z Jižních Čech. Ti se potom k nám uchýlili, a tudíž jsem ani neměl mnoho času přemýšlet, co to všecko bude znamenat. Zaznamenal jsem ovšem s politováním, že jsme zase jednou prakticky bez boje kapitulovali,“ posteskl si.
Doba normalizace podle něj byla opravdu dusítko pro celou republiku. „Je pravda, že Gustav Husák už nepřipustil popravy jako v padesátých letech, asi tomu taky pomohlo, že sám byl v padesátých letech dlouho vězněn. Ale taky byl toho názoru, že několik let ve vězení nikomu neuškodí. To opravdu trapné bylo, že po těch různých čistkách během padesátých let byla i komunistická strana zbavena valné většiny svých inteligentnějších členů a vůdců. To, co nastalo, byla diktatura domovních důvěrníků. Mnohem nižší úroveň průměrných funkcionářů. Byla to pouze trapná jedenadvacetiletá dohra toho, co komunistický převrat v roce 1948 napáchal,“ myslí si Schwarzenberg.
Režim nakonec podle něj padl kvůli vlastní neschopností. „Jak známo, konec Varšavské smlouvy i RVHP nebyla revoluce, nebyla to ani invaze cizí armády, nýbrž prostý krach. Byl to bankrot. Sovětská říše se rozpadla, a tak i u nás skončila vláda KSČ, jejíž vedení bylo zcela bezradné. Je třeba ovšem připomenout, že slavné Pražské jaro, z části reprezentované velikým nadšením i těmi několika idealisty, kteří ještě v rodné straně zůstali, byl naprosto nerealistický pokus změnit vládu komunismu v socialismus s lidskou tváří,“ tvrdí s odstupem času.
Právě tento vývoj ale podle něj znamenal zlom. „Někdy si myslím, byť to byla velká tragédie, že tyto události aspoň většinu lidí přesvědčily, že tudy cesta nevede. Že se musíme vydat úplně jinou cestou. Namáhavou a taky s různými pastmi a nešvary, nicméně přece jenom cestou svobody. Zejména bychom ale měli vzpomenout těch, kteří v průběhu srpna a dalších měsíců padli jako oběti této invaze. Vzpomeňme taky na ty, kteří v zoufalství proti násilně nastolenému režimu protestovali. Jana Palacha a Jana Zajíce a dalších statečných v celém východním bloku. To všechno patří k sobě. Je to jedna dějinná událost s jejími následky. Pracujme na tom, abychom se už nikdy do takové situace nedostali. Neboť, po pravdě řečeno, o tuto situaci jsme se zasloužili volbami po druhé světové válce a kapitulací v únoru 1948. Tak jsme po srpnu 1968 kapitulovali zase,“ dodal Schwarzenberg.
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , Srpen 1968 , okupace 1968
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 2 hodinami
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 2 hodinami
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 2 hodinami
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 3 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 4 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 4 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 4 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 4 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 5 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 6 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 6 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 7 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 7 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 8 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 8 hodinami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 8 hodinami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 8 hodinami
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 9 hodinami
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 9 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?
Zdroj: Libor Novák