Praha - Česko by podle premiéra Bohuslava Sobotky mělo prostřednictvím V4 nadále prosazovat v EU i své dlouhodobé priority, za základní nástroj pro dobré vztahy ve střední Evropě nicméně pokládá dobré vztahy mezi ČR a Německem.
Podle Sobotky vytvořila česká vláda několik formátů pro regionální spolupráci. "První z formátů, kterým přispíváme k dobrým vztahům ve střední Evropě a ke stabilitě, je náš strategický dialog, který vedeme s Německem," řekl na poradě českých velvyslanců. Vyzdvihl jednání o zkvalitnění dopravního propojení i o větší spolupráci ve vědě a výzkumu.
Do budoucna Sobotka chce, aby Česko prohloubilo své vztahy s Francií. "Nám se povedlo v posledních letech výrazně posílit výměny a návštěvy na té nejvyšší politické úrovni mezi Českem a Francií. Snažíme se hledat témata pro spolupráci i na půdě Evropské unie," řekl.
"Jsem přesvědčený o tom, že V4 sehrála důležitou roli na půdě evropské unie při debatě o řešení migrační krize a že V4 také sehrála důležitou a konstruktivní roli při definici nových cílů a nových směrů pro budoucnost Evropské unie, poté když se musíme vypořádávat s brexitem," uvedl dále premiér.
V rámci V4 vyzdvihl spolupráci mezi Prahou a Bratislavou. "Myslím si, že česko-slovenská spolupráce tvoří důležitou osu a možná i páteř fungování V4," řekl Sobotka. Ocenil i spolupráci Česka se Slovenskem na evropské úrovni.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , visegradská čtyřka , EU (Evropská unie) , Německo , Francie , Slovensko , Česká republika
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 1 hodinou
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 1 hodinou
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 3 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
Nakonec se zdá, že alespoň pro tuto chvíli zvítězil chladný rozum. Prezident Donald Trump prostřednictvím své sociální sítě oznámil, že Spojené státy a Írán se výrazně přiblížily k uzavření definitivní mírové dohody. V souvislosti s tímto pokrokem šéf Bílého domu souhlasil se čtrnáctidenním příměřím, které má poskytnout prostor pro další vyjednávání.
Zdroj: Libor Novák