Eurokomise je prý přebujelá. Telička žádá radikální řez, zkritizoval Junckera

Praha/Brusel - Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (nestraník za ANO) navrhuje, aby se počet členů Evropské komise snížil na polovinu. Mnohem důležitejší je podle něj europarlament.

Podle evropských smluv vysílá do EK svého zástupce každý členský stát, v současnosti jich tak je 28. "Komise je přebujelá. Ale nikoli v úřednickém stavu. My dnes máme tak početné kolegium komisařů, že dnes má předseda komise už problém vymyslet portfolio. Jinými slovy, některá portfolia jsou umělá," řekl Telička.

Telička navrhuje snížení počtu komisařů na 14. "Měla by to být polovička, aby tam mohla být nějaká objektivní rotace," řekl. Podle něj by tento krok navíc přispěl k odstranění vazeb mezi komisaři a členskými státy, takže by se snížila závislost komise na státech.

K současnému předsedovi EK Jeanu-Claudeu Junckerovi má Telička výhrady, podle něj se necítí být příliš vázán postoji europarlamentu. "Já osobně mám dojem, že komise, a zejména, pokud ji vede člověk, který byl 18 let premiérem, se více váže k hlavám členským státům, a to znamená především k některým hlavním městům, a podstatně méně k volenému orgánu," řekl.

Zároveň by podle něj měla posílit role EP vůči komisi. "Je na místě, aby parlament měl podstatně větší kompetence ve vztahu ke komisi, co se týká její kontroly, až po vyslovení její nedůvěry," řekl Telička.

Reforma unijních institucí je podle Teličky nutná, i když by některá navrhovaná opatření vyžadovala úpravu základních smluv, která by podléhala schválení všemi členskými státy.

Telička také kritizoval české politiky, že se nedostatečně zasazují o evropskou tematiku. Vadí mu zejména to, že česká reprezentace unii často kritizuje, ale nepřichází s alternativními návrhy řešení.

Související

Koronavirové pasy, ilustrační fotografie k tématu

V rámci covid pasů by se podle Teličky mohly uznávat vybrané antigenní testy

V rámci tzv. digitálního zeleného certifikátu neboli covidového pasu by podle bývalého eurokomisaře a místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky měly být kromě PCR testů uznávány i antigenní testy. Evropská komise by měla vydat seznam těch, kterými se bude možné prokazovat. Vybrány budou na základě vědeckých studií o jejich přesnosti a funkčnosti.

Více souvisejících

Pavel Tělička evropská komise evropský parlament Jean-Claude Juncker EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy