ROZHOVOR | Babiše možná nová Sněmovna nevydá, členové hnutí ANO se snažili překrýt Čapí hnízdo kauzou OKD, říká politolog

ROZHOVOR - Včerejší několikahodinové jednání o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bylo podle politologa Víta Hlouška svérázná součást předvolební kampaně hnutí ANO. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že by nová Sněmovna nemusela Babiše a Faltýnka znovu vydat, hnutí by mohlo uzavřít dohodu s jiným politickým subjektem. Politolog neočekává, že by prezident Miloš Zeman nějak komplikoval případné jmenování Babiše premiérem.

Poslanci hnutí ANO řečnili takřka celý den a hájili svého předsedu Andreje Babiše. O čem to vypovídá, proč zvolili takovou strategii?

Pomalu se blíží volby, a to si hnutí ANO dobře uvědomuje. Jednání tak můžeme chápat jako velmi svéráznou součást volební kampaně. Hnutí ANO svým několikahodinovým expozé chtělo dosáhnout toho, aby upevnilo Babišovu verzi celé kauzy. Nejzajímavějším momentem byla snaha spojit nebo překrýt kauzu Čapí hnízdo kauzami jiných politiků. Několikrát se opakovalo OKD, snahou tak bylo zamlžit význam Čapího hnízda.

Sněmovna nakonec rozhodla o vydání poslanců Babiše i Faltýnka. Co to znamená pro hnutí ANO ve smyslu volebních průzkumů - uškodí mu vydání poslanců?

Teoreticky by jim to uškodit mělo, ale stát se to nemusí. Kauza poměrně polarizuje veřejné mínění a u těch, kteří jsou rozhodnutí, že budou volit ANO, pro ně to může být momentem, který jejich volbu posílí. Pokud věří Babišově verzi a věří, že se jedná o politicky účelovou kauzu, tak to upevní jejich podporu. Nemyslím si, že to bude mít za následek drastický pád preferencí ANO, to určitě ne. 

Jak využily jednání o hlasování opoziční a vládní strany? Měla například ČSSD nebo KDU-ČSL zájem na tom, aby se zviditelnila před voliči?

To ne. Včera to bylo spíše v režii ANO, což se však dalo očekávat. Postoj ostatních stran byl jasný už předem, většina deklarovala, že je pro vydání Babiše i Faltýnka. Ostatní strany hlasování pojímaly spíše technicky a chtěly se dostat k hlasování. 

Proč ANO, které v minulosti odmítalo koncept trestněprávní a přestupkové imunity (a mělo tento bod také v programu), teď měla s vydáním poslanců problém?

Většina poslanců za ANO opustila sál, de facto se tak vyhnuli tomu, aby hlasovali proti vydání. Logika je taková, a to nejen u hnutí ANO, že volební program pro ně platí do momentu, dokud se nekříží s jejich ekonomickými nebo politickými zájmy. V tomto případě je to zcela zjevné. 

Mohlo by teoreticky dojít k situaci, že se po volbách, pokud Babiš i Faltýnek budou zvoleni do Sněmovny, nenajde potřebná většina k opětovnému vydání obou poslanců?

Dovedu si představit situaci, kdy součástí nějakých jednání o koaliční vládě nebo o podpoře vlády může být i tato otázka. Šance, že v nové sněmovně dojde k zablokování vydání Babiše a Faltýnka, je docela vysoká. Není ale realistické očekávat, že by hnutí ANO získalo ve volbách takovou většinu. Spíše je reálné, že ANO, jakožto nejsilnější strana vzešlá z voleb, uzavře neformální dohodu s nějakou jinou stranou. Hnutí by si tak pojistilo, že při dalším hlasování o vydání se nenajde potřebný počet hlasů nutný pro opětovné vydání. Nemusí ani dojít k uzavření tajné dohody, mohlo by spíše jít o součást debaty, kde by se vysvětlilo, že druhá strana nechce podporovat "účelové akce", "Babiš je nevinný".

Do jaké míry bude mít Andrej Babiš v případě vítězství ve volbách ztíženou pozici při vyjednávání o vládě, pokud bude stíhaný? Někteří politici už se nechali slyšet, že s trestně stíhaným člověkem do vlády nepůjdou.

Tady odpovím trochu cynicky. Co jiného mají říkat? Po volbách, až se obsadí poslanecká místa a začne se vyjednávat o koalici, může být jejich postoj zdaleka jiný a ne tak zásadový, jako v tuto chvíli. Pro Babiše to je komplikace a je to nepříjemné a v českém prostředí bezprecedentní, myslím ale, že to lídr hnutí může překonat. 

Jakou lze očekávat roli prezidenta Zemana při sestavování vlády?

Prezident by potenciálně mohl dělat problémy s nominací toho, kdo bude pověřen sestavením vlády. Ale už teď víme, že je v případě Babiše dělat nebude. Několikrát deklaroval, že pro něj toto nepředstavuje překážku

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Vít Hloušek (politolog) Andrej Babiš politolog Hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) poslanecká imunita

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 54 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy