ROZHOVOR | Babiše možná nová Sněmovna nevydá, členové hnutí ANO se snažili překrýt Čapí hnízdo kauzou OKD, říká politolog

ROZHOVOR - Včerejší několikahodinové jednání o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bylo podle politologa Víta Hlouška svérázná součást předvolební kampaně hnutí ANO. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že by nová Sněmovna nemusela Babiše a Faltýnka znovu vydat, hnutí by mohlo uzavřít dohodu s jiným politickým subjektem. Politolog neočekává, že by prezident Miloš Zeman nějak komplikoval případné jmenování Babiše premiérem.

Poslanci hnutí ANO řečnili takřka celý den a hájili svého předsedu Andreje Babiše. O čem to vypovídá, proč zvolili takovou strategii?

Pomalu se blíží volby, a to si hnutí ANO dobře uvědomuje. Jednání tak můžeme chápat jako velmi svéráznou součást volební kampaně. Hnutí ANO svým několikahodinovým expozé chtělo dosáhnout toho, aby upevnilo Babišovu verzi celé kauzy. Nejzajímavějším momentem byla snaha spojit nebo překrýt kauzu Čapí hnízdo kauzami jiných politiků. Několikrát se opakovalo OKD, snahou tak bylo zamlžit význam Čapího hnízda.

Sněmovna nakonec rozhodla o vydání poslanců Babiše i Faltýnka. Co to znamená pro hnutí ANO ve smyslu volebních průzkumů - uškodí mu vydání poslanců?

Teoreticky by jim to uškodit mělo, ale stát se to nemusí. Kauza poměrně polarizuje veřejné mínění a u těch, kteří jsou rozhodnutí, že budou volit ANO, pro ně to může být momentem, který jejich volbu posílí. Pokud věří Babišově verzi a věří, že se jedná o politicky účelovou kauzu, tak to upevní jejich podporu. Nemyslím si, že to bude mít za následek drastický pád preferencí ANO, to určitě ne. 

Jak využily jednání o hlasování opoziční a vládní strany? Měla například ČSSD nebo KDU-ČSL zájem na tom, aby se zviditelnila před voliči?

To ne. Včera to bylo spíše v režii ANO, což se však dalo očekávat. Postoj ostatních stran byl jasný už předem, většina deklarovala, že je pro vydání Babiše i Faltýnka. Ostatní strany hlasování pojímaly spíše technicky a chtěly se dostat k hlasování. 

Proč ANO, které v minulosti odmítalo koncept trestněprávní a přestupkové imunity (a mělo tento bod také v programu), teď měla s vydáním poslanců problém?

Většina poslanců za ANO opustila sál, de facto se tak vyhnuli tomu, aby hlasovali proti vydání. Logika je taková, a to nejen u hnutí ANO, že volební program pro ně platí do momentu, dokud se nekříží s jejich ekonomickými nebo politickými zájmy. V tomto případě je to zcela zjevné. 

Mohlo by teoreticky dojít k situaci, že se po volbách, pokud Babiš i Faltýnek budou zvoleni do Sněmovny, nenajde potřebná většina k opětovnému vydání obou poslanců?

Dovedu si představit situaci, kdy součástí nějakých jednání o koaliční vládě nebo o podpoře vlády může být i tato otázka. Šance, že v nové sněmovně dojde k zablokování vydání Babiše a Faltýnka, je docela vysoká. Není ale realistické očekávat, že by hnutí ANO získalo ve volbách takovou většinu. Spíše je reálné, že ANO, jakožto nejsilnější strana vzešlá z voleb, uzavře neformální dohodu s nějakou jinou stranou. Hnutí by si tak pojistilo, že při dalším hlasování o vydání se nenajde potřebný počet hlasů nutný pro opětovné vydání. Nemusí ani dojít k uzavření tajné dohody, mohlo by spíše jít o součást debaty, kde by se vysvětlilo, že druhá strana nechce podporovat "účelové akce", "Babiš je nevinný".

Do jaké míry bude mít Andrej Babiš v případě vítězství ve volbách ztíženou pozici při vyjednávání o vládě, pokud bude stíhaný? Někteří politici už se nechali slyšet, že s trestně stíhaným člověkem do vlády nepůjdou.

Tady odpovím trochu cynicky. Co jiného mají říkat? Po volbách, až se obsadí poslanecká místa a začne se vyjednávat o koalici, může být jejich postoj zdaleka jiný a ne tak zásadový, jako v tuto chvíli. Pro Babiše to je komplikace a je to nepříjemné a v českém prostředí bezprecedentní, myslím ale, že to lídr hnutí může překonat. 

Jakou lze očekávat roli prezidenta Zemana při sestavování vlády?

Prezident by potenciálně mohl dělat problémy s nominací toho, kdo bude pověřen sestavením vlády. Ale už teď víme, že je v případě Babiše dělat nebude. Několikrát deklaroval, že pro něj toto nepředstavuje překážku

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Vít Hloušek (politolog) Andrej Babiš politolog Hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) poslanecká imunita

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

Užitečný idiot, ruská onuce. Morawiecki to schytal za slova pro maďarský týdeník

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy